WIelki krach na giełdzie wisi w powietrzu - może nastąpić nawet w przyszłym tygodniu !

Kategorie: 

Depositphotos.com

Bank Rozrachunków Międzynarodowych jest najważniejszą instytucją finansową na świecie. Mimo iż mało osób kiedykolwiek słyszało o BIS jest to tzw. bank centralny dla banków centralnych. Jak wiadomo krajowe banki centralne jak FED, BOJ czy NBP są niezależne od rządów lecz każdy z nich jest członkiem BIS i realizuje politykę nakreśloną w Bazylei.

 

Na spotkaniach odbywających się co 2 miesiące prezesi poszczególnych banków centralnych omawiają przyszłość systemu bankowego aby w skoordynowany sposób prowadzić globalną politykę finansową.

 

Spora część publikacji BIS jest dostępna dla inwestorów z prostej przyczyny. Mało kto się nimi interesuje gdyż uwaga mediów przekierowywana jest na to co akurat powiedziała Pani Yellen czy Mario Draghi. Z mojego doświadczenia wiem, że mimo iż najważniejsze decyzje podejmowane na spotkaniach w Bazylei są niedostępne dla osób postronnych to oficjalnych publikacji BIS nie należy ignorować.

 

Z ostatniego raportu BIS dostępnego na stronie

http://www.bis.org/publ/arpdf/ar2014e.pdf możemy  wyciągnąć kilka bardzo wartościowych informacji:


1. Gospodarki na całym świecie przez ostatnie kilka lat były sztucznie podtrzymywane dodrukiem walut. Jedynym efektem pompowania pieniędzy do gospodarki jest przyrost długu oraz powstanie ogromnych baniek spekulacyjnych.


źródło: Bank Rozrachunków Międzynarodowych
 


2. Rynek obligacji rządowych podtrzymywany był poprzez zakupy realizowane przez banki centralne. W ciągu 7 lat ilość obligacji w rękach banków centralnych wzrosła z 8 bln w 2007 roku do 21 bln obecnie. Wzrost o 161%

Ile banki centralne nadrukowały pieniądza

źródło: Bank Rozrachunków Międzynarodowych


3. W ciągu najbliższych kilku lat odsetek dochodów podatkowych przeznaczanych na spłatę długu rządowego wzrośnie z 20% obecnie do ok 25%.


4. Mimo iż przez ostatnie lata wzrost gospodarczy był znacznie mniejszy niż oczekiwano narosły wokół niego bańki spekulacyjne, które powinny być natychmiast przekłute. Przez bańki rozumiemy cały rynek długu (obligacji) oraz instrumenty na nim oparte jak i cały rynek akcji.


źródło: Bank Rozrachunków Międzynarodowych

 

Najważniejsze w całym raporcie jest przesłanie. Lepiej przebić bańki spekulacyjne obecnie doprowadzając do kontrolowanego krachu, niż czekać aż skala wypaczeń się zwiększy i dojdzie do rozpadu systemu, nad którym łatwo utracić kontrolę. W całej sytuacji najbardziej ironiczne jest to, że BIS jest zaniepokojony bańkami spekulacyjnymi, do których doprowadziła jego polityka, przy okazji przyczyniając się do znacznego wzbogacenia 1% już najbogatszej części społeczeństwa.

 

Poza sygnałami z BIS, wg. których wkrótce może rozpocząć się poważna bessa moją uwagę przykuło także wystąpienie Cristine Lagarde – prezes MFW ze stycznia tego roku.

Dla postronnej osoby jest to bełkot jakiejś Pani na wysokim stanowisku i nic więcej. Osobiście jednak uważam, że jest to konkretne przesłanie do osób, które potrafią je prawidłowo odczytać. Załączony link może zawierać dużą dozę nadinterpretacji jednak wskazanie daty 20 lipca 2014 roku potwierdziły także 2 inne osoby. W pewnych kręgach na szczytach władzy jedną z podstawowych zasad jest konieczność upublicznienia pewnych działań nim zostaną one wprowadzone w życie.

Niezależnie od tego co było celem przemówienia pani Lagarde niezaprzeczalny jest fakt, że przez ostatnie kilka lat narósł nam znacznie dług i sytuację coraz trudniej jest kontrolować.

Nawet zawężając się do błahych zjawisk jakimi jest hossa czy bessa na rynkach akcji to musimy zwrócić uwagę, że obecnie za nami najdłuższy od ponad 70 lat okres wzrostów kursów akcji.

 

Ceny obligacji rządowych natomiast są sztucznie utrzymywane zakupami przez banki centralne przy pomocy nowo kreowanej waluty jak i przy pomocy derywatów na stopy procentowe. Gdyby nie dodruk pustego pieniądza ceny akcji czy obligacji byłyby dziś na poziomach z początku 2009 roku, o ile nie niżej.

źródło:www.mcoscilator.com


Jak interpretować takie informacje?

Z mojego punktu widzenia, najważniejsze w inwestowaniu jest zdrowo rozsądkowe spojrzenie na całość. Ogromnym zagrożeniem dla systemu monetarnego jest przytłaczający dług. Jednocześnie system jest podtrzymywany przyrostem długu. W pewnym momencie możemy dość do sytuacji, w której albo nastąpi samoczynne zainicjujowanie poważnych problemów albo grupy wokół banków centralnych same rozpoczną kaskadę wydarzeń prowadzących do resetu.

Można się oczywiście zastanawiać czemu ktoś miałby doprowadzać do sytuacji,  w której jego akcje będą mniej warte. Jest to myślenie charakteryzujące każdego z nas. Posiadając jednak aktywa przekraczające pewien poziom pieniądze nie ogrywają najważniejszej roli.. Liczy się tylko władza, jej utrzymanie bądź powiększanie.

Dwa lata temu w artykule Globalna struktura własności. Wyniki 4-letnich badań przedstawiłem wyniki badań potwierdzające ogromną koncentrację majątku skupioną wokół korporacji finansowych.

Musimy zrozumieć, że na pewnym etapie bardziej rozsądnie jest powiedzieć stop. Wycofać się nieznacznie niż z każdym krokiem walczyć o powiększenie majątku czy wpływów.

Obecnie jesteśmy na takim poziomie rozwarstwienia społecznego, że do rewolucji dużo nie brakuje. Osoby zasiadające na czele BIS czy banków centralnych doskonale zdają sobie z tego sprawę. Być może celem przesłania płynącego z raportu jest przekaz, przekłujmy bańki póki możemy jeszcze kontrolować cały proces gdyż za 2 czy 3 lata możemy już takiej kontroli nie mieć.
 

Co dalej?

Jeżeli krach zostanie wkrótce zainicjowany to w pierwszej kolejności pojawia się problem z płynnością w sektorze bankowym. Szukając gotówki banki z reguły wyprzedają posiadane aktywa jak akcje czy obligacje. Zamykają także pozycje na surowcach obawiając się czy druga strona kontraktu będzie wypłacalna.

Może zatem dojść do sytuacji, w której spadają ceny akcji, surowców, obligacji (rośnie ich rentowność). Sytuacja w metalach szlachetnych jest bardziej skomplikowana. Aby utrzymać kontrolę nad cenami złota kartel może próbować przejść na stronę long. Oznaczać to będzie nagły wzrost ceny złota i srebra.

 

Możemy mieć także sytuację odwrotną. Ceny kontraktów terminowych na złoto i srebro mogą spaść podobnie jak pozostałe surowce. Dojdzie jednak do braków metalu fizycznego na rynku. Po krótkim czasie albo ceny kontraktów na złoto / srebro ponownie wzrosną albo będziemy mieli dwie ceny: jedną dla papierowej derywaty oraz drugą dla metalu fizycznego. Oznaczać to będzie koniec manipulacji cenami złota i srebra, czego wszystkim posiadaczom metalu życzę.

 

W takiej sytuacji cena kontraktów, za którymi nie stoi metal, będzie dążyć do zera i commercial (największe banki) po raz kolejny zarobią krocie kosztem large speculators (osoby, które inwestują w złoto poprzez fundusze niezabezpieczone metalem).

Najbliższe 2 tygodnie pokażą czy za 20-tym lipca rzeczywiście stoją jakieś plany czy może od styczniowego wystąpienia plany te zostały już zmodyfikowane.

PS Ja tymczasem chwilowo wstrzymam się z zakupami gazu naturalnego mimo, iż przy obecnych cenach wygląda on bardzo atrakcyjnie. 

 

 

Trader21

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Israfel

Rozumiem, że jako światłe

Rozumiem, że jako światłe umysły, zgromadzone tu na forum, mamy już wytypowany gabinet cieni (przynajmniej dla państwa polskiego i UE) oraz strategię działania na najbliższe lata, eliminującą banki i  uwzględniającą, że bogaci Żydzi mogą nie chcieć doprowadzić do spadku znaczenia ich kapitału.
 
A jeżeli nie mamy takich planów, to niech ktoś powie co oprócz demonstracyjnego samospalenia i pier... , przepraszam, ... gadania, można zrobić w tej słusznej sprawie?

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika keri

Krach nie wisi w powietrzu.

Krach nie wisi w powietrzu. Krachy są zawsze zaplanowane odgórnie, więc jesli jakis wisi, to wisieć będzie i tylko straszyć. W Polsce bessa jest od lat, więc nawet nie ma z czego spadać, giełda w Polsce nigdy się nie podniosła po upadku amerykanskiego banku.

Portret użytkownika PiotrK

http://ostrzezenie.net/wordpr

http://ostrzezenie.net/wordpress/2012/05/21/druga-pieczec-trzecia-wojna-swiatowa/
 
 
Druga Pieczęć rozwija się, tak jak przepowiedziano Janowi Ewangeliście w Księdze Objawienia.

Początek będzie w Europie.

Przyczyną będzie wasz system bankowy, a Niemcy po raz kolejny zaangażowane będą w tę tragedię, jak to było w ostatnich dwóch przypadkach.

Kiedy to się rozpocznie, zakończy się ratowanie gospodarki, a katastrofa dotknie Grecję z dużym negatywnym skutkiem we Francji.

Środkowy Wschód będzie również zaangażowany w stan wojny z Izraelem i Iranem, a Syria odegra poważną rolę w upadku Egiptu.

Moja córko, budzę cię, aby ci to powiedzieć, nie żeby cię przestraszyć, ale aby wezwać w tym czasie do wielkiej modlitwy za Europę.

Portret użytkownika muflon

Siedze w Portugali na fixed

Siedze w Portugali na fixed incomie. Espirito Santo jest zaorany. Jak takie strategiczne banki zaczną padac to Europa pojdzie z dymem. Czy 20 lipca to nie wiem ale jak pier***nie to bedzie masakra. A poza tym to artykuł jest strasznie gorączkowy i jak zwykle straszący. Czy straszenie cos da? Nikt nic nie moze z tym zrobic na tym etapie.

Portret użytkownika Prorok2404

System Bankowy jest tak

System Bankowy jest tak zbudowany ze musi w koncu upasc. Nie Trzeba byc wielkim mozgiem zeby to widziec. Wiemy kto jest na samym szczycie i kto trzyma caly swiat w garsci Smile Kazdy wyprodukowany dolar jest obciazony 10% dlugiem.Dlaczego nie ma kraju ktory nie bylby zadluzony? ( nie mowie o szejkach ) ! **Gra niebawem dobiegnie konca** jak w pokera Biggrin ''Ktos '' (wiemy kto, bo to jego system ) zgarnie wszystkie zetony . Pula pojdztie tam gdzie idzie od poczatku. a na reszte spadnie wielki ucisk. Z krachem bedzie sie wiazala wojna,ktora z atomowkami wywola katastrofy jakich swiat nie widzial. Przepowiednie i APokalipsa sie wypelniaja. A oglupienie i nie wiedza ludzka przekracza wszelkie granice !!!

Portret użytkownika izzo

Nie złoto, nie srebro a Frank

Nie złoto, nie srebro a Frank Szwajcarski.
Pamiętajcie że w dniach ostatecznych złoto i srebro was nie wyratuje Smile
Złoto ma Rosja i Chiny dlatego Wall Street, FED i EBC nigdy nie pozwoli aby złoto miało wiodącą rolę.
Najlepiej zainwestować w inną walutę lub powiększyć jej wpływy.
Trzeba uwalić euro i wprowadzić w UE dolara i wtedy sojusznicy przetrwają. W końcu UE to stany zjednoczone europy.
Można jeszcze okroić UE z biedaków  a reszta przyjmie Franka szwajcarskiego jako walutę mocnych europejskich gospodarek.
Pamiętajcie - SZWAJCARIA ZAWSZE BYŁA CHRONIONA - OD WATYKANU PRZEZ HITLERA AŻ DO TERAZ!!
Nie na darmo pakowano tam złoto i wprowadzano słuszną referendalną demokrację.
Frank to najzdrowsza waluta na świecie i najbardziej odporna bo oparta na gospodarce, chociaż ostatnio zaniżali jej wartość sztucznie aby jej bandyci nie uwalili dodrukiem z powietrza.

Portret użytkownika P.WALKER

ludzie sie nieobudza nigdy z

ludzie sie nieobudza nigdy z takim podejsciem do zycia.podniosa wiek emerytalny do 90 lat,podniosa opłaty o 50 procent zdrozeje jedzenie o 50 procent,a oni beda zapierniczac wiecej szybciej i dłuzej az im garby na dupi,,,,wyrosna.i rzycze takim wszystkiego najgorszego niech  zreja gruz.moze jak sobie zeby na nim polamia t moze sobie uswiadomia swoja glupote ale wtedy bedzie zapuzno.nawet kitu z okien nie poijedza bo teraz wszedzie plastiki.jedzmy na wiejska palic opony.i obalc rzady,zlikwidowac wszystkie partie ,a mnie wybrac na KRÓLA POLSKI

Portret użytkownika malina

Najpierw zanim pojedziesz na

Najpierw zanim pojedziesz na Wiejską naprawiać rzeczywistość to zacznij od siebie. Na wstępie naucz się pisać po polsku,bez "ortografów" i stylistycznie, bo zwracasz się do Polaków a nie do jakiegoś bydła. Jak wykonasz ten podstawowy krok to może zmieni się Twoje myślenie. Na tą chwilę: piszesz jak myślisz. Błąd Bykiem pogania.Miałeś okazję zaglądnąć do szkoły?

Portret użytkownika Gall Anonim

Cytując kolegę "Potrzebna

Cytując kolegę "Potrzebna jest wojna aby balonik spuścił powietrze" muszę powiedzieć że się kompetnie z tym nie zgadzam.
Powiem inaczej. Putin czeka na besse, bo wtedy zachód będzie zajęty lizaniem ran, a sam urządzi sobie rajd na Ukrainę.
Tak więc już wiecie kiedy Putin wybiera się na Ukrainę. Wtedy, gdy rynki nuną w dół.

Portret użytkownika Wojox

Dobrze zinterpretował to

Dobrze zinterpretował to Putin, który zapewne jest w komitywie z zachodnią sitwą. Potrzebna jest wojna aby balonik spuścił powietrze. Tym razem mają już zadymę pod nosem (Ukraina), ale podejżewam że cele mogą być bardzo zaskakujące. Skoro bombki spadały na nic nie winne kraje, może teraz spadną na zleceniodawców dla przykładu...
Krach jest po to by pognębić ludność cywilną, aby się "zaangażowała", bo jak im się odetnie prąd, wodę i inne sprawki, ludzie nagle się obudzą ze swoich letargów...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj