Wielkie aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Rząd zamierza przejąć majątki warte 800 miliardów dolarów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielu analityków ma poważne problemy z interpretacją wydarzeń w Arabii Saudyjskiej. Władze aresztowały niezliczoną ilość urzędników, biznesmenów oraz bardzo wpływowych miliarderów i dokonały właśnie kolejnych zatrzymań. W wyniku katastrofy śmigłowca oraz strzelaniny zginęło dwóch saudyjskich książąt. W tym samym czasie Arabia Saudyjska oskarża Iran o prowokację i twierdzi, że Liban wypowiedział jej wojnę. Wszystko to wydarzyło się w ciągu kilku dni.

 

Nie jest żadną tajemnicą, że w saudyjskiej rodzinie królewskiej toczył się konflikt o władzę. W 2015 roku 81-letni Salman został nowym królem a dwa lata później mianował swojego syna Muhammada ibn Salmana na następcę tronu. Ten w krótkim czasie zaczął wprowadzać radykalne zmiany - zapowiadał przejście państwa na "umiarkowany islam", zaczął walczyć z ultrakonserwatystami i podobno ma zamiar zakończyć wojnę w Jemenie, na co wskazuje jego korespondencja mailowa, która wyciekła do mediów.

 

Teraz rozpoczęto wielkie czystki pod przykrywką walki z korupcją, z którą Arabia Saudyjska zawsze miała problemy. Wśród aresztowanych są osoby powiązane z poprzednim królem Abdullahem bin Abdulazizem, co sugeruje, że obecny rząd chciał po prostu rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, aby już teraz umocnić władzę przyszłego młodego króla.

Źródło: oficjalna strona prezydenta Rosji/CC BY 4.0

Z najnowszych informacji wynika, że banki zamroziły konta ponad 1 700 osób. Władze powiadomiły, że cały majątek zgromadzony w wyniku działań korupcyjnych zostanie przejęty przez państwo. Szacunki mówią o astronomicznej kwocie 800 miliardów dolarów. Tak wysoka kwota z pewnością pomoże załagodzić kryzys finansowy, który spowodowany jest przede wszystkim niskimi cenami ropy naftowej.

 

Jednak część analityków twierdzi, że Arabia Saudyjska ulega "putinizacji". Masowe aresztowania postrzegane są jako zwrot w kierunku Rosji. Gazeta Washington Post twierdzi, że następca tronu Muhammad ibn Salman chce scentralizować władzę w swoich rękach i zaczyna przypominać Władimira Putina. Oskarżenia te prawdopodobnie mają związek z pierwszą w historii wizytą saudyjskiego króla w Rosji, gdzie podpisano ważne kontrakty zbrojeniowe i energetyczne.

 

Dla Donalda Trumpa, który poparł czystki w Arabii Saudyjskiej jest to dobra informacja - wśród zatrzymanych jest miliarder Al Walid ibn Talal, który wspierał finansowo Fundację Clintonów. Z drugiej strony państwo Saudów nawiązuje współpracę z Rosją, która zamierza ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie i zakończyć animozje sunnitów i szyitów. Nie jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia Izraela i Stanów Zjednoczonych, które mają coraz większe obawy co do ekspansji Iranu.

 

Źródła:

http://www.cbc.ca/news/business/saudi-arabia-arrests-1.4393348

https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-expands-crackdown-on-elite-1510062385

https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-09/saudi-arabia-is-putinizing-not-modernizing

https://www.washingtonpost.com/news/global-opinions/wp/2017/11/05/saudi-arabias-crown-prin...

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Rosja też jest NWO. Żydy

Rosja też jest NWO. Żydy stawiają świeczkę pod murami Kremla na placu. Tam jest identycznie jak w USA, czyli ogon szarpie psem. Tubylcy ukrywają się w tajdze, a w USA tubylcy siedzą w rezerwatach i na bagnach. Firma ''Rosja'' jest zarejestrowana na żydowskiego arystokratę Miedwiediewa, który jest suwerenem i posiada prawo do wszystkich niewolników na terenie firmy Rosja. Można to sprawdzić w międzynarodowym spisie podmiotów gospodarczych. A kto jest suwerenem firmy ''Polska''? Szukajcie, a znajdziecie, czytajcie i uczcie się, wykształcony niewolnik dostaje wyższe wynagrodzenie.

Portret użytkownika pilippek

monarchia w końcu.  zresztą

monarchia w końcu.  zresztą nie tylko w monrachiach stosowane są takie praktyki, 21 wiek tu niczego nie zmienia, więc nikogo nie powinno to dziwic :P nasi królowie też przed objęciem tronu lub juz po zajeciu umacniali swoje stanowisko. 

"nie ma człowieka, nie ma problemu" ale trzeba przyznac ze arabia sie nie cacka i robi to z rozmachem nie kryjąc sie z tym

Portret użytkownika U_P_Adlina

nie pocieszaj się. Zmiany na

nie pocieszaj się. Zmiany na Bliskim Wschodzie i na świecie są widoczne. Turcja, Katar, teraz arabia SSaudyjska po wizycie ich króla w Moskwie zaczyna obracać się być może o 180 stopni i wzorem Turcji oleje hagemona. To bardzo prawdopodobne.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pilippek

ale czym sie pocieszam?

ale czym sie pocieszam?

i daj spokój w końcu z usa, po co wszystko sprowadzasz albo do usa albo do rosji. to bezcelowe i bezproduktywne a sie nakręcasz nienawiscią do usa jakby co najmniej ich wojny dotknęły ciebie osobiście i twoją rodzinę, masakra. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

SSaudowie mogą Iranowi

SSaudowie mogą Iranowi naskoczyć. A reżim to masz w arabii SSaudyjskiej, gdzie ludziom obcina się publicznie mieczem głowy jak w średniowieczu. Jednak degeneratów to nie rusza i uważają, że SSaudowie są OK, a Iran to reżim. Masz wszystko poprzestawiane do góry nogami. Dobro to u ciebie zło, a zło to dobro. Masz moralność ścierki do podłogi. Jedź do arabii SSaudyjskiej to może osobiście doswiadczysz jej "demokracji" jak ci utną łeb na ulicy za to, że wypiłeś piwo. 

PS: Iran na nikogo nie napada, w odróżnieniu od arabii SSaudyjskiej czy uSSmanów.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj