Wielki przełom w medycynie dokonany we Wrocławiu - sparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić

Kategorie: 

Źródło: twitter

Nowatorska operacja przeprowadzona przez lekarzy zespołu doktora Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego imieniu Piastów Śląskich we Wrocławiu spowodowała, że sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna odzyskał czucie w nogach, a nawet zdołał przejść kilka kroków. Media całego świata informują o sukcesie wrocławskich lekarzy określając jego doniosłość jako coś porównywalnego z lądowaniem na Księżycu.

 

Podczas nowatorskiej operacji polscy specjaliści byli wspomagani przez kolegów z Wielkiej Brytanii. Wsparcie finansowe zapewniło też kilka brytyjskich fundacji. Kluczem do sukcesu okazały się tak zwane glejowe komórki węchowe, które mają zdolność regeneracji połączeń nerwowych. Zdrowa tkanka implementowana w miejscu odradzającego się rdzenia kręgowego wszczepiono te komórki pobrane z mózgu pacjenta.

Doktor Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - źródło: facebook

Pacjent, Dariusz Fidyka, który odzyskał władzę w nogach, kilka lat temu, w wyniku brutalnego ataku nożem, miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. W wyniku tego zdarzenia był sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki nowatorskiej operacji i morderczej pracy rehabilitantów, doszło do odradzania się neuronów. Komórki glejowe mają unikalną funkcję umożliwiającą otwieranie blizn w przeciętych połączeniach celem ich ponownego połączenia.

Profesor Reisman pierwszy zbadane regenerację komórek węchowych u ssaków - źródło: facebook

Pierwszym, który opisał neuroregeneracyjne właściwości glejowych komórek węchowych był brytyjski profesor Geoffrey Raisman z londyńskiego uniwersytetu UCL. Asystował on przy operacji. Osobną publikację na temat sukcesu polskich i brytyjskich naukowców zamieściło branżowe pismo „Cell Transplantation”, a za nimi tysiące gazet na całym świecie. Prowadzone we Wrocławiu badania dają szansę na powrót do normalnego życie dziesiątkom tysięcy sparaliżowanych na całym świecie. Z pewnością jest to osiągnięcie warte nagrody Nobla.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego medycynie:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lamusa?

Nic nie odchodzi do lamusa

Nic nie odchodzi do lamusa bez zgody tego kto stworzył te, tamte i wszystkie inne komórki w Anglii, Wrocławiu i w ogóle wszędzie. Zamiast podziwiać Jego nieskończone dzieło stękamy nad jednym tzw. cudownym przypadkiem, ... a skąd niby to miałaby pochodzić kasa na uleczenie wszystkich innych sparaliżowanych?  Teraz będzie im jeszcze trudniej pogodzić się ze swoim kalectwem, bo, dla większości wyleczenie będzie po prostu finansowo niemożliwe. Ludzkie wynalazki zawsze wychodzą nam bokiem. Nawet teraz, kiedy niby luz przy laptopie, ale tak na prawdę za cenę wchłaniania całej gamy szkodliwego promieniowania, fal i do tego jeszcze pod czujnym okiem Wielkiego Brata.

Portret użytkownika kp

Wielkie osiagniecie dla

Wielkie osiagniecie dla zespolu ktory pracowal nad tym sukcesem.Na tym zakonczyl bym te pieniacze okrzyki radosci,poniewaz jakie to ma znaczenie dla zwyklego czlowieka?Jestem ciekawy,gdyby ktorys z Was byl w potrzebie.to jakie mial by szanse na taka terapie?Musial by miec kase albo plecy,i to bardzo wysoko.Takie informacje sa celowo naglasniane w mediach aby odwrocic uwage spoleczenstwa od problemow sluzby zdrowia i braku normalnosci w jej strukturach.

Portret użytkownika Back from the past

Piszesz pierdoly ! To ma

Piszesz pierdoly !
To ma bardzo duze znaczenie dla calej ludzkosci !!!
Ja osobiscie jestem dumny z tego, ze wlasnie w Polsce udalo se to zrobic !
To tak samo wielka sensacja jak przeszczep twazy w Gliwicach !
To sa naprawde bardzo duze osiagniecia.  Z czasem beda to rutynowe zabiegi z ktorych beda korzystac ludzie, niezaleznie od tego, czy beda bogaci albo tez biedni !
O tym mowi sie dzisaj na calym swiecie !
Brawo Polska, brawo polscy lekarze !

Portret użytkownika kp

Moze i beda rutynowe,ale nie

Moze i beda rutynowe,ale nie sadze ze w naszym kraju.Nie chorowales nigdy?Chyba nie wiesz jak wyglada rzeczywistosc.Z mojego komentarza wynika ze i ja jestem dumny,staram sie pisac krotko i wyraznie,ale prosciej juz sie nie da.

Portret użytkownika Has$

Aż łza mi się w oku zakreciła

Aż łza mi się w oku zakreciła :)  duma i chwała , po prostu Smile
...................................................................................
Tak na marginesie, ciekawi mnie jak skończy sie ta pozytywna bajka ? Jak bardzo bedzie polska albo brytyjska na koniec ? Ciekawe kto łapki wyciagnie w Sztokholmie po nagrode ?

Skomentuj