Wielki cyberatak w Europie – 8 banków padło ofiarą hakerów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Gangi cyberprzestępców ukradły dziesiątki milionów dolarów z co najmniej ośmiu banków w Europie Wschodniej. Hakerzy zastosowali taktykę, zwykle widzianą tylko w hollywoodzkich produkcjach.

Taktyka cyberprzestępców polegała na odwiedzaniu placówek i potajemnemu pozostawianiu złośliwych urządzeń, podłączonych do sieci banku. Firma Kaspersky Lab, która została wezwana do zbadania incydentów, potwierdziła, że znalazła 3 typy urządzeń: laptopy, minikomputery Raspberry Pi oraz pamięci USB.

 

Hakerzy pozostawili urządzenia podłączone do komputerów banków, a następnie łączyli się z nimi ze zdalnej lokalizacji za pomocą sieci bezprzewodowych i wykorzystywali je do kradzieży funduszy z kont. Raspberry Pi oraz pamięci USB to bardzo małe urządzenia, które łatwo ukryć w gąszczu kabli i przewodów.

Eksperci z Kaspersky Lab przyznali, że włamania miały miejsce w 2017 i 2018 roku, lecz nie ujawnili nazw poszkodowanych banków, ze względu na klauzule prywatności zawarte w umowach. 

 

Wbrew pozorom umieszczenie złośliwych urządzeń w sieci banku może nie być aż tak skomplikowane, ponieważ kurierzy, kandydaci do pracy oraz przedstawiciele klientów i partnerów biznesowych są zwykle wpuszczani do biur, więc przestępcy mogli się pod nich podszywać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika baca

okradanie złodziei to nie

okradanie złodziei to nie jest przestępstwo... okradanie uczciwych ludzi którym do niczego niepotrzebne są banki jest wbrew prawdziwemu prawu - naturalnemu...

prawo naturalne istnieje tyle czasu ile ludzkosć... "prawo bankowe" to chwilowa anomalia

ludzie bez banków żyli, żyją i będą żyć... banki bez ludzi moga tylko zdechnąć...

 

Portret użytkownika Ulmus

Nie cieszyłbym się na zapas,

Nie cieszyłbym się na zapas, bo banki z nadwiązką odbiją to sobie na swoich klientach. Chcąc naprawdę uderzyć w banki trzeba by doprowadzić do sytuacji w której nikt nie chce składać tam swoich pieniędzy. Na dzień dziesiejszy jest to niestety utopia.

Skomentuj