Wielka zrolowana chmura typu Morning Glory powstała nad stanem Wirginia w USA

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Mieszkańcy Richmond jadący w poniedziałek rano do pracy mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko meteorologiczne, nietypową chmurę w kształcie zrolowanej tuby, ciągnącej się kilometrami. 

 

Takie niezwykłe zrolowane obłokinazywane są  Morning Glory. Jest to typ chmur, które regularnie występują tylko w Australii. Jedynym miejscem na świecie gdzie można przewidzieć ich powstanie jest Zatoka Carpentaria w północnej Australii. 

Źródło: Twitter

Sprzyja temu tamtejsza konfiguracja lądu i morza w tej okolicy. Co roku ściągają tam setki amatorów szybownictwa, którzy twierdza, że latanie nad tymi chmurami jest niesamowitym przeżyciem ze względu na spektakularne widoki z takiej perspektywy.

Chmury typu Morning Glory widziane z lotu ptaka w Australii

Chmury rodzaju Morning Glory są rzadkim zjawiskiem meteorologicznym i sporadycznie obserwuje się je w różnych miejscach na całym świecie. Często powstają falami i występują z określoną amplitudą tworząc serie zrolowanych chmur. W przeszłości notowano pojawienie się takich nietypowych formacji nawet w Polsce, co miało miejsce w 2016 roku na Śląsku. Tym razem zaobserwowano te chmury w stanie Wirginia w USA.

Tego typu obłoki powstają wtedy, gdy akurat nie ma aury sprzyjającej powstawaniu burz. Chmury takie tworzą się wzdłuż poruszającego się zimnego frontu pogodowego, który spotyka się z masami cieplejszego powietrza. Gdy dwa fronty mieszają się na skraju dochodzi do powstawania chmur typu Morning Glory.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj