Wewnętrzne jądro Ziemi nie jest tak gładkie jak myśleliśmy

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Planeta Ziemia, na której żyjemy, ma wiele tajemnic do odkrycia. Jedną z największych jest jej wewnętrzne jądro. Długo sądzono, że jego powierzchnia jest idealnie gładka, jednak najnowsze badania dowodzą, że rzeczywistość jest zdecydowanie bardziej złożona.

 

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Chin i Australii, którzy skorzystali z zaawansowanych symulacji komputerowych, wykazują, że powierzchnia wewnętrznego jądra Ziemi ma złożoną strukturę przypominającą sieć krystaliczną. Oznacza to, że jądro nie jest tak jednorodne, jak pierwotnie zakładano, ale zawiera różne regiony o odmiennych strukturach.

 

Jednym z potencjalnych wyjaśnień tej tekstury jest proces krzepnięcia wewnętrznego jądra. Właśnie tam, na głębokości około 5150 kilometrów, znajdują się metale takie jak żelazo i nikiel. Pod wpływem ogromnych ciśnień i temperatur mogą one formować różne struktury, w tym krystaliczne. To właśnie te krystaliczne obszary nadają jądrze jego niezwykłą teksturę.

 

To odkrycie ma niebagatelne znaczenie dla naszego rozumienia procesów zachodzących wewnątrz Ziemi. Fale sejsmiczne emanujące z jej jądra są kluczowym narzędziem badawczym dla naukowców próbujących odkryć tajemnice planety. Mając teraz świadomość o skomplikowanej teksturze jądra, możemy dokładniej interpretować dane uzyskane z obserwacji sejsmicznych.

 

Mimo że te nowe badania poszerzają naszą wiedzę o wnętrzu Ziemi, wewnętrzne jądro nadal skrywa wiele tajemnic. Jego kształt, skład, a nawet tempo obrotu, są przedmiotem trwających dyskusji i badań. Niektóre obserwacje wskazują na możliwość, że jądro obraca się z inną prędkością niż reszta planety - co jest kolejną zagadką do rozwikłania.

 

Wewnętrzne jądro Ziemi, o średnicy około 2400 kilometrów, jest miejscem o ekstremalnych warunkach. Ciśnienie osiąga tam wartość kilku milionów atmosfer, a temperatura dochodzi do około 5700 stopni Celsjusza. Są to warunki, które sprzyjają występowaniu unikalnych procesów fizycznych i chemicznych.

 

Nawet z naszą rosnącą wiedzą, wiele aspektów wewnętrznego jądra Ziemi nadal pozostaje nieznanych. Ta tajemnicza część naszej planety nieustannie przyciąga uwagę naukowców i jest niekończącym się źródłem inspiracji do dalszych badań. Kto wie, co jeszcze uda nam się odkryć o tym niezwykłym miejscu w sercu naszej planety?

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Przede wszystkim to w jądrze

Przede wszystkim to w jądrze jest uran i zachodzą tam naturalne procesy termojądrowe... Planeta okresowo to kurczy się to rozszerza zależnie od aktywności tych procesów. Wpływ na nie ma z kolei aktywność słoneczna, bo emitowane neutrina uczestniczą w kreacji neutronów, a te są moderatorem reakcji rozszczepienia.

Portret użytkownika wiktor wektor

Po pierwsze "procesy

Po pierwsze "procesy termojądrowe" dotyczą syntezy helu z atomów wodoru a nie reakcji rozszczepiania uranu a po drugie pieprzysz od rzeczy znów to samo, nie mając żadnych argumentów na poparcie tych wymysłów.

Portret użytkownika spokoluz

Nałkofce z boszej łaski

Nałkofce z boszej łaski najpierw ZASUGEROWALI , ŻE JEST OKRĄGŁE A TEROZ TE SAME nałkofce nauczone fiedzy przez tcyh co to zasugerowali zmieniają OPCJĘ BO GRANTY MUSZĄ SIĘ ZGADZAĆ I  walą inne tełorie.

Jak ostatnio usłyszłem w radyju , że jundro ma temperaturę ponad 6500 st C to stwierdziłem , że oni sum gupsze niż ustawa przewiduje bo powiedzieli , żę jundrym jest nadal żelazo !!! Przy tej temperaturze jundro by rozerwało tą planetę - ale ok , ja się nie znam i emel jest fest gość co wszystko wie i wam wytłumaczy jak żelazo w tej temperaturze - NIE EKSPLODOWAŁO !!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Kurde człowieku... po

Kurde człowieku... po pierwsze przestań się wydurniać z tą "pisownią", po drugie nie ośmieszaj się ignorancją, a po trzecie choćbyś nie wiem jak bardzo żelazo rozgrzał to ono nie "eksploduje".. może co najwyżej wyparować lub zamienić się w plazmę. Ale we wnętrzu ziemi nic takiego się nie dzieje bo... na jądro działa ciśnienie zewnętrznych warstw planety nie dopuszczające do takiej przemiany. Weź sobie termometr ze skalą do wysokich temperatur i zmierz "gorąc" wrzącej w czajniku wody - ile wyszło ? A teraz zatkaj "dziubek" w czajniku i nadal mierz temperaturę wody czekając aż zacznie wrzeć - kiedy to się stanie, przy jakiej temperaturze ? Podpowiem ci.. w kotle parowozu woda zaczyna wrzeć dopiero przy 400*C tworząc ciśnienie 16 atm a przy 60 atm. temperatura rośnie do 600*C. W przeciwną stronę gdybyś wszedł na Giewont i tam zmierzył temperaturę wrzątku zobaczyłbyś wskazanie zaledwie 80*C.. bo im wyżej tym ciśnienie powietrza niższe. Za to przy zerowym ciśnieniu ta sama woda wrze, bulgoczać szybko już w temperaturze pokojowej.

Im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura wrzenia i parowania, dlatego jądro ziemi (planety) może mieć ogromną temperaturę i nadal pozostawać gęstą cieczą (lub nawet ciałem stałym !) bez żadnych innych oznak. 

Nie ośmieszaj się wiec swoją niewiedzą.. i postaraj się uchronić neurony przed degradacją bo co będzie na "stare lata" ?

Portret użytkownika spokoluz

Spróbuj rozgrzać coś co jest

Spróbuj rozgrzać coś co jest zamknięte w jakiejść puszce - co się stanie baranie ? EKSPLOZJA - barani łbie wiktor ( tak znajomy określał piusiora mówiąc do synów ) to jest kurwa podstawowa fizyka !!!  Widać ,że tylko podstawówka do 5 klasy zaliczona.

Dokończ edukację - wystarczy fizyki bo szerzej i tak nie ogarniesz.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

No i potwierdziłeś żeś

No i potwierdziłeś żeś głupszy niż wyższy.. na stare lata zdurniałeś do reszty, a przecież ci wyjaśniłem że ciśnienie zewnętrznych warstw planety nie pozwala ani na parowanie ani na rozszerzanie się jądra ziemi. Kiedyś byłeś mądrzejszy ale coś się stało i poleciałeś w dół czego objawem jest twoje tutaj nieograniczone niczym chamstwo. Nie potrafisz przyznać się do błędu ani przyjąć korekty a jedyne co umiesz to agresywnie się ciskać. 

Skomentuj