Wielki słoneczny wyrzut koronalny z piątku zmusił do wyłączenia niektórych satelitów telekomunikacyjnych

Kategorie: 

solarmonitor.org

Burza słoneczna może skutkować przerwami w dostawie prądu, problemami w odbiorze telewizji czy korzystaniu z telefonów komórkowych. Na końcu artykułu podaje wykresy i porównanie ich z wykresami z przed trzęsienia ziemi w marcu .Co najmniej jeden satelita został już czasowo wyłączony z użycia w związku z zakłóceniami. Chodzi o japońskiego satelitę telekomunikacyjnego Kodama.

Wszystko ma związek z gigantycznym rozbłyskiem słonecznym, do którego doszło w piątek o godzinie 11:54. Zdaniem naukowców było to największe tego typu zjawisko od 30 lat. Doprowadziło ono do tzw. koronalnego wyrzutu masy (CME), która w sobotę dotarła do Ziemi.

Ludzie nie muszą się obawiać

Choć naładowane elektrycznie cząsteczki nie stanowią zagrożenia dla ludzi, mogą mieć niszczący wpływ na urządzenia elektryczne i sprzęt elektroniczny.

Burze magnetyczne klasyfikowane są w pięciostopniowej skali. Wstępne wskazania mówią, że w ciągu najbliższej doby możemy mieć do czynienia z burzą o największej sile (G5). Na razie dane na stronie Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) pokazują G3.

Bez paniki

Plamy te już się odsuwają, więc nawet jak będą rozbłyski klasy X, to na Ziemię niewiele dotrze.

Gorsze są niestety nowe plamy, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały rozbłyski klasy M, a może nawet X.
Rozbłyski gamma klasy M zakłócają wszelkie transmisje radiowe.
Z doświadczenia wiem, że od 1 - 3 GHz szumy w sygnale są tak duże, że urządzenia nie radzą sobie z korekcją przy dłuższych odległościach.

Ale rozbłyski klasy X mogą już nam  uszkodzić delikatny sprzęt elektroniczny, a w szczególności sprzęt telekomunikacyjny.
Mogą "paść" urządzenia położone na słońcu typu: telefony GSM, GPSy, laptopy, itp., ale mogą też paść przekaźniki GSM i TPSA.


Przy rozbłyskach klasy X na dużych antenach będą  gromadziły się ładunki elektrostatyczne, które na pewno nie wpłyną dobrze na urządzenia nadawczo odbiorcze.

 

edit: tekst  zmieniony, były pytania od autora oryginalnego wpisu na forum o prawa autorskie do obrazków i komentarzy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lukazuki
Portret użytkownika lukazuki
loading...


Komentarze

Portret użytkownika krzysztof67

Zaczęło się już dość

Zaczęło się już dość dawno,kiedy pierwsze pszczoły na świecie zaczęły znikać. One nie znikają,zakopują się pod ziemię i zamykają wejście. Namierzyłem to jakiś czas temu a owadami zajmuję się 40 lat. Owady najdokładniej wyczuwają kataklizmy. Tak więc bez straszenia,zaczęło się proszę Państwa, a każdy czeka na wiadomość w TV albo ognie z Nieba. Dla milionów ludzi w tym roku już jest koniec świata... Teraz już powoli będzie tylko gorzej,więc niech każdy z Was w miarę możliwości nie czeka na znak-sygnał) o początku końca, a w miarę możliwości powoli,jeśli chce spróbować przeżyć,przygotowuje się materialnie,bo odkładać można spotkanie ze znajomymi bez końca....) I ja nie straszę,ja tylko obserwuję  przyrodę.. Pozdrawiam.

Portret użytkownika daffy

"Plamy te już się odsuwają,

"Plamy te już się odsuwają, więc nawet jak będą rozbłyski klasy X, to na Ziemię niewiele dotrze.Gorsze są niestety nowe plamy, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały rozbłyski klasy M, a może nawet X." Czy ktoś nie widzi braku profesjonalizmu w tych dwóch zdaniach ? Bo czegoś nie kumam ;P

Portret użytkownika Kwiatek

na losyziemi.pl pisze, ze

na losyziemi.pl pisze, ze informacje sa z tvn24.pl, na zmianynaziemi.pl informacje sa tez z tvn24.pl wiec dlaczego te informacje maja pochodzic i losyziemi.pl? na losyziemi.pl jest nawet mniej tekstu, tu jest wiecej, wiec jesli zrodla na obu stronach sa te same, to raczej nie znaczy od razu ze jest to bezmyslne kopiowanie pracy, zalosne.

Portret użytkownika sowa

kiedyś na discowery science

kiedyś na discowery science ogądałam ciekawy program a mianowicie , jeżeli b ędziemy widzieć zorzę polarną nad Europą to już będzie dla Nas nie ciekawie.Nasza magnetosfera słabnie a gdy się tak dzieje to zorze polarne obejmują coraz większy obszar kiedyś nasza magnetosfera może nie wytrzymać  dużego rozbłysku słonecznego i prawdopodobnie spotka Nas scenariusz jak z filmu ,,Zapowiedź''

Portret użytkownika meggi

Ja od jakiegoś czasu wchodze

Ja od jakiegoś czasu wchodze na tę stronkę i nie uważam,że to jest straszenie.Uważam,że właśnie chce nas uświadomić ,że coś się dzieje,bo dzieje się napewno.Ale czy jest to zapowiedzią końca nikt nie wie.Być może tak i być może nastąpi to już wkrótce ,bo wiadomo wszystko ma swój koniec.A może za 100 albo 1000lat .Ale nawet jeżeli ten koniec nastąpi bardzo szybko a może tak być bo wiele na to wskazuje ,to czego mamy się właściwie bać,przecież jak umrzemy to umrzemy kiedyś trzeba,a zresztą to będzie tylko przejście do innego wymiaru,tu umrzemy ,ale gdzieś w innym wymiarze będziemy życ ja w to wierzę i te życie może być dużo lepsze niż  na tym łez padole,w każdym bądż razie inne.

Strony

Skomentuj