Wielka opozycja Jowisza we wrześniu będzie pierwszą od 12 lat

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jowisz ustawi się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Stanie się to 26 września i w tym momencie znajdzie się blisko punktu swojej orbity najbliższego Słońcu (peryhelium). Ta kombinacja wydarzeń nazywana jest wielką opozycją Jowisza, która pojawia się mniej więcej raz na 12 lat.

Osobliwością wielkiej opozycji jest to, że w tym momencie Jowisz zbliża się do minimalnej odległości od Ziemi. Dystans  do największej planety Ukłądu Słonecznego wyniesie 3,95 jednostek astronomicznych, co odpowiada 448 793 612.1 kilometrów.

 

Wielkie opozycje zdarzają się dość rzadko. W przypadku Jowisza występują raz na około 12 lat. Najnowsza nastąpi 26 września 2022 o godzinie 20:10 czasu polskiego. Jowisz znajdzie się wtedy w punkcie wielkiej opozycji ze Słońcem. Jego średnica kątowa wzrośnie o 2% i osiągnie 50 sekund kątowych, a jasność wyniesie prawie minus 3 magnitudo (-2,9 m), co uczyni go trzecim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie po Księżycu i Wenus.

 

Jowisz będzie znajdował się w konstelacji Ryb w pobliżu równika niebieskiego i po raz pierwszy od kilku lat wzniesie się wystarczająco wysoko nad horyzontem na północnych szerokościach geograficznych. Jowisz po raz ostatni przekroczył punkt peryhelium 18 marca 2011 r. Poprzednia wielka opozycja Jowisza najbliższego tej dacie miała miejsce 21 września 2010 r. Następnym razem, wielka opozycja Jowisza jest przewidywana, jest 1 października 2034 roku. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Marysia Kasia

Dziwne jest to że ten

Dziwne jest to że ten świecący obiekt na niebie pokazuje się jako taka samą grafikę od kilkunastu lat, czy tam się nic nie zmieniło do cholery. Łyku łyku baju baju sajens fikszyn Smile

Skomentuj