Wiadomo, która herbata niszczy niepożądane białka w mózgu

Kategorie: 

Źródło: tg

Związek znajdujący się w zielonej herbacie pomógł biochemikom odkryć kilka cząsteczek, które mogą rozkładać białka tau. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications. W najnowszym badaniu naukowcy zidentyfikowali małe cząsteczki, które rozkładają splątki amyloidowe. To one powodują chorobę Alzheimera.

 

 

Wiadomo, że cząsteczka zielonej herbaty, EGCG (galusan epigallokatechiny), rozkłada włókna tau, długie, wielowarstwowe włókna. Tworzą one sploty włókienek, które atakują neurony, powodując ich śmierć.

 

Tysiące połączonych ze sobą warstw cząsteczek tau w kształcie litery J tworzy rodzaj zwiniętych włókienek amyloidu. Po raz pierwszy zostały odkryte prawie sto lat temu przez Aloisa Alzheimera w mózgu martwego pacjenta, który cierpiał na demnecję. Włókna te rosną i rozprzestrzeniają się w mózgu, zabijając neurony i powodując atrofię mózgu. Wielu naukowców uważa, że usunięcie lub zniszczenie włókien tau może powstrzymać postęp demencji.

 

EGCG był szeroko badany, ale nigdy nie był stosowany jako lek na chorobę Alzheimera. Faktem jest, że jego zdolność do rozkładania włókien tau jest najlepsza w wodzie i nie dostaje się łatwo do komórek lub mózgu. Ponadto, gdy EGCG dostanie się do krwiobiegu, wiąże się z wieloma białkami oprócz włókien tau, co czyni go mniej skutecznym.

 

Aby zbadać mechanizmy, dzięki którym EGCG rozkłada włókna tau, naukowcy wyodrębnili sploty tau z mózgów osób zmarłych na chorobę Alzheimera i inkubowali je przez różny czas z EGCG. W ciągu trzech godzin połowa włókien zniknęła, a pozostałe uległy częściowej degradacji. Po 24 godzinach wszystkie włókna zniknęły.

 

Warto zauważyć, że cząsteczki EGCG są jedną z najważniejszych substancji organicznych w zielonej herbacie. Na podstawie danych z galusanu epigallokatechiny naukowcy zbadali bibliotekę 60 tys. małych cząsteczek korzystnych dla mózgu i układu nerwowego, które potencjalnie mogłyby wiązać się z tymi samymi miejscami. Spośród kilkuset cząsteczek zawierających 25 lub mniej atomów naukowcy wybrali dwie, CNS-11 i CNS-17. Działają jak EGCG w zielonej herbacie, ale lepiej penetrują tkankę mózgową. Autorzy badania uważają, że cząsteczki te są kandydatami do roli leków, które pomogą w leczeniu choroby Alzheimera.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Ja jestem kolejnym Budda 

Ja jestem kolejnym Budda (sanskr. Buddha „przebudzony”, „oświecony”)

wierzę w Boga, ale nie takiego jak go książki "święte" malują.. 

Religie to opium dla mas, kościoły to pasterze owieczek/niewolników, a ja z agnostyka stałem się bardzo wierzący, bo znalazłem cząstkę Boga w Sobie. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Jestem dobrym człowiekiem,

Jestem dobrym człowiekiem, ale czasy są złe..Moim zdaniem jest to ostatnia faza rozwoju człowieka na tym nędznym padole zwanym Ziemią, potem będzie bez ciała.. czy człowiek bez ciała jest człowiekiem? Raczej istotą duchową, tak to widzę.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q.

Nie tylko nie jesteś

Nie tylko nie jesteś "przebudzony" ale nawet nie wiesz - bo nie rozumiesz czym ten stan świadomości jest. I udowadniasz to niemal przy każdej wypowiedzi obnażając swoją w tym ignorancję. 

Kto się wywyższa - będzie poniżony.  

Portret użytkownika Q.

Może i fruwasz ale nie tam

Może i fruwasz ale nie tam gdzie trzeba. Nikt kto osiagnął wyższy poziom świadomości się tym publicznie nie chwali a już na pewno nie nazywa się "buddą".. Cechą charakterystyczną takiego czlowieka jest skromność a Ty chodzisz z transparentem na kijku bo coś tam sobie ubzdurałeś.. Bądź zdrów.

Portret użytkownika Q.

Jedno jest pewne - demencja

Jedno jest pewne - demencja to choroba cywilizacyjna a więc skorelowana bezpośrednio ze sztucznym środowiskiem w którym żyjemy. Wśród prymitywnych (niecywilizowanych) plemion ludzkich coś takiego jak "demencja" wogóle nie występuje.

Portret użytkownika inzynier magister

Ponad 43 proc. głosów

Ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Włosi wybrali życie i wolność oraz walkę ze zbokami LGBT jedzącymi srakę i pijącymi szczochy w czasie stosunków fekalnych i urynowych ! będą walczyć z Polską i Węgarami w obronie normalności zwalczając ursulę von hiter jugend i jej sorosowców i innych szaleńców z loży "debile ab chao" !!! Włosi odrzucili zielony ład lucyfrerian !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Endymion

Talina wypociny.. nawet tego

Talina wypociny.. nawet tego bełkotu nie czytam, do Cibie mam inny jednak stosunek.. a może jednak nie!

"ze zbokami LGBT jedzącymi srakę i pijącymi szczochy w czasie stosunków".. wku..wia mnie spedalony Poznań, ale ja to widzę i nie masz racji! 

LGBT nie popieram, nie lubię, ale jestem ostatnim sprawiedliwym, który stanie po właściwej stronie. 

Nie lubię, ale toleruję, znam. Nikt tam kału nie jada tak jak u ciebie w klasztorze. NIE MIERZ INNYCH SWOJĄ MIARĄ!!!!!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj