Wielki Zderzacz Hadronów odkrył pierwszą cząstkę z rodziny barionów podwójnie powabnych

Kategorie: 

Źródło: CERN

Naukowcy odkryli nową cząstkę, której nadali nazwę Xicc++. Nowy element wchodzi w skład rodziny barionów podwójnie powabnych, które zostały przewidziane przez Model Standardowy, choć badacze po raz pierwszy zdołali potwierdzić ich istnienie.

 

Dotychczasowe próby odnalezienia barionów podwójnie powabnych nie były rozstrzygające, a odkrycia nie zgadzały się z Modelem Standardowym, co wprawiało naukowców w spore zakłopotanie. Jednak dane zebrane z eksperymentu LHCb z zeszłego roku pokazują, że podczas zderzeń udało się wyprodukować ponad 300 cząstek Xicc++.

 

Niemal cała otaczająca nas materia to bariony, które tworzą jądra atomów i składają się z trzech kwarków. Najpowszechniejsze rodzaje barionów do protony i neutrony, które wykonane są z lekkich kwarków górnych i kwarków dolnych i stanowią przeważającą większość materii w obserwowanym Wszechświecie.

 

Istnieje 6 rodzajów kwarków a teoretycznie wiele różnych kombinacji może prowadzić do powstania nowych typów barionów. Wszystkie dotychczas zaobserwowane bariony zawierały jeden ciężki kwark. Tymczasem naukowcy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów po raz pierwszy namierzyli barion z dwoma ciężkimi kwarkami. Odkrycie zostało ogłoszone podczas Europejskiej Konferencji Fizyki Wysokich Energii w Wenecji.

 

Barion Xicc++ składa się z dwóch ciężkich kwarków powabnych i jednego kwarku górnego. Tym samym jego masa wynosi 3621 MeV/c2, tj. niemal 4 razy więcej od protonów. Zbadanie właściwości tej cząstki jest niezbędne dla zrozumienia zachowań między dwoma ciężkimi kwarkami a jednym kwarkiem górnym. Naukowcy oczekują również na odkrycie kolejnych barionów z rodziny podwójnie powabnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ???

"gdyby człowiek nie marzył o

"gdyby człowiek nie marzył o stworzeniu tego jak żyję a po prostu zyl .....świąt byłby lepszy"

Hm... ślepy jesteś (biorąc pod uwagę twoją percepcje, masz rację połowiczną), pochłonęła Cię własna codzienna monotonia życia, obrazy, ciekawość innych ludzi, słów, dźwięków, rzeczy w przestrzeni widziane na żywo itp. itd., nie dał byś rady żyć z obecną świadomością w czasach 5 tysiące lat wstecz, pochłonęła by cię depresja i demencja, a w tamtych czasach po za codziennością walce o "chleb" w czasie wolnym, nuda codzienności sprawia że postęp przychodzi z czasem, jeśli jest nam potrzebny, względem np. ilości ludzi. Sam siebie nie rozumiesz w pełni (jak myślisz, czym jesteś zbudowany itd.) więc nie mierz wszystkiego jedną miarą, która nie uwzględnia przeogromnej ilości elementów, a myśleniem przybliżasz się do nowych stwierdzeń, mysli, opartych o emocje, pragnienia, bodźce odbierane z przestrzeni. Istniejemy po to aby dawać życie, które trzeba zrozumieć, bez względu co było inicjacją tego co mamy i nie znamy, czyli 1, a czym jest rzycie, na to każdy musi sobie odpowiedzieć, nie opierając się tylko na tym co widzi na co dzień, za oknem "własnego legowiska", bez względu na położenie geograficzne.

Postęp ma służyć, nie dzielić, lecz dzieli jeśli zrozumienie/dostrzeżenie naszego pragnienia sa odmienne, oparte o sumienie wypełnione doświadczeniem i przemyśleniami, "spisaniem własnej opowieści" która rożni się miejscem wychowania i językiem komunikacji.

Niby filozofia, ktoś powie, ale czy na pewno ? Równa się ona innym rzeczom, zmienia tylko definicję, język, podejście i techniki, równie dobrze może być dobrą logiczną bądź chaotyczną gatkom z sensem, słusznym odnośnie ilości interpretowanych zjawisk, widzianych i nie.

I ludzie dawniej, też o tym rozważali i filozofie zamieniali w naukę a naukę w techniki przeżycia i alternatywnych rozwiązań.

Eseistyczność, pycha, pragnienie, zazdrość, chęć życia, niepewność itp. synonimy stwarzają że są dobrzy, źli, chciwi, ale tego jesteśmy sobie sami winni od zarania dziejów, nawet zwierzęta sa tego przykładem i to wszystko tworzy tzw. mechanikę różnicy. "Aby coś osiągnąć trzeba zmienić samego siebie" w czym i gdzie to pytanie do nas samych, i odnoszę się tu do ogółu nie tylko tego kraju. "Słuchać trzeba się nauczyć nie odzwierciedlać tylko codzienność".

Napisane prostym przekazem...

Portret użytkownika Ractaros96

Coś tak czuję, że zbliżamy

Coś tak czuję, że zbliżamy się tym odkryciem do replikatorów ze Star Treka. Jak uzyskamy zdolność do zamieniania elektronów w protony i neutrony przy pomocy tych pośrednich cząstek, to będziemy w stanie zamieniać energię w złożoną materię i na odwrót.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Eva11

a teraz gdzie siedzisz ?

a teraz gdzie siedzisz ?

chyba w o wiele gorszej jaskini ......moze jest troche wieksza i wygodniejsza ,ale za to toksyczna przygnebiajaca ,zewszat okowa i nie masz juz mozliwosci wystawic z niej glowy ,aby ujzec blekitne niebo...bo jej sufit jest troche wyzej na wysokosci latajacych samolotow ...

a kazdy dzien to niewola systemu lub strachu ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

obecnie w biurze

obecnie w biurze Smile

a po pracy już niedługo przed swoim domem, na swoim kawałku ziemi i będę m.in. po prostu gapic się na błękitne niebo nie przysłonięte obleśnymi blokowiskami, bo sprawia mi to przyjemność i przynosi ulgę. A w planach mam uniezaleznienie sie finansowe od pracodawców zeby nie musiec kiblowac po 8h dziennie przed kompem. Widzisz to o czym piszesz można zrealizować również w obecnych czasach tylko potrzebna jest wiara w to co chce sie osiagnac i ciezka praca.

Poza tym za czasów jaskiniowców ludzie tez polowali, budolali szałasy, oprawiali mieso  i nie siedzieli na dupie gapiąc sie na przyrodę, bo ludzki gatunek juz dawno by wymarł Wink

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika DepopulacjaToSzczepionki

a na Marsie są łaziki

a na Marsie są łaziki curiusity i jakis tam jeszcze - mogą one się ustawiać do woli pod każdym kątem i odbijać dowolne faje spowrotem do ziemi - ba nawet komunikacja w formie zdjec i wideo jest a CZŁOWIEKA TAM NIGDY NIE BYŁO...

Portret użytkownika komentator

"Tym samym jego masa wynosi

"Tym samym jego masa wynosi 3621 MeV/c2, tj. niemal 4 razy więcej od protonów i elektronów. "

 

Noooo. Jak się takie coś czyta, to aż serce rośnie.

Bo od razu widać jakimi kretynami są ci naukowcy (czyli znaczy, że nie jestem wcale taki głupi).

Dlaczego? Ano dlatego, że proton jest cięższy od elektronu blisko 2000 razy. Czyli rozrzut w wynikach pomiarów mają rzędu 2000% i wyciągają "wnioski", którymi potwierdzają swoje teorie wyssane z brudnego paluch u nogi.

Portret użytkownika Spooky

A zadałeś sobie odrobinę

A zadałeś sobie odrobinę trudu aby chociaż sprawdzić źródło? Nie ma tam nawet słowa o elektronie. Najwyraźniej kretyni to nie potrafią przepisać/przetłumaczyć artykułu. John Moll też sobie trudu nie zadał, bo zamiast sięgnąc do źródła, przekleił czyjeś tłumaczenie bez żadnej weryfikacji. A Ty dostałeś pretekst do nazywania wykształconych ludzi kretynami, mimo że nawet nie byłbyś w stanie pojąć podstaw teoretycznych do przeprowadzenia i analizy tego typu eksperymentów.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Strony

Skomentuj