Wielka Brytania może być zagrożona przez wielkie tsunami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Powszechnie uważa się, że skoro Wyspy Brytyjskie ani ich pobliska okolica nie są narażone na aktywność sejsmiczną, to powstanie tsunami, które mogłoby spustoszyć wybrzeże, jest mało prawdopodobne., Jednak naukowcy znaleźli dowody na to, że obecne terytorium Zjednoczonego Królestwa, w przeszłości zostało kilkukrotnie nawiedzone przez katastrofalne fale .

 

Jedne z najbardziej znanych wydarzeń tego typu spowodowała seria osuwisk podwodnych znanych jako Storegga u wybrzeży Norwegii. Według obliczeń naukowców doszło wtedy do powstania 20 metrowych fali tsunami, które około 8 tyś. lat temu uderzyły w Wyspy Brytyjskie. Tak monstrualne osuwisko wywołało przemieszczenie się, podwodnego obszaru większego niż Islandia. To do dzisiaj największe znane zjawisko tego typu do którego doszło na Ziemi.

 

Naukowcy z instytutu BGS (British Geological Survey) długo obstawiali, że było pojedyncze zdarzenie. Dalsze badania ekspertów potwierdziły dowody, że później wystąpiły co najmniej dwa kolejne tsunami. Potwierdzono, że wielkie tsunami uderzyły 5 tysięcy lat temu i 1500 lat temu. Przyczyny tych zjawisk nie są do końca jasne.

 

Eksperci ostrzegają, że oznacza to, iż Wielka Brytania może być ponownie zagrożona wystąpieniem innego potężnego tsunami, ale nie wiadomo, kiedy może się zdarzyć, ani co ma potencjał do jego wywołania. Wiedza o zagrożeniu tsunami ma kluczowe znaczenie dla projektowania i budowy elektrowni w obszarach przybrzeżnych, czego najlepszym przykładem jest poważnie uszkodzona w ten sposób elektrownia Fukushima Daiichi w Japonii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaron

Wystarczy że nastąpi erupcja

Wystarczy że nastąpi erupcja jednego z wulkanów na wyspach kanaryjskich La Cumbre Vieja i osuwisko sprawi że do Wlk. Brytanii nadejdzie fala tak wielka że Tsunami Bożonarodzeniowe  oraz to z Japonii będą przy nim wyglądać jak zmarszczki na wodzie spowodowane przez letni wiaterek. Rosjanie już  wczasach zimnej wojny mieli plan że w razie konfliktu zbmombardują ten wulkan atomówkami. Zniszczone zostanie zarówno wybrzeże Francji Wlk Brytani jak i USA. Według wyliczeń do Nowego Yorku dotrze fala o wysokości 25 m! Pomyślcie tylko jak wielka będzie fala na Wyspach. Powiem tylko że znacznie powyżej 8-10m. A wyspy Kanaryjskie zniszczy fala o wysokości kilometra!!! To będzie hekatomba. 

Skomentuj