Wielki fragment plazmy słonecznej utrzymuje się nad powierzchnią gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Aktywność słoneczna znowu powoli zaczyna wzrastać. Dzieje się tak między innymi dzięki bardzo długiemu rozbłyskowi z okolic regionów 2282 oraz 2283. Flara w swoim maksimum osiągnęła siłę M2.44. Oprócz tego astrofizycy zwracają uwagę na niezwykle długie włókno plazmy słonecznej widoczne nad powierzchnią gwiazdy.

 

Rozbłysk M2.44 powstał z nowego regionu, który dopiero formuje się po wschodniej stronie tarczy słonecznej. Zjawisko trwało długo bo blisko dwie godziny. Według pierwszych danych jakimi dysponujemy prawdopodobnie zjawisku towarzyszył CME, jednak z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej nie będzie w pełni geoefektywny. Jutro dowiemy się czy część plazmy wyrzuconej w przestrzeń kosmiczną podczas rozbłysku dotrze do ziemskiej magnetosfery.

Kilka dni temu informowaliśmy na stronie FB portalu zmianysolarne.pl, o bardzo długim łańcuchu plazmy który wytworzył się na koronie naszej dziennej gwiazdy. W tym momencie z najnowszych zdjęć wynika iż jego długość jeszcze się powiększyła a znajduję się on dokładnie na środku tarczy słonecznej. 

Foto: Oliver Hardy

W przypadku oderwania się plazmy od Słońca może czekać nas burza geomagnetyczna, jednak w przypadku tego typu zjawisk nie da się przewidzieć czy plazma oderwie się np. jutro czy za kilkanaście dni kiedy znajdzie się już po drugiej stronie naszej gwiazdy. W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na średnim poziomie z możliwością rozbłysków klasy M głównie z nowo powstałego rejonu 2283 oraz rejonu 2280.


 

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego Słońcu:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj