Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielu analityków ma poważne problemy z interpretacją wydarzeń w Arabii Saudyjskiej. Władze aresztowały niezliczoną ilość urzędników, biznesmenów oraz bardzo wpływowych miliarderów i dokonały właśnie kolejnych zatrzymań. W wyniku katastrofy śmigłowca oraz strzelaniny zginęło dwóch saudyjskich książąt. W tym samym czasie Arabia Saudyjska oskarża Iran o prowokację i twierdzi, że Liban wypowiedział jej wojnę. Wszystko to wydarzyło się w ciągu kilku dni.

 

Nie jest żadną tajemnicą, że w saudyjskiej rodzinie królewskiej toczył się konflikt o władzę. W 2015 roku 81-letni Salman został nowym królem a dwa lata później mianował swojego syna Muhammada ibn Salmana na następcę tronu. Ten w krótkim czasie zaczął wprowadzać radykalne zmiany - zapowiadał przejście państwa na "umiarkowany islam", zaczął walczyć z ultrakonserwatystami i podobno ma zamiar zakończyć wojnę w Jemenie, na co wskazuje jego korespondencja mailowa, która wyciekła do mediów.

 

Teraz rozpoczęto wielkie czystki pod przykrywką walki z korupcją, z którą Arabia Saudyjska zawsze miała problemy. Wśród aresztowanych są osoby powiązane z poprzednim królem Abdullahem bin Abdulazizem, co sugeruje, że obecny rząd chciał po prostu rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, aby już teraz umocnić władzę przyszłego młodego króla.

Źródło: oficjalna strona prezydenta Rosji/CC BY 4.0

Z najnowszych informacji wynika, że banki zamroziły konta ponad 1 700 osób. Władze powiadomiły, że cały majątek zgromadzony w wyniku działań korupcyjnych zostanie przejęty przez państwo. Szacunki mówią o astronomicznej kwocie 800 miliardów dolarów. Tak wysoka kwota z pewnością pomoże załagodzić kryzys finansowy, który spowodowany jest przede wszystkim niskimi cenami ropy naftowej.

 

Jednak część analityków twierdzi, że Arabia Saudyjska ulega "putinizacji". Masowe aresztowania postrzegane są jako zwrot w kierunku Rosji. Gazeta Washington Post twierdzi, że następca tronu Muhammad ibn Salman chce scentralizować władzę w swoich rękach i zaczyna przypominać Władimira Putina. Oskarżenia te prawdopodobnie mają związek z pierwszą w historii wizytą saudyjskiego króla w Rosji, gdzie podpisano ważne kontrakty zbrojeniowe i energetyczne.

 

Dla Donalda Trumpa, który poparł czystki w Arabii Saudyjskiej jest to dobra informacja - wśród zatrzymanych jest miliarder Al Walid ibn Talal, który wspierał finansowo Fundację Clintonów. Z drugiej strony państwo Saudów nawiązuje współpracę z Rosją, która zamierza ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie i zakończyć animozje sunnitów i szyitów. Nie jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia Izraela i Stanów Zjednoczonych, które mają coraz większe obawy co do ekspansji Iranu.

 

Źródła:

http://www.cbc.ca/news/business/saudi-arabia-arrests-1.4393348

https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-expands-crackdown-on-elite-1510062385

https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-09/saudi-arabia-is-putinizing-not-modernizing

https://www.washingtonpost.com/news/global-opinions/wp/2017/11/05/saudi-arabias-crown-prin...

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Rosja też jest NWO. Żydy

Rosja też jest NWO. Żydy stawiają świeczkę pod murami Kremla na placu. Tam jest identycznie jak w USA, czyli ogon szarpie psem. Tubylcy ukrywają się w tajdze, a w USA tubylcy siedzą w rezerwatach i na bagnach. Firma ''Rosja'' jest zarejestrowana na żydowskiego arystokratę Miedwiediewa, który jest suwerenem i posiada prawo do wszystkich niewolników na terenie firmy Rosja. Można to sprawdzić w międzynarodowym spisie podmiotów gospodarczych. A kto jest suwerenem firmy ''Polska''? Szukajcie, a znajdziecie, czytajcie i uczcie się, wykształcony niewolnik dostaje wyższe wynagrodzenie.

Portret użytkownika pilippek

monarchia w końcu.  zresztą

monarchia w końcu.  zresztą nie tylko w monrachiach stosowane są takie praktyki, 21 wiek tu niczego nie zmienia, więc nikogo nie powinno to dziwic :P nasi królowie też przed objęciem tronu lub juz po zajeciu umacniali swoje stanowisko. 

"nie ma człowieka, nie ma problemu" ale trzeba przyznac ze arabia sie nie cacka i robi to z rozmachem nie kryjąc sie z tym

Portret użytkownika UPAdlina

nie pocieszaj się. Zmiany na

nie pocieszaj się. Zmiany na Bliskim Wschodzie i na świecie są widoczne. Turcja, Katar, teraz arabia SSaudyjska po wizycie ich króla w Moskwie zaczyna obracać się być może o 180 stopni i wzorem Turcji oleje hagemona. To bardzo prawdopodobne.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pilippek

ale czym sie pocieszam?

ale czym sie pocieszam?

i daj spokój w końcu z usa, po co wszystko sprowadzasz albo do usa albo do rosji. to bezcelowe i bezproduktywne a sie nakręcasz nienawiscią do usa jakby co najmniej ich wojny dotknęły ciebie osobiście i twoją rodzinę, masakra. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

SSaudowie mogą Iranowi

SSaudowie mogą Iranowi naskoczyć. A reżim to masz w arabii SSaudyjskiej, gdzie ludziom obcina się publicznie mieczem głowy jak w średniowieczu. Jednak degeneratów to nie rusza i uważają, że SSaudowie są OK, a Iran to reżim. Masz wszystko poprzestawiane do góry nogami. Dobro to u ciebie zło, a zło to dobro. Masz moralność ścierki do podłogi. Jedź do arabii SSaudyjskiej to może osobiście doswiadczysz jej "demokracji" jak ci utną łeb na ulicy za to, że wypiłeś piwo. 

PS: Iran na nikogo nie napada, w odróżnieniu od arabii SSaudyjskiej czy uSSmanów.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika debaucher

Wiesz,UPAdlina,IMHO publiczne

Wiesz,UPAdlina,IMHO publiczne obcinanie łbów na głównym rynku to nie jest głupi pomysł...
Pomyśl,ilu zwyrodnialców można by utylizować,zamiast utrzymywać w pierdlu.
Wstęp na egzekucję od lat 18.Dałoby się zarobić na biletach Smile
Do tego lany browar i kiełbaski z grilla dla publiczności Smile
Same plusy: oszczędności w budżecie,wspieranie gastronomii i efekt odstraszający dla potencjalnych zwyrodnialców...

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika pilippek

jak na razie usa sama

jak na razie usa sama przewaga militarna daje 20 lat zapasu.

dobrze wiedzą kiedy tracą grunt pod nogami a wtedy cały świat sie dowie bo będziemy świadkami kolejnej wojny, hajs sie musi zgadzac więc im gorzej bedzie w usa i ich gospodarce tym wiecej bedzie wojen.

skąd to kibicowanie rosji jako dobrej strony? na topie tak? trendy? osobiscie nic nie mam do rosjan ale wychwalac ich jako strone ktora moze Polsce lub światu przyniesc zlote jaja to spora przesada, jakoś tak patrzeć na historię to cięzko wierzyc w ich dobra wole po niejednej próbie. Wink można ich chwalic w wielu sprawach chociazby za Syrię ale zeby to wyrastalo do rangi jakiegos kultu Rosji to chyba przesada?

czy może jednak tak slepa nienawisc do usa(te nazwy "usrmanska" "uSSmanskie" etc i fala bluzgow jaka okreslasz usa przy kazdej okazji) ze wszyscy ktorzy będą im przeciwko są super gites najlepsi na świecie bo ahoh ośmielili sie pokazac fakolca usa, przynajmniej w twoim mniemaniu??

serio??

  

Portret użytkownika UPAdlina

jaka przewaga? Człowieku

jaka przewaga? Człowieku pobudka! Syria pokazała, że uSSmany to już kolos na glinianych nogach. Dawny nie dostali takich bęcków i upokorzeń jak w Syrii. Skąd kibicowanie Rosji? Rosja zwalcza banderyzm i uSSmańskich terrorystów z isis, więc ludzie prawi jej kibicują, a degeneraci moralni trzymają stronę bandyty zza oceanu, który wspiera ludobójcze isis czy zwyrodniały banderyzm. Historia historią, a my żyjemy TU I TERAZ. Tak. Nie udawaj głupiego. Bandycka uSSmania wspiera\ banderyzm, który jest śmiertelnym wrogiem Polaków, więc negatywne odczucia w kierunku zaoceanicznego hegemona są usprawiedliwione, a popierać go mogą tylko przyjaciele banderhzmu i terroryzmu.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj