Wielka asteroida z własnym księżycem zbliża się do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W nocy z soboty na niedzielę, bardzo nietypowa asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. 1999 KW4 to układ binarny. W jej skład wchodzi sporych rozmiarów planetoida, która posiada swój własny księżyc.

 

Asteroida 1999 KW4 i jej księżyc przelecą w pobliżu Ziemi 26 maja w nocy o 01:05 czasu polskiego z prędkością 77 tysięcy km/h. Obiekty na szczęście nie będą zagrażać naszej planecie. Astronomowie spodziewają się, że 1999 LW4 minie Ziemię w bezpiecznej odległości ponad 5 milionów kilometrów – około 13 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem.

 

Asteroida 1999 KW4, jak wskazuje jej nazwa, została odkryta w 1999 roku. Główna planetoida posiada 1,3 kilometra szerokości, a jej księżyc – 570 metrów. Po raz ostatni odwiedziła nas 25 maja 2001 roku i znalazła się w odległości około 4,8 miliona kilometrów.

Źródło: NASA

Będzie to dopiero czwarte potwierdzone spotkanie Ziemi z asteroidą binarną od 20 lat. Dla astronomów będzie to doskonała okazja, aby wykonać zdjęcia radarowe i dokładniej przyjrzeć się tym ciałom niebieskim. Warto dodać, że asteroida 1999 KW4 jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną - 25 maja 2036 roku zbliży się do Ziemi na odległość ponad 2,3 miliona kilometrów, ale nie powinna zagrażać naszej planecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czy będziemy mieli dwa

Czy będziemy mieli dwa księżyce ?! Jak tu z tym funkcjonować normalnie?Jeden księżyc mi już zupełnie wystarczy do oblunatykowania spraw a tu jeszcze drugi zostanie? O PANIE ! Za co takie mię jeb...ardzo przepraszam ale NIE !  Zgłaszam sprzeciw.W komisji wborczej są przekręty!

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

Portret użytkownika Kangur.

Aha, zastraszanie

Aha, zastraszania społeczeństwa ciąg dalszy...fajna przepowiednia Biggrin

W 2012r. miało być to samo, ale coś nie wyszło.

Ciekawi mnie na kiedy przełożą kolejne "impakty" jak się okarze, że i w 2029 i 2036 nic się nie wydarzy...

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika minoduesp

Kiedy w końcu autor tego

Kiedy w końcu autor tego tekstu zrozumie ,że nie wolno zamiennie stosować nazw "asteroida - planetoida" , albo jedno - albo drugie ! A tak wprowadza się zamieszanie i mętlik ! PLANETOIDA jak sama nazwa wskazuje jest to obiekt "nie zasługujący" na miano PLANETY ze wzgledu na nieregularny kształt ALE wystarczająco duży aby móc nią być jak Pluton ! 

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj