Wielki wulkan Bardarbunga zagraża Islandii i Europie!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Naukowcy obawiają się erupcji wulkanu Bardarbunga na Islandii, który może wywołać paraliż ruchu lotniczego na wielką skalę! Wulkanolodzy sądzą, że największy wulkan na Islandii, może wkrótce eksplodować wrzucając olbrzymie ilości gazów wulkanicznych i popiołu. Może to wywołać poważne problemy dla ruchu lotniczego. 


Wulkan Bardarbunga (Bárðarbunga), w ciągu kilku ostatnich dni wykazywał zdecydowanie zwiększoną aktywność. Nie wiadomo jednak czy to na pewno oznaka ewentualnej nadchodzącej działalności tego żywiołu? 

 

Zresztą, nawet gdyby doszło do erupcji wulkanu Bardarbunga właściwie nie byłoby to dziwne, bo praktycznie cały czas pozostaje w jakimś zakresie aktywny. Obecne obawy spowodowane są przede wszystkim przez kilka silnych trzęsień ziemi, które miały miejsce ostatnio w rejonie kaldery tego wulkanu. 

Te trzęsienia ziemi, o ile ich przyczyną rzeczywiście była aktywność magmy, faktycznie mogą oznaczać tyle, że nie można wykluczać tam wkrótce potężnej erupcji. Wulkanolodzy twierdzą, że niedawne wstrząsy to nic nowego i są częścią serii, która trwa od ponad dwóch lat.

 

Jednak eksperci są przekonani, że wulkan Bardarbunga może się przygotowywać do kolejnej erupcji, która może wystąpić w ciągu najbliższych kilku lat. Trzęsienia ziemi w zeszłym tygodniu to tylko objawy tego nieuchronnego procesu.

Nie można dokładnie przewidzieć, kiedy wybuchnie wulkan Bardarbunga, ale władze Islandii już teraz podejmują działania, które mają na celu przygotowanie ich na tę prawdopodobnie katastrofalną erupcję. Jeśli rzeczywiście może eksplodować Bardarbunga, może to  grozić emisjami pyłu i trujących gazów wulkanicznych. Z pewnością będą one miały wpływ na jakość powietrza w Islandii, a potencjalnie chmura popiołu może pokryć nawet całą Europę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj