Wielkie grupy plam na Słońcu zwiększają prawdopodobieństwo wzrostu aktywności gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: SDO/AIA 1700

Trwające właśnie maksimum słoneczne nie wydaje się być szczególnie imponujące. Co prawda zdarzają się, co jakiś czas przypadki okresowej dużej aktywności, ale nie można tego porównywać do zdarzeń solarnych, które widzieliśmy pod koniec zeszłego cyklu. Być może czeka nas wkrótce okres większej aktywności, może na to wskazywać duża grupa plam zdolna nawet do generowania rozbłysków X.

 

Aktywny region, o którym mowa został oznaczony numerem 1785 a jego potencjał dobrze odzwierciedla konfiguracja magnetyczna, jaką posiada, czyli układ Beta-Gamma-Delta. Astrofizycy obserwowali w przeszłości, że takie plamy bardzo często generują silne rozbłyski słoneczne.

Obecna pozycja obszaru 1785 skutkowałaby geoefektywnościa takich zjawisk. NOAA prognozuje, że jest aż 55% szans na rozbłysk M i 10% na rozbłysk X. Na razie aktywny region 1785 pozostaje umiarkowanie spokojny, ale mierzy on aż 11 średnic Ziemi i jako tka plama ta należy do największych w tym cyklu.

Oprócz tego Ziemia była wczoraj pod wpływem burzy magnetycznej wywołanej przez koronalny wyrzut masy. Początkowo spodziewano się, że wyemitowany komponent naładowanych cząstek nie dotrze do naszej planety, ale ostatecznie okazało się, że we wtorek wieczorem rozpoczęła się na naszej planecie burza magnetyczna, a indeks fluktuacji Kp doszedł do poziomu K=5

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika morfeusz

pisalem o tych plamkach juz 3

pisalem o tych plamkach juz 3 dni temu hehe.tylko jakis te z powyrzszych zdiec niepokrywaja sie ztymi w rzeczywistosci.lornetka 15x70 szybka spawalnicza i dwie pary okularow slonecznych na nosie.plamki wielkosci  jak tranzyt wenus.oczywiscie myslalem ze w zwiazku z upalem powiedza ze to afrykanskie powietrze hehe ale jednak wyz z zachodu buuuhahaha

Portret użytkownika kobus

Jeżeli podczas nadchodzącej

Jeżeli podczas nadchodzącej aktywności i ewentualnych rozbłysków znowu pojawią się kolejne fotografie obiektow krążących wokół słońca to widać będziemy mieli do czynienia z jakimś tranzytem UFO. Możliwe że plamy są sztucznie wywoływane, a gdy osiągną pewien poziom rozwoju zdolny do przyjęcia obiektu z innego wymiaru to generują rozbłysk i w jego trakcie następuje przeskok danego statku, oraz możliwość pobierania energii przez jednostki krążące z wyrzuconej w przestrzeń plazmy.

Skomentuj