Wielka Rafa Koralowa ginie na naszych oczach

Kategorie: 

Źródło: European Space Agency, Wikimedia Commons

Wielka Rafa Koralowa doświadcza trzeciego silnego wybielania w ciągu ostatnich pięciu lat. Zdjęcia z powietrza wykonane przez rząd Australii pokazują coraz silniejsze wybielanie wzdłuż granic raf koralowych.

Zdjęcia lotnicze wykonane przez australijski rząd we współpracy z Great Barrier Reef Marine Park Authority oraz Australian Research Council Centre of Excellence for Coral Reef Studies na James Cook University objęły około 344 tys. kilometrów kwadratowych raf koralowych. Zebrane dane pokazały wyraźnie pogorszenie stanu raf, które wywołane zostało głównie przez wzrost temperatury wody.

Zebrane dane porównano z informacjami uzyskanymi w 2016 i 2017 r. Według nich, jedna trzecia raf pozostała nienaruszona, jedna trzecia doświadczyła umiarkowanego wybielania, a reszta intensywnego wybielania.

Najbardziej ucierpiały północne rafy, które doświadczają niszczenia już trzeci rok z rzędu, natomiast na południu wiele raf doświadczyło niezwykle silnego wybielania po raz pierwszy. Ponadto niektóre kluczowe obszary turystyczne – szczególnie północna i środkowa Wielka Rafa Koralowa – wykazały jedynie umiarkowane bielenie, które, jak mają nadzieję naukowcy, pozwoli im się zregenerować i przetrwać.

Badania raf pokazują również dobre wieści. Naukowcy przekonują, że wewnętrzna część rafy pozostaje nienaruszona, a bielenie dotyka jedynie zewnętrznej części. –  „Warto pamiętać, że wybielone koralowce nie są martwymi koralowcami. W wielu przypadkach istnieje duża szansa, że ​​większość raf odzyska swój pierwotny stan.”

Eksperci uważają, że największym zagrożeniem dla raf są zmiany klimatu. Badacze kontynuują monitorowanie i wdrażanie strategii oraz programów ochrony raf koralowych.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Po prostu wierny

To już prawie pół wieku!. ,

To już prawie pół wieku!. ,,Cyklicznie, okresowo, periodycznie" stykam się z tą ,,rewelacyjną" ekohisterią dotyczącą Wielkiej Rafy Koralowej od początku lat '70 dwudziestego wieku. Nikt wam nie założy ,,okularów prawdy" jeśli sami tego nie zechcecie a ,,bączek nieustannie wiruje" więc już najwyższy czas wybudzić się ze ułudy ,,snu". Niestety, jak w owym filmie, nie każdemu będzie to dane.

Skomentuj