Większość soli spożywczej zawiera mikroplastik

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym Environmental Science and Technology, ponad 90% soli sprzedawanej na całym świecie do celów spożywczych zawiera w sobie mikroplastik – bardzo małe drobinki plastiku, których nie sposób odfiltrować. Oznacza to, że przeciętna osoba dorosła może zjeść takich odłamków aż 2 tysiące w ciągu roku. A to i tak tylko z samej soli.

 

Mikroplastik ma średnicę poniżej 5 mm i powstaje w wyniku degradacji większych kawałków plastiku. Z łatwością dostaje się do wody oraz gleb, a zatem także do naszych produktów spożywczych, omijając wszelkie systemy filtracji i ostatecznie lądując na Twoim talerzu.

 

Badacze z Korei Południowej wraz z Greenpeace East Asia postanowili przyjrzeć się zjawisku rozprzestrzeniania się mikroplastiku w naszym środowisku. Jednym z wniosków sformułowanych przez naukowców było stwierdzenie, że wśród 39 marek soli morskiej dostępnych w Europie, Afryce, Azji oraz w obu Amerykach znajdowały się mikrodrobiny plastiku.

Naukowcy nie opublikowali nazw konkretnych produktów, choć poinformowali, że najwyższą zawartość plastiku ustalono w Azji, w szczególności w Indonezji. Ale nie tylko sól morska znajduje się teraz pod ostrzałem, plastik znaleziono także w soli jeziorowej oraz soli kamiennej. Tylko 3 rodzaje soli nie zawierały plastiku – rafinowana sól morska z Tajwanu, sól lądowa z Chin oraz nierafinowana sól morska wytwarzana przez odparowywanie słoneczne z Francji.

 

Wpływ spożywania mikroplastiku na nasze zdrowie nie jest jeszcze znany, ponieważ to stosunkowo nowy obszar badań. Zdaniem Programu Środowiskowego ONZ plastik jest przez nas zjadany mniej więcej od 50 lat. Jednak coraz więcej badań dowodzi, że powoli nie ma już miejsc na świecie, które nie zostałyby zalane mikroplastikiem – znaleziono go nawet w lodzie arktycznym.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Żryć i nie narzekać ! Ale

Żryć i nie narzekać ! Ale faktycznie Admin 3 a gdzie jest Admin 2? Ogólnie strasznie ciężko dojść kto jest teraz właścicielem tego portalu. Serwery mają w USA a propagują Rosję. Dziwne to wszystko hmmm I brak AMR, czyżby doszło do zgonu?

 

kolo21

Portret użytkownika opinia

Dla niemowląt melamina, dla

Dla niemowląt melamina, dla starszych plastik. Do tego ciastka z suszem jajecznym bez suszonych jajek za to z żółtą farbą polane wodą z jeziora. Zamiast mleka rozwodniona Śnieżynka.
A tymczasem 13-letnia dziewczynka chce spędzić wakacje pod Sejmem jakby matka nie miała pomysłu na inne atrakcje turystyczne.
Wszystko na Ifonach i fejsach. Ubrani w ciuchy z Bagladeszu za dolara za dzień pracy.
Fajnie jest.

Portret użytkownika Gazior

Co za farmazony. Z jednej

Co za farmazony. Z jednej strony plastik stwierdzono w soli kopalnej (dinozaury skaziły ją plastikiem) a z drugiej sól morska z Tajwanu i sól z Francji w których nie stwierdzono mikroplastiku. Nie wierzę! Ja nie kupuję soli "warzonej", morskiej, itp. Oprócz plastiku do mórz i oceanów trafiają inne świństwa takie jak leki, nawozy, itd. Także za sól morską dziękuję Smile

Drugim poważnym problemem jest trucizna E536- żelazocyjanek potasu :-), który jest stosowany jako antyzbrylacz. Jest on zabroniony w Usraelu, natomiast w Gejni Jewropejskiej można go używać, więc nas trują. W każdej niemal soli jest obecny, nawet sól kamienną z Wieliczki tym spaprali zbrodniarze. Jedynie sól z Kłodawy i firmy Sante rzekomo nie zawiera tego syfu. W Sante nie wierzę trochę, bo ich sól się nie zbryla, natomiast ta z Kłodawy owszem. 

Ja kupuję sól kłodawską w zielonych workach, trudno ją dostać w masońskich hipermarketach z chemicznym żarciem. Trzeba szukać w tradycyjnych spożywczakach. 

Portret użytkownika minoduesp

No jak ma go nie być wszędzie

No jak ma go nie być wszędzie i we wszystkim skoro DURNY PLEBS beztrosko i z premedytacją wywala swoje śmieci gdzie popadnie ,do lasu ,do rowu i na pola (!) . Nawet wzywanie policji nie ma sensu bo te NIEROBY palcem nie kiwną ,żeby znaleźć winnego (!) , zwykle śledztwo zostaje szybko umorzone z powodu ... "niewykrycia sprawy" . A ustalenie kto zawinił wcale nie jest takie trudne ,trzeba tylko przejrzeć te odpady ,poszukać charakterystycznych śladów i popytać tu i tam ,bo te ĆWOKI wyrzucają wszystko nawet sztuczne szczęki ! Nie byłoby tego problemu gdyby gminy interesowały się tym ,co się dzieje z odpadami wytwarzanymi na jej terenie ! Budujesz ,produkujesz ,remontujesz - pokasz co zrobiłeś ze swoimi śmieciami ?! A jak ktoś nie ma "papierów" na ich utylizację to 100.000 zł kary !! Wtedy by się nauczyli ! 

Portret użytkownika rechotek

Sól morska jodowana, tylko po

Sól morska jodowana, tylko po co jodować sól morską jak ona jest najodowana naturalnie, więc albo ona nie jest morska albo to sztuczna sól laboratoryjna i z morzem ma tyle wspólnego co akwarium z oceanem, jest jeszcze sól jodowana ze zmniejszoną ilością sodu, takie "cuda" tylko w Polsce. Truciciele i mordercy ludzkości.

Portret użytkownika Gazior

Haha, wiem chyba jakiej firmy

Haha, wiem chyba jakiej firmy ta "niskosodowa" sól Smile Firmy Sante zapewne, podobno była już wcześniej jakaś afera z fałszowaniem składu produktów (chyba nie chodziło o sól co prawda). Nie wspomniałeś o super dodatku do soli- E536.

Strony

Skomentuj