Wiele wskazuje na to, że Tytan może podtrzymać życie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Największy z księżyców Saturna ma najbardziej zbliżoną do Ziemi atmosferę.  Znajdują się na nim zarówno jeziora i rzeki jak i regularne opady. Oczywiście w rzekach płynie metan, a nie woda, a jego temperatura oscyluje wokoło -179 stopni Celsjusza lecz naukowcy twierdzą, że nie można wykluczać iż istnieją tam formy życia.

 

Nowe badania sugerują, że Tytan posiada tak zwane prebiotyczne warunki czyli występują na nim substancje chemiczne, które mogą razem stworzyć formy życia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Cornell University, a niedawno opublikowane na łamach Proceedings of National Academy of Sciences opierają się na danych pochodzących z sondy Cassini oraz misji Huygen.

Okazuje się, że właściwości Tytanu, które czynią go zupełnie niemożliwym do zamieszkania przez ludzi, mogą stwarzać podstawowe warunki do innego rodzaju form życia. Światło, metan, azot tworzą w atmosferze cyjanowodór (HCN). Coś, co ludzie chcą trzymać od siebie jak najdalej, jest (nawet na Ziemi) ważnym prekursorem życia. Na lodowatej powierzchni Tytanu HCN może reagować z innymi cząsteczkami, tworząc długie łańcuchy lub polimery, nazywane poliaminami.

Doktor Martin Rahm badacz w dziedzinie chemii w Cornell University, oraz główny autor badania, wyjaśnił w oświadczeniu:

Poliaminy mogą występować w postaci różnych konstrukcji i mogę one być w stanie osiągnąć wiele rzeczy w niskiej temperaturze, która panuje na Tytanie. Te "rzeczy", to np. pochłanianie energii słonecznej przy jednoczesnym stawaniu się katalizatorem dla życia."

Musimy kontynuować badania, aby zgłębić to, jak chemia zmienia się na przestrzeni czasu. Jeśli przyszłe obserwacje wskażą istnienie prebiotycznej chemii w takim miejscu jak Tytan, to byłoby to wielkim przełomem."

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika WD

"Nowe badania sugerują, że

"Nowe badania sugerują, że Tytan posiada tak zwane prebiotyczne warunki czyli występują na nim substancje chemiczne, które mogą razem stworzyć formy życia."

 

Co za niespotykany ciężki idiota mogłby coś takiego zasugerować?

A do autora: przyjacielu, życie jest w stanie powstać jeno z życia. Z trupa życia nie było nie ma i nie będzie. Życie tworzy życie. Żywe z żywego. Trupa się nie ożywi, za wyjątkiem Boskiej interwencji która może zrobić cokolwiek co zechce. Substancji chemicznych też się nie ożywi nigdy samo z siebie ani za pomocą ludzkiego działania.

Darwin był niespotykanym kretynem i nawet nie był naukowcem, zajmował się teologią po czym zachorował na umysle.
 

Portret użytkownika Patriota

rex tu kłania się 3 zasada

rex tu kłania się 3 zasada termodynamiki...  zresztą co ja będę się produkował... nie chce mi się. Wystarczy że w robocie dostane w piz.. a tu tylko czytam i nawet nie chce mi się odpowiadać, ale czasem niektórzy pisza takie głupoty że nie moge wytrzymać.

No music, no life.

Portret użytkownika pilipp

hmm, idz i sprawdz a bedziesz

hmm, idz i sprawdz a bedziesz pewny, jesli rzeczywiscie siedział(a?) to miales racje. chociaz wieksze szanse są ze rzeczywiscie na tym tytanie sa jakies formy zycia. zaczyna sie na przypuszczeniach, sprawdzeniu i ma sie wniosek.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie stwierdzono, że metan, bo

Nie stwierdzono, że metan, bo w tym związku, który płynie w korytach Tytana znajduje się chloromerkaptan, tj związek podobny do alkoholu, lecz atom węgla jest zamieniony chlorem trójwartościowym i grup siarkowodorową i cuchnie starsznie... Bo w Kosmosie nie ma również i węgla, poza Ziemią... Temperatury skraplania są podobne do metanu...ClH2SH.

I bardzo proszę autora artykułu, by nie płótł banialuków na temat poliamin... Poliaminy to związki biologiczne, które w swoim składzie mają wodór i azot... nie cyjanki na boga!!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nieprawda. Temperatura -273

Nieprawda. Temperatura -273 st C została jużosiągnięta w laboratorioach niskich temperatur... Ale tych "0,15151515151515151515" nie udało się osiagnąć... Smile

 Temperatura zera bezwzględnego wynosi  - 273,151515...  i dalej wg wykładni hiperbolicznej...

 No a kto wie co ona oznacza?. Tylko bez cytatów z wiki ...!

Skomentuj