Wielka burza słoneczna może wywołać „apokalipsę Internetu”

Kategorie: 

Źródło: NASA

Do ogromnych koronalnych wyrzutów masy ze Słońca, dochodzi tak rzadko, że nie mamy żadnej skali porównawczej, która dawałaby nam jakiekolwiek wyobrażenia o tym, co może się stać z naszą cywilizacją, gdy już do takiego zdarzenia dojdzie.

Sangeetha Abdu Jyothi z California University w czasie konferencji SIGCOMM 2021 wygłosiła prezentację pod znamiennym tytułem: „Solar Superstorms: Planning for an Internet Apocalypse”.

Przedstawiła w niej szkody, jakie namagnesowane cząstki słoneczne mogą spowodować w globalnej infrastrukturze internetowej.

Z ekspertyz wynika, że nawet jeśli zasilanie powróci w ciągu godzin lub dni, to przerwy w dostępie do Internetu na skalę planetarną, utrzymają się. Burza słoneczna może przerwać podmorskie kable, łączące kontynenty. Wywoła to masową, długotrwałą utratę łączności.

Na szczęście przetrwa lokalna i regionalna infrastruktura internetowa, gdyż światłowody same w sobie nie są narażone na negatywne oddziaływanie prądów wywołanych przez burzę geomagnetyczną. Krótkie odcinki kabli są do tego bardzo regularnie uziemiane.

Problem w tym, że jak nigdy wcześniej w znanej historii jesteśmy uzależnieniu od czynników dziejących się na całym świecie. Perturbacje w jednym miejscu, wywołują kłopoty w wielu innych. Zatem nawet krótka, ale globalna awaria Sieci, może mieć dla gospodarek i społeczeństwa opłakane skutki.

Co gorsza, takiego burze słoneczne są nieuniknione i nie da się ich przewidzieć z odpowiednio długim wyprzedzeniem.

Nie znamy zatem dnia ani godziny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika axell69

I    w sumie  dobrze by się 

I    w sumie  dobrze by się  stało - bo cała  agenda  od  głupot  ukrytych  w artach na ZnZ  została  by pozbawiona  możliwości    zarabkowania   na  durnocie  czytających   te  idiotyzmy  ,a tytuł  panie bez kozery powinnien  brzmieć  -" Czy  my  autorzy  artykułów  na ZnZ  padniemy  z głodu  gdy juz nikt  nie  kliknie  reklamy z powodu braku  internetu"    najbardziej będzie mi szkoda  Tallinna   - całe jego dzieciństwo  obróci się w pył  i  zostanie sam jak palec  ze swoimi  tytułami  legendarnymi . Insztalator  juz nikomu nie opowie  o mianowaniu    drewniano-gipsowo-plastikowego  jegomościa  na króla polski ,  psalmów    i  przepowiedni    też  nie poczyta nikt  - Wtedy nastanie  prawdziwa  wolność  .

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Zaraz Nas Zabija nie padnie

Zaraz Nas Zabija nie padnie bo to orkiestra grajaca do konca na tym statku Titanicu.

Jesli sie w odpowiednim czasie nie polapiesz o co w tym chodzi to szalupy odplyna bez ciebie i pojdziesz z nimi na dno.

 

Portret użytkownika axell69

Pilnuj  swojego koła 

Pilnuj  swojego koła  ratunkowego bo  dryfuje  w kierunku  watykanu  a prywatnie  to już ci kiedyś   napisałem   i nie zmierzam się  powtarzać   jednak dla przypomnienia    "Cwel"   jak mnie nazwałeś  nigdy  nie zapomina .

Portret użytkownika Quark

Burza słoneczna może przerwać

Burza słoneczna może przerwać podmorskie kable łączące kontynenty.

Niby kurde jak ? Kable podmorskie chroni masa wody nad nimi i NIC im się stać nie może .  A jedyne na co ma wpływ aktywność słońca to infrastruktura naziemna i nie o kable tu chodzi ale o wrażliwy sprzęt elektroniczny .

Strony

Skomentuj