Wielka erupcja wulkaniczna w środku Europy może zagrozić milionom ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ponad dwa miliony mieszkańców włoskiego Neapolu i jego okolic, jest narażona ze względu na wzrastające niebezpieczeństwo dużej erupcji wulkanicznej do której może dojść w tej okolicy. W obszarze gdzie wulkan Wezuwiusz zniszczył antyczne miasto Pompeje, mieszka obecnie dużo więcej ludzi i grozi im podobny kataklizm.

 

Sytuacja jest na tyle poważna, że miejscowe władze postanowiły poinformować mieszkańców podnóża Wezuwiusza, że żyją w obliczu rosnącego zagrożenia. Bezpośrednio w tak zwanej czerwonej strefie pod wulkanem, mieszka około 600 tysięcy osób. Teraz dodano do zagrożonych kolejne półtora miliona mieszkańców z 63 miast znajdujących się w odległości do 200 kilometrów od wulkanu.

 

Zdaniem ekspertów ludzie ci są szczególnie narażeni na emisje wulkaniczne takie jak gazy, popiół i ciskane fragmenty skał, które mogą być szczególnie niebezpieczne. Takie rzeczy działy się już wielokrotnie podczas poprzednich erupcji Wezuwiusza, nie ma zatem powodu, aby przypuszczać, że nie dojdzie do tego ponownie.

Niektórzy wieszczą straszne scenariusze ewentualnego przebudzenia tego wulkanu. Włoska Obrona Cywilna tworzy plany awaryjne na wypadek erupcji i biorąc pod uwagę historyczne doniesienia są one bardzo katastroficzne. Przede wszystkim uznano, że wcale nie koniecznie musi dojść do jakichś objawów nadchodzącej aktywności i należy się spodziewać również nagłej wybuchowej erupcji.

 

Przedstawiciele władz nie ukrywają, że taki scenariusz oznacza zniszczenie całej okolicy wokół stożka wulkanu. Zasięg propagacji popiołu wulkanicznego byłby zależny od pogody, a opady tej substancji mogłyby wystąpić  na bardzo dużym obszarze.

 

Nowy włoski plan zakłada, że na wypadek erupcji, z obszaru zagrożenia, w ciągu 72 godzin musi dojść do ewakuacji wszystkich mieszkańców. Takie planowanie ma głęboki sens, ponieważ mieszkańcy Neapolu i okolic mogą się obawiać nie tylko erupcji Wezuwiusza, ale również superwulkanu Campi Flegrei, który znajduje się w zatoce neapolitańskiej.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zika

dokładnie to wszystko mówił

dokładnie to wszystko mówił o. klimuszko ale także o tym mowią wielcy swięci i nie przypadkiem jest Rok Miłosierdzia Bozego. jezus objawił Miłosierdzie na czasy ostateczne- dzienniczek p.83 848 1732. polecam takze tematy TRZY DNI CIEMNOŚCI- tutaj mówia podobne sprawy swieci: O.Pio, S.faustyna, M.Taigi E. Canori i inni. OBJAWIENIA W AKITA, Jan Paweł II we Fuldzie, S.łucja o III wojnie, "sen" sw. Piusa X . koniecznie prosze sie z tym zapoznać i prosze mówcie innym dla swego i innych zbawienia. warto również przeczytac o tym co mówi papież Franciszek który ogłosił nadzw. Rok Miłosierdzia . mówi ze nie będzie to długi pontyfikat o odejdzie do Domu Ojca- to powiedzieł w 2014r. Mówił 2-3 lata czyli 2016-17r. zakończy sie Rok Miłosierdzia i Bóg dokona sądu. podobnie sprawa się ma z Medjugorie- wezwane do nawrócenia i pokoju, posty zycia wg przykazań Bożych. Gdyby to były wymysły ludzkie w medjugorie już dawno by papieże to odrzucili. JPII był całkowicie za i popierał i znał wszystko co maryja mówi do świata.

Skomentuj