Wielka Rafa Koralowa wciąż obumiera w szybkim tempie

Kategorie: 

Wielka Rafa Koralowa widoczna z kosmosu - Źródło: Internet

Władze Australii i pracownicy World Wildlife Fund biją na alarm. Ich zdaniem degradacja największego na świecie systemu raf koralowych zwanego Wielką Rafą Koralową i widocznego nawet z kosmosu, osiągnęła poziom krytyczny.

 

Rafy koralowe obejmują około 0,1 procent powierzchni wszystkich oceanów świata, ale są one domem dla jednej czwartej świata zwierzęcego żyjącego w oceanach. Przyczyną zanikania tego ekosystemu jest przede wszystkim wzrost temperatury wody i ich jej zakwaszenia przyczyniających się do obumierania koralowców. Tylko w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci 20 procent ekosystemu raf koralowych zniknęło a niszczycielska dynamika nabiera tempa.

Zaprezentowane w zeszłą niedzielę nagranie, wykonane przez pracowników WWF, pokazuje rozmiary tej trwającej u wybrzeży Australii katastrofy ekologicznej. Zdaniem ekspertów szczególne zaniepokojenie budzi stan koralowców w północnej części rafy. Przez kilka miesięcy, temperatury powierzchni oceanu przekraczały tam 32 stopni, a korale nie były w stanie wytrzymać tak długotrwałego stresu cieplnego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Casiopea

Fajne nagranie, czym

Fajne nagranie, czym nagrywali kolkulatorem ? czyli miliony na rafy bo bo głodnym tego swiata urosna brzuszki? art. z dupu bo z tej zamej materi wywodzi sie autor Język to jest.... przemilcze to

Skomentuj