Wielka Brytania oskarża rosyjski wywiad o przeprowadzanie globalnych cyberataków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Wielka Brytania oskarżyła rosyjski wywiad o kierowanie cyberatakami, których celem jest destabilizacja zachodnich demokracji poprzez wywołanie zamieszania we wszystkich dziedzinach polityki, począwszy od amerykańskich wyborów prezydenckich aż po światowy organ sprawujący kontrolę nad bronią chemiczną.

Na podstawie oceny Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC), Wielka Brytania uznała rosyjski wywiad wojskowy (GRU) za agresora, który wykorzystuje sieć hakerów do ingerowania w decyzje polityczne na całym świecie. 

Brytyjczycy są niemal przekonani, że GRU jest odpowiedzialne m.in. za opracowanie robaka Bad Rabbit, atak na serwery Światowej Agencji Antydopingowej, włamanie się do Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej USA oraz kradzież maili z brytyjskiej stacji telewizyjnej.

Rosja musi stawić czoła również zarzutom ze strony Holandii, która poinformowała, że w kwietniu złapała na gorącym uczynku czterech funkcjonariuszy GRU, którzy próbowali włamać się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Co ciekawe, Organizacja pracowała właśnie w tym okresie nad weryfikacją substancji użytych do ataku na Siergieja Skripala oraz na syryjskie miasto Duma.

 

Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, oskarżył Rosję o lekceważenie międzynarodowego prawa, a wywiadowi wojskowemu zarzucił poczucie bezkarności. Słowa Hunta spotkały się z ripostą rzeczniczki rosyjskiego Ministerstwa, która stwierdziła, że oskarżenia są "wytworem osoby o bujnej wyobraźni". 

 

Pomimo, iż GRU nie komentuje publicznie swoich działań, a struktura wywiadu i dane o personelu są tajemnicami państwowymi, to dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że rosyjscy agenci są rozsiani po całym świecie i czekają na kolejne polecenia napływające z Kremla.

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Odnośnie wojny w

Odnośnie wojny w cyberprzestrzeni i inwigilacji gdyż 99% użytkowników tego portalu w oczach władz, establishmentu, wujka Sama i paru innych grup oddziaływania to ruskie trolle/potencjalne ruskie trolle i agenci obcych wpływów. A mianowicie nie dość, że Trump przywrócił uprawnienia służb z przed ucieczki Snowdena to jeszcze oferuje się, iż USA zajmie się walką w cyberprzestrzeni w imieniu NATO. ZnZ jako zatwardziały siewca "fakenewsów" na pewno na celowniku z użytkownikami też się znajdzie. Link: https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2197632,USA-uzycza-NATO-sil-do-walki-w-cyberprzestrzeni

Zresztą ostatnio spotkałem się z szeregiem artykułów alarmujących, że wojna w internecie i totalna inwigilacja stoją już na progu i walą pięścią w drzwi.

Portret użytkownika Arya

To Rosjanie stworzyli

To Rosjanie stworzyli komunikator telegram (rosyjskie służby chciały kody deszyfrujące, ale twórcy programu ich nie wydali). Portal vk.com stworzyły te same osoby co telegrama. To tylko dwa dobre rosyjskie projekty, które znam. Z vk.com raczej nie korzystam (choć mam tam konto), ale telegrama uzywam na co dzień.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Medium

AIMP, Opera AC (super

AIMP, Opera AC (super przerobiona z oryginału przez rosyjskiego pasjonata). Te dwa programy mam w pamięci. Używam Yandex, który mi zastąpił Operę, od kiedy twórca odsprzedał projekt i zabrał się za Vivaldi. Yandex nie wywraca się jak Chrome ze swoimi szczeniackimi komunikatami...

Starczy?

Ach! Są jeszcze oczywiście programy astrologiczne w całkiem niezwykłym ujęciu Wink

Portret użytkownika Arya

I pewnie jest tego więcej.

I pewnie jest tego więcej. AIMP znam, yandex i vivaldi też. Nie wiedziałem, że jakiś pasjonat przerobił opere. Z przeglądarek godny polecenia jest otwartoźródlowy brave, choc to nie jest rosyjski projekt.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj