Wielka awaria prądu w Wenezueli. Władze oskarżają USA o atak elektromagnetyczny

Kategorie: 

Źródło: CGTN

Wenezuela zmaga się z kolejną awarią prądu. W poniedziałek, prawie cały kraj był pogrążony w ciemności. Tymczasem władze ogłosiły, że awarię spowodował atak elektromagnetyczny.

 

Jest to już czwarta wielka awaria prądu w Wenezueli w tym roku. Większość mieszkańców straciła dostęp do internetu. Mieszkania, szpitale i inne budynki w stolicy oraz w większości stanów pozostały bez prądu, a na ulicach zapanowała ciemność. Rząd zmobilizował wojsko, aby pomogło w utrzymaniu porządku.

 

„Drugi prezydent” Juan Guaido szybko obwinił władze Wenezueli o spowodowanie kolejnej awarii prądu swoją niekompetencją. Stwierdził nawet, że rząd zniszczył państwowy system energetyczny. Natomiast prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że awarię spowodował atak elektromagnetyczny – tak przynajmniej ma wynikać z przeprowadzonego śledztwa. Tym samym Wenezuela sugeruje, że jest to kolejny akt sabotażu, za którym stoją Stany Zjednoczone, lub wspierana przez USA opozycja.

W ostatnich miesiącach miały miejsce podobne awarie, które obejmowały prawie cały kraj. Rząd za każdym razem oskarża Zachód o sabotaż, który pozwala manipulować nastrojami społeczeństwa. Zbuntowani mieszkańcy przestają popierać aktualnego prezydenta Wenezueli i przechodzą na stronę krzykacza Juana Guaido, który stale nawołuje ludzi do ogólnonarodowych protestów i buntu.

 

Od stycznia 2019 roku, Wenezuela ma dwóch prezydentów. Juan Guaido niespodziewanie mianował siebie nową głową państwa, choć nigdy nie startował w wyborach prezydenckich, a przeważająca większość mieszkańców Wenezueli nawet nigdy o nim nie słyszała. Jednak kraje zachodnie ogłosiły, że będą traktować Juana Guaido jako faktycznego prezydenta Wenezueli, a Stany Zjednoczone groziły nawet inwazją, jeśli Nicolas Maduro nie zechce dobrowolnie oddać władzy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nomnom99

Polecam zobaczyć nagrania

Polecam zobaczyć nagrania polskiego podróżnika na kanale YT - Bez Planu. Gościu pokazuje całkiem realistycznie to, co się tam dzieje. Jeśli ktoś uważa, że biedny maduro jest ofiarą, to zatrzymał się mentalnie w ZSRR.

Portret użytkownika Trollino

Do czego doprowadził ten

Do czego doprowadził ten idiota taki kraj? Maduro i Chavez to typowe przykłady reżimów komunistyczno socjalistycznych, gdzie wynik jest z góry znany. Tam gdzie swoje łapska moczy ruski, tam zawsze jest bieda, syf, zacofanie, zamordyzm, zniewolenie czyli ogólnie syf, kiła i mogiła.

Polacy pamiętają ruską okupację tak samo jak Wenezuelczycy przekonują się na własnej skórzy czym pachnie "przyjaźń"  kacapem.

Portret użytkownika blaines

A znamy te imperialistyczne

A znamy te imperialistyczne knowania. Pierwszego dnia czerwca 1950 roku Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych zamieściło w partyjnym organie prasowym - Trybunie Ludu - ważny komunikat zatytułowany  „Niesłychana zbrodnia imperialistów amerykańskich”. Oskarżała w nim Stany Zjednoczone o zrzucenie chrząszcza do Bałtyku w olbrzymich ilościach, skąd przepuścić miał desant na polskie plaże i rozpocząć zachłanną konsumpcję upraw.

Portret użytkownika Felipesku

Alez oczywiscie ze tak... bo

Alez oczywiscie ze tak... bo jak najlepiwj pokazac swiatu ze socjalizm jest zly.... spowodowac w krajach o tym ustroju kryzys. .... Juz was rozpracowalem dawno. ...  I noe jestem socjalista czy komunista... po prostu uwazam ze kapitalizm jest zlem najwiekszym i wszystko inne od tego jesli dobrze zarzadzane bedIe dobre dla ludzi... bo ten swiat jeat dla ludzi a nie ludzie dla niego. ... moja babcia po przepracowaniu jak wol roboczy doatala na starosc jedno wielkie nic, choroby i smierc w meczarniach.... tak ma wygladac zycie na ziemi??? Gdyby dano mi moc panowania nad tym bajzlem pozadek i dobrobyt  by byl w 24h... z dzisiejsza technologią.... ale zamiast uczenie maszynowe zaprzadz po to aby ustalic i zaplanowac uzycie zasobow i recyklinku uzywa sie go po to aby syworzyc aplikacje ktore nie maja zastosowania w praktyce... Drzewo ma za darmo zasoby ziemi i zyje bez oplat... Czlowiek bez oplat umarlby w tydzien.... tak wyglada dzis swiat. Gratuluje panujacym... umieja wycisnac ile sie da.

Portret użytkownika Snufru

Haha, może jeszcze kosmici

Haha, może jeszcze kosmici prąd wyłączyli... Maduro szuka wymówki dla państwa, w którym już nic nie działa. Jak nie ma produkcji, gospodarka stoi, ludzie chodzą głodni, jest bardzo niebezpiecznie na ulicach, w sklepach pusto, to i fabryki i elektrownie nie działają. Może nie mają już bezpieczników na wymianę, bo ostatnie zapasy z importu były 10 lat temu... W stolicy samochody nie jeżdżą na światłach, bo żarówki są bardzo drogie. Samochody sprzed 50-60 lat. Ciekawe jak długo to jeszcze potrwa.

Portret użytkownika Denner

Wówczas, gdy nie byłoby prądu

Wówczas, gdy nie byłoby prądu, mógłbyś w końcu spojrzeć na swoją półkę z książkami i znaleźć tam słownik ortograficzny. W ciągu tego tygodnia mógłbyś wiele nadrobić straconego czasu i zwiększyć swoją wiedzę. Myślę, że w ten sposób byś solidnie odpoczął. 

Pozdrawiam.

Skomentuj