Wielka Brytania wysłała okręty wojenne w okolice Iranu

Kategorie: 

Niszczyciel HMS Duncan – źródło: Brian Burnell/CC BY-SA 4.0

Wielka Brytania weszła w specyficzny rodzaj konfliktu z Iranem. Gdy brytyjska marynarka wojenna przechwyciła tankowiec z irańską ropą w okolicach Gibraltaru, Islamska Republika Iranu zareagowała identycznie, zatrzymując tankowiec Stena Impero. Wtedy Zachód doszedł do wniosku, że komercyjna żegluga w cieśninie Ormuz jest objęta ryzykiem.

 

Wielka Brytania wciąż nie uwolniła tankowca Grace I, który podobno przewoził irańską ropę naftową do Syrii, ale oczekuje, że Iran wykona pierwszy krok. Co więcej, do cieśniny Ormuz wysłano już fregatę HMS Montrose oraz niszczyciel HMS Duncan. Okręty wojenne mają za zadanie chronić brytyjskie statki, przepływające przez cieśninę, która łączy Zatokę Omańską z Zatoką Perską.

Władze Wielkiej Brytanii zaznaczają, że nie chcą konfliktu z Iranem i zamierzają rozwiązać zaistniały problem w sposób dyplomatyczny. Jednak pomysł rozmieszczenia okrętów w Zatoce Perskiej i okolicach nie spodobał się Iranowi, który uważa, że Wielka Brytania podejmuje działania na zlecenie Stanów Zjednoczonych, a co za tym idzie – może dojść do kolejnych prowokacji.

 

Prezydent Hasan Rouhani ogłosił, że brytyjski statek Stena Impero zostanie zwolniony, jeśli Wielka Brytania uwolni tankowiec Grace 1. Ponadto, Iran zapowiedział, że będzie w dalszym ciągu ograniczał zobowiązania wobec umowy nuklearnej. Władze w Teheranie chcą, aby Europa pomogła omijać amerykańskie sankcje, a kwestia uwolnienia tankowca Grace 1 również dołączyła do listy żądań.

W chwili obecnej trudno powiedzieć, jak ta sytuacja rozwinie się. Wiemy jednak, że Stanom Zjednoczonym zależy na całkowitej izolacji ekonomicznej Iranu, podczas gdy Europa nie tylko chce uniknąć poważniejszego konfliktu, ale też podtrzymać umowę nuklearną, aby móc nadal „legalnie” handlować z tym państwem.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika stefanos

widać, że wielu komentatorom

widać, że wielu komentatorom jest po prostu źle.

stąd napaści, wierzganie kopytami i plucie... ale z punktu widzenia Rosji, czy USA, trzeba mącić gdzie tylko się da, bo bałagan  "tam", przekłada się na porządek "tu". I nie jest ważne, czy porządek jest sprawiedliwy, czy słuszny. Sztuka polityki. Najstarszego zajęcia państw. Okazji się nie przepuszcza, powiem więcej, okazje się stwarza. Zamiast się żreć zastanówcie się, co pośrednio to wszystko może przynieść nam

Portret użytkownika sceptyyk

GB, wysyła swoje łajby w

 GB, wysyła swoje łajby w pobliże cieśniny Ormuz, a brotolskie BP zabrania swoim tankowcom przepływać przez Ormuz... I tak 3mać niech sobie postoją przed drzwiami Iranu, poszczekają, powarczą i poczekają na zgodę gospodarza. A gospodarz, ma w rękach odpowiednia pałę na te kundelki i kudelki wyją z daleka  :)  I tak 3mać.                                                                                                                           Edyt z ost chwili:      

           

Dowódca Irańskiej Marynarki Wojennej kontradmirał Hossein Khanzadi w wywiadzie dla agencji IRNA poinformował, że Iran i Rosja wkrótce przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe w górach Mekran oraz w Cieśninie Ormuz i w Zatoce Perskiej.

Khanzadi, który przebywa Moskwie, dokąd przybył w związku z obchodami Dnia Marynarki Wojennej Rosji, powiedział w rozmowie z IRNA, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu podpisał porozumienie z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej.

Dodał on, że po raz pierwszy doszło do zawarcia porozumienia wojskowego między Iranem a Rosją i że uważać to należy za punkt zwrotny we współpracy wojskowej obu krajów.

/en.irna.ir/

                                                                                                                            

 

Portret użytkownika Zenek ;)

Okupujący Polskę banderowsko

Okupujący Polskę banderowsko-zydowski rezim PiS.DA+ też by chętnie coś na Iran wysłał tyle, iż 

PANCERNY(k) KACZELNIK czyli orp gawron nadal w budowie

a to co z całej reszty "marynarki" jeszcze pływa to nie ma uzbrojenia a to co ma jeszcze jakieś szczatkowe zapasy pokomunistycznej broni dopłynąć aż do Iranu rady nie da. do Danii zresztą też...  a nawet i z portu....

zaś tajemny przepis na Wunderwaffe czyli KAJAKI BOJOWE zabrał ze sobą do misia macierewicz... 

więc w ramach "sojuszniczych odszkodowań" cichcem wysłano do iSSraela cały zapas posiadanych JASSMów

i pułk kropideł.....

Portret użytkownika Kwazar

Rosja zaproponowała dośc

Rosja zaproponowała dośc logiczne i pokojowe rozwiązanie problemu.Nad zatoką Ormuz o bezpieczeństwo żeglugi dbają i odpowieadają tylko te państwa, które są i graniczą z w/w zatoką.To jednak nie odpowiada USAraelczykom i ich pieskom na angoliańskoijeszua posyłki.No bo jak tu terrorystów przetransportować bezpiecznie ? Jak tu kontrabandę do Syrii przesłać, bandyckich pokojowych rebeliantów? Żart to ci jakiś ? Absolutnie nie ! To tylko tak wygląda bardzo trudna do pogodzenia się z faktami tamtejsza rzeczywistość.

Portret użytkownika Kwazar

Nareszcie ratują świat !

Nareszcie ratują świat ! Odkąd zaczęli to robić świat staje się bezpieczniejszy i ty też możesz dzięki temu spać spokojnie.Batman troliku niestety nigdy sie do tego nie nadawał.To był kłamliwy mit a dziś znowu zaświeciło słońce.

Portret użytkownika sceptyyk

W takim razie co ruskie

W takim razie co ruskie kundle robią na Morzu Śródziemnym?

Maja zgodę turasków na przepływanie przez Dardanele i mają zgodę na pobyt w swojej bazie Tartus, wydzierżawionej im przez swojego syryjskiego sojusznika - są na prawie i sobie tam pływają  :) 

Portret użytkownika osa

Skoro nie potrafisz swoich

Skoro nie potrafisz swoich racji przekazać w żaden inny sposób niż tendencyjnie i zawsze obrażając przy tym, to są bez wartości. A fanatycy jednej racji zawsze widzą to co chcą. Rzeczywistość jest dla nich za trudna do ogarnięcia.

Propozycja Rosji brzmi sensownie, ale ma prosty haczyk. Mocarstwa, które mają silny wpływ lub szemrane interesy z którymś z takich państw nie utracą możliwości przesyłania swoich armad czy kontroli swoich interesów... Ale cóż... Rubelek nie śmierdzi...

Bo Polak prawdziwy - nie mylić z tzw. 'prawdziwym patriotą' nie chroni racji mocarstwa które od lat nim próbuje manipulować. Czy to USA czy to Rosja, z tym że Rosja a wcześniej ZSRR robi to o kilkadziesiąt lat dłużej i o niebo sprawniej, co widać na forach... Ludzie są gotowi 'gniać' w obronie moskiewskich racji stanu... Gratulacje... Kilkadziesiąt lat męki i walki poprzednich pokoleń by się wyzwolić z sowietskiego matriksa zostało obrzygane...

Strony

Skomentuj