Wielki wzrost aktywności sejsmicznej na Wyspach Kanaryjskich

Kategorie: 

modernsurvivalblog.com

Bezprecedensowe 1050 trzęsień ziemi zostało zarejestrowane w ubiegłym tygodniu na El Hierro, najmniejszej z Wysp Kanaryjskich. Opisany jako "znaczny wzrost aktywności sejsmicznej," rój trzęsień ziemi skłonił władze Wysp Kanaryjskich do zwołania pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego d/s monitorowania aktywności wulkanicznej.

 

Narodowy Instytut Geograficzny (IGN) i Wulkanologiczny Instytut Wysp Kanaryjskich nadal każdego dnia rejestruje rekordowe ilości trzęsień ziemi o sile od 1 do 3 stopni w skali Richtera. Większość trzęsień ziemi jest rejestrowana na głębokości od 5 km do 15 km.

Nic nie wskazuje obecnie na to, że niskie magnitudy aktywności sejsmicznej są prekursorem istotnych aktywności wulkanicznej lub wręcz silniejszej aktywności sejsmicznej. El Hierro jest obecnie obszarem Wysp Kanaryjskich najbardziej aktywnym wulkanicznie.

 

Od czasu hiszpańskiej okupacji, powstało tam siedem wulkanów a ponad 200 lat upłynęło od ostatniej erupcji. Wyspa El Hierro wyłoniła się z oceanu po trzech kolejnych erupcjach wulkanicznych i po akumulacji w konsekwencji zwieńczona została stożkiem wulkanu o wysokości ponad 2000 metrów.

[gmap markers=big blue::27.839076094777816,-18.03955078125 |zoom=4 |center=27.683528083787756,-18.10546875 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Podczas wstrząsów sejsmicznych około 50 000 lat temu, wielki kawałek wyspy pękł i wpadł do oceanu powodując gigantyczne tsunami, które najprawdopodobniej miało około 100 m wysokości i było tak znaczne, że dotarło aż do wybrzeży Ameryki.

 

Około pół miliona lat temu, wulkan, Taburiente, upadł w podobny sposób generując ogromne osuwisko. W programie BBC Horizon wyemitowanym 12 października 2000 roku, geologowie wysnuli hipotezę, że w przyszłości czeka nas podobny wybuch i w konsekwencji osuwisko, które może potencjalnie wygenerować "megatsunami" o wielkości nawet 650-900 m. Ogromna fala będzie propagować się na Oceanie Atlantyckim i zaleje wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, Karaiby i północne wybrzeże Ameryki Południowej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kosmozaur

Nie jest dobrze. Na całej

Nie jest dobrze. Na całej Ziemi wzmaga się aktywność sejsmiczna. Dodatkowo nasze Słoneczko też się uaktywnia.Plama nr 1021 wyemitowała wczoraj w kierunku Ziemi eksplozję M9..3. Dzisiaj po południu mogą trzeszczeć odbiorniki, bo poziom aktywności geomagnetycznej ma osiągnąć poziom kp7 w skali 0-9. Nie wiem jak na to zareaguje Ziemia, oby było spokojnie. No ale zorzę polarną chętnie bym zobaczył za swoim oknem...

Skomentuj