Widziane z Ziemi pierścienie Saturna wkrótce znikną

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pierścienie Saturna, jedne z najbardziej fascynujących fenomenów w naszym układzie słonecznym, mają swoją niezwykłą historię i przyszłość. Odkryte w 1610 roku przez Galileusza, te obiekty zainicjowały epokę intensywnych badań astronomicznych. Uważa się, że powstały z resztek komety, asteroid i księżyców, które zostały rozerwane przez ogromne siły grawitacyjne Saturna. Składające się z lodowych fragmentów i kosmicznego pyłu, pierścienie te są uważane za stosunkowo młode w skali kosmicznej, być może mające zaledwie 400 milionów lat.

 

W ostatnim czasie naukowcy zaobserwowali, że pierścienie Saturna stopniowo rozpadają się, a ich lodowe części opadają w atmosferę planety. Do 2025 roku, gdy Saturn wyrówna się z Ziemią, te niezwykłe pierścienie staną się prawie niewidoczne - podobne do dostrzeżenia kartki papieru na końcu boiska piłkarskiego.

 

Choć zniknięcie pierścieni może wydawać się smutne, jest to tylko chwilowy zjawisko kosmiczne. Saturn kontynuuje swój 29,5-letni taniec orbitalny, dzięki czemu wkrótce odsłoni swoje pierścienie z innej perspektywy. Szczególnie w 2032 roku, kiedy osiągnie maksymalny nachylenie, pozwoli to obserwatorom ponownie podziwiać jego pierścienne piękno, a także lepszą widoczność jego księżyców.

Obecnie Saturn stanowi doskonały obiekt do nocnych obserwacji. Astronomowie amatorzy i profesjonaliści zachęcani są do wykorzystania tej okazji, aby obserwować pierścienie Saturna za pomocą teleskopu, zanim znikną z pola widzenia. To przemijające zjawisko kosmiczne pozostawi po sobie tylko wspomnienia i naukowe zapiski.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Sens w tym,ze on tak nie

Sens w tym,ze on tak nie wyglada w rzeczywistości. Podobno z niego,tej przestrzeni zyciowej oddzielonej od nas oceanem pochodzą uchodzcy,tzw z arki Noego, kto wie czy to nie egipcjanie.mysle,ze teoria wiekszej ziemi i plaskiej lub wklęsłej bardziej do mnie przemawia niz krecenie sie w kółko przez jebana otchłań niczego. Podobno tez jest tak ,ze meteoryty to nic innego jak skaly wulkaniczne z innych przestrzeni typu mars itp.Teoria jak najbardziej jest prawdopodobnie zajebista z tego faktu,ze przejscie na Antarktydzie jest bardzo dobrze strzezone.Takze powodzebia w wierze okraglych kulek ruszajacych sie i w bezruchomego księżyca, który jest tylko odzwierciedleniem naszej wielkiej ziemi.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj