Wielka Brytania zbuduje własny satelitarny system pozycjonowania konkurencyjny względem GPS, GLONASS i Galileo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sunday Telegraph poinformował, że Wielka Brytania rozpocznie niebawem prace nad własnym systemem nawigacji satelitarnej, który będzie konkurencją dla projektu Galileo stworzonym przez Unię Europejską. Zjednoczone Królestwo podejmie takie działanie w związku z Brexitem, który może skutkować utratą dostępu do ważnych informacji z zakresu bezpieczeństwa.

Wielka Brytania stanęła przed groźbą utraty dostępu do newralgicznych informacji, w związku z decyzją Komisji Europejskiej, która zaczęła wykluczać Zjednoczone Królestwo oraz firmy mające swoje siedziby na Wyspach z dalszych prac nad rozwojem projektu Galileo. Unia Europejska zadecydowała, że w związku ze zbliżającym się Brexitem, dalsza współpraca z Wielką Brytanią nie jest konieczna. 

Źródło: Pixabay

Sunday Telegraph dotarło do informacji, wedle których minister finansów Philip Hammond zdecydował się na przeznaczenie 100 milionów funtów na rozpoczęcie badań nad nowym systemem satelitarnym, który zrekompensowałby utratę dostępu do Galileo. Pomimo iż Unia Europejska zapowiedziała, że Wielka Brytania w dalszym ciągu będzie mogła korzystać z otwartego sygnału satelitarnego, największy problem stanowić będą zaszyfrowane przekazy, które staną się niedostępne dla brytyjskiego wojska.

Eksperci szacują, że całkowity koszt budowy systemu nawigacji dla Zjednoczonego Królestwa może oscylować w granicach około 3 miliardów funtów. Wielka Brytania zapowiedziała również, że jeżeli Unia Europejska nie przywróci jej dostępu do najważniejszych i poufnych informacji, to zażąda odszkodowania w wysokości miliarda funtów za wkład wniesiony przez Wyspiarzy w dotychczasowy rozwój projektu Galileo. W najbliższych dniach można się spodziewać oficjalnego oświadczenia, w którym Brytyjczycy poinformują o rozpoczęciu prac nad własnym systemem satelitarnym.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Najlepiej byłoby wyjść z UE i

Najlepiej byłoby wyjść z UE i zrobić ten system razem z nimi, Szwajcarią, Indiami i paroma innymi krajami (oraz tymi którzy opuściliby komunistyczne g... UE), oraz zacząć prowadzić politykę izolacyjną wobec UE. Do tego trzeba pozbyć się układu partii rządzących z Magdalenki. Oni sami nie zrezygnują, każdy musi podjąć jakieś działania zmierzające do obalenia tego stalinowskiego dyktatu, który trwa od 1945 roku.

Skomentuj