Wielki tajfun, Sanba, zmierza w kierunku Półwyspu Koreańskiego

Kategorie: 

źródło: NOAA

Burze tropikalne w obrębie Pacyfiku nazywane są tajfunami. Są to właściwie takie same formacje pogodowe, jakie spotykamy okresowo na Atlantyku. W tym roku Azja doświadczyła już kilkunastu tajfunów, a kilka z nich zbudowało bardzo dużą siłę. Kolejny taki tajfun zmierza w kierunku japońskiej Okinawy oraz Półwyspu Koreańskiego.

Tajfun Sanba przeskoczył się w tak zwany supertajfun,  co odpowiada huraganowi piątej kategorii. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 300 km/h. Żywioł tej wielkości jest w stanie wyrządzić szkody porównywalne z huraganem Katrina.

Sanba bardzo szybko przyrasta. Gdy dotrze do Okinawy będzie miał siłę odpowiadającą huraganowi trzeciej kategorii. Po dotarciu do lądu powinien osłabnąć,  ale nadal stwarza to poważne zagrożenie dla ludności zamieszkującej obie Koree.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj