WHO dodaje dwa nowe leki do listy leków na COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia dodała dwa nowe leki do listy leków zalecanych w leczeniu Covid-19. Obecnie proponuje się stosowanie baricytynibu, który jest używany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a osobom z umiarkowaną chorobą covidową, ale z wysokim ryzykiem hospitalizacji, organizacja zaleca przeciwciało monoklonalne. Najnowsze rekomendacje publikowane są w czasopiśmie BMJ.

 

Jeśli na początku pandemii koronawirusa lekarze nie wiedzieli jeszcze, jak leczyć tę chorobę, to dwa lata później terapia jest nieco lepsza. W 2020 r. WHO zaproponowała leczenie ciężkich przypadków Covid-19 tylko za pomocą glikokortykosteroidów, a następnie dodała do listy blokery receptora interleukiny-6 i przeciwciała monoklonalne (casirivimab i imdevimab). Te ostatnie polecane są osobom, które nie mają przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

 

Ponadto wiele leków, które zaproponowano do stosowania na początku pandemii, zostało później uznanych przez WHO za nieskuteczne w leczeniu tzw. nosicieli wirusa. Wśród nich jest lek przeciwwirusowy remdesiwir, leki przeciwmalaryczne (hydrochlorochina) i leki przeciwretrowirusowe (ritonawir, lopinawir).

 

Teraz WHO ponownie zaktualizowała listę leków zalecanych w leczeniu zakażenia koronawirusem. Organizacja włączyła do niego lek baricytynib, stanowiący inhibitor kinaz janusowych.

 

Stosuje się go w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ponieważ blokuje stan zapalny związany z nadreaktywnym układem odpornościowym. Pod względem działania baricytynib jest podobny do innej klasy leków przeciw reumatoidalnemu zapaleniu stawów, tj. blokerów receptora interleukiny-6, które zostały już zatwierdzone przez WHO do leczenia Covid-19. Organizacja nie zaleca jednak stosowania baricytynibu z blokerem receptora interleukiny-6.

 

Ponadto zaktualizowane zalecenia obejmowały inny lek będący przeciwciałem monoklonalnym - sotrowimab. Eksperci zalecają stosowanie go u osób z wysokim ryzykiem hospitalizacji.

 

Wszystkie zalecenia zostały wydane po tym, jak eksperci WHO przeanalizowali dane z siedmiu badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 4 tys. osób z Covid-19 o różnym nasileniu. Eksperci WHO są przekonani, że korzyści z leczenia przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika inskipp

No ale Amantadyna jest ok, co

No ale Amantadyna jest ok, co prawda jest na Parkinsona i grypę typu A, najprościej mówiąc ptasią która na człwieka przecież nie przechodzi no ale cóż. Choćbyś jebnął kogoś faktami i prawdą prosto w twarz, to i tak nie uwierzy, ważne jest co wcześniej wyczytał i uważa za prawdę.Jedna jednostka chorobowa jest nieuleczalna "głupota"

Skomentuj