Wiele samotnych planet przemierza naszą galaktykę

Kategorie: 

Nomadyczne planety - NASA/JPL-Caltech

Bardzo długo uważano, że planety są ciałami niebieskimi występującymi wyłącznie w pobliżu stref oddziaływania grawitacyjnego gwiazd. Poglądy wyewoluowały potem i astronomowie przyznali w końcu, że takie urwane z sił grawitacyjnych samotne planety mogą przemierzać nasza galaktykę.

 

Najnowsze szacunki zakładają, że w Mlecznej Drodze może się znajdować do 100 000 planet lecących przez przestworza bez cyklu znanego nam, jako orbitacja. Wiemy o ich istnieniu dzięki efektowi soczewkowania grawitacyjnego. Astronomowie po prostu obserwują gwiazdy i tranzyty planet na ich tle, które daje się wyłapać dzięki nowoczesnej technice.

 

Najciekawsze odkrycie zespołu z należącego do Stanford, Kavli Institute jest takie, że samotnych planet jest więcej niż układów gwiezdnych, co wskazuje, że nie wszystkie z nomadycznych obiektów pochodzą z naszej galaktyki.

 

Pojawiają się też pytania o możliwość istnienie życia na takich planetach. Wiadomo, że są różne rodzaje planet  i tak jak w naszym układzie są gazowe giganty jak Jowisz i małe obiekty jak Pluton tak samo jest i w naszej galaktyce. Nie można wykluczać, że na jakiejś planecie z cienką atmosferą nie istnieje życie biologiczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika colleeman

Już dobre kilka lat temu

Już dobre kilka lat temu naukowcy odkryli i co dziwne na Ziemi mikroorganizmy, których podstawą budowy jest kwarc nie węgiel jak u wszystkich organizmów żywych nam znanych. To, że organizmy żywe mogą być również na bazie innych pierwiastków niż tylko węgiel otwiera cały wachlarz możliwości. Udowodniono, że mikroorganizmy na bazie krzemu są kilkaset bardziej odporne na warunki zewnętrzne niż ich odpowiedniki na bazie węgla. We wszechświecie może są cywilizacje oparte na tytanie albo innym nieznanym nam superwytrzymałym pierwiastku. Pomyślcie - jeżeli są takie inteligentne formy życia, to dopiero muszą być kozacy. Może Transformers, Obcy czy Predator to nie taka odległa fantazja?Tak czy siak przestajemy mierzyć wszechświat swoją miarą i to jest budujące. A co do opini, ze o otaczającym nas wszechświecie wiemy 1% to z całym szacunkiem - nie wiemy nawet setnej promila. Pozdrawiam.

Portret użytkownika mr. nobody

:) wydaje się, że wiemy, gdy

:)wydaje się, że wiemy, gdy odwołujemy się do przeszłości - skarbu wiedzy, którą zgromadziliśmy na drodze ewolucji. Tymczasem życie jawi się wciąż na nowo... i wciąż na nowo jesteśmy jego nieodłączną częścią.Pozdrawiam!

Portret użytkownika Orcus

Nie jesteśmy sami to przecież

Nie jesteśmy sami to przecież oczewiste..Wystarczy pomyśleć że na każdej wśród miliardów gwiazd i mniejszych i większych krążą miliardy miliardów planet a wokół planet satelity na których ewoluują miliony form życia, (w tym rośliny,mikroorganizmy itp) zamieszkujące istoty itp posiadają odpowiednie ciała przystosowane do warunków panujących na poszczególnych planetach i satelitach...i niech mi nikt nie mówi że się mylę bo zrobi z siebie nieskończonego idiote!!Taką idiote jak Ci z NASA i ten jeb any Obama i jego dupolizaki oraz Watykańskie ścierwa... Bo dla Mnie to idioci....a dlatego że wciskają nam że jesteśmy sami we Wszechświecie myślą że takim jak Ja i zdrowo myślącym wsadzą taki żenujący kit.

Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy ...Wiedza jest obrazem prawdy ...

Portret użytkownika nestor

Co do życia na tych planetach

Co do życia na tych planetach ,to raczej są nikłe szance. Przecież te planety nie mają stałego "źródła ciepła", więc temeperatura na nich bliska jest zeru bezwzględnemu i coś mnie sie zdaje, że nie są to odpowiednie warunki do rozwoju życia :p.

Głos rozsądku

Strony

Skomentuj