Wielki Zderzacz Hadronów rozpoczął pracę na rekordowo wysokim poziomie energii

Kategorie: 

Źródło: phys.sfu.ca

Po raz pierwszy od przerobienia znajdującego się niedaleko Genewy, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) udało się przyspieszyć protony osiągając energię 6,5 TeV. Oznacza to, że największy na świecie akcelerator cząstek działa zgodnie założeniami. Rekordowy poziom wiązki protonowej krążącej w tym samym kierunku, 6,5 TeV, został osiągnięty 10 kwietnia, a następnego dnia taka sama energia została osiągnięta dla wiązki krążącej w przeciwnym kierunku. Wcześniej nigdy LHC nie osiągnęło takiej energii na wiązkę.

 

Akcelerator LHC, to 27 km pierścień z nadprzewodników, wybudowany w podziemnym tunelu w Szwajcarii. Zderzacz, został uruchomiony 5 kwietnia po trwającej dwa lata modernizacji, którego celem było podniesienie energii zderzenia z wcześniej osiąganych 8 TeV (4 TeV na wiązkę), do osiąganych teraz 13 TeV (6,5 TeV na wiązkę). Według naukowców, stworzy to nowe możliwości dla fizyków.

 

Mimo tego, że restart zakończył się sukcesem, na początek prawdziwych eksperymentów w LHC trzeba jeszcze poczekać. Eksperci sugerują, że trzeba iść krok po kroku, biorąc pod uwagę fakt, że po raz pierwszy w historii pracujemy na tak wysokich energiach. Naukowcy z CERN mają teraz zamiar przeprowadzić dokładną kontrolę układów i przetestować różne elementy akceleratora, tak aby przygotować go do zderzenia wiązek protonów, które zaplanowano na czerwiec.

 

Do obecnych zadań zaplanowanych na ten sezon pracy LHC , który potrwa do 2018 roku, zalicza się wgląd w tajemnice ciemnej materii, antymaterii i plazmy kwarkowo-gluonowej. Podstawowym osiągnięciem poprzedniego etapu badań było potwierdzenie istnienia bozonu cechującego Higgsa, ostatniego brakującego elementu teorii fizycznej zwanej modelem standardowym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Afgan

Nadciąga Antychryst w swoim

Nadciąga Antychryst w swoim pojeździe Nibiru, w biblii zwanym jako piołun, jeźdzcy już rozpedzają energię. Poznamy w końcu tego Enkiego, Enlila, Thota - lucyferian, Marduków Szatanów, jehoviańskich Annunaki Annu Melchizadeków, Drakonów, Alfa Centauri i inną chołotę.
 
Jak się ocknimy to im pokażemy ja się rozpędza energię tak, że ich rozp.....oli. Tylko jak wyjść spod ich kontroli???? 

Portret użytkownika achiles

Nie jestem fanem SPISKOWYCH

Nie jestem fanem SPISKOWYCH TEORII, ale instynktownie słuchając tego Pana poczułem, że może być coś na rzeczy, o czym on wówczas mówił, a dowiedziałem się o tej wypowiedzi dzięki ŁYSEMU  w jednym z poprzednich komentarzy tutaj, kiedy to ustrojstwo właśnie wówczas po przerwie odpalano, Podaję ten link oraz wypowiedź tego kogoś o nicku ŁYSY, który po raz pierwszy tu go zapodał i zachęcam do się z tym zapoznania. Nie ukrywam, że jestem ciekawy zdania, kogoś, kto ma jakieś sensowne zdanie, na ten temat:
http://m.youtube.com/watch?v=TjBffy0JlvQ (polskie napisy) W powyższym linku macie wywiad z brytyjskim politykiem który ujawnia prawdziwe przeznaczenie wielkiego zderzacza

Portret użytkownika 85r

Też mi się wydaje że

Też mi się wydaje że budowanie tak drogiego urzadzenia tylko po to by udowodnić jakąś teorie jest mało sensowne i zbyt dużym marnowaniem kasy. To urządzenie służy do czegoś innego, być może to otwiera jakieś portale czasoprzestrzenne lub coś w tym stylu.

Strony

Skomentuj