Weterani do likwidacji, czyli polski patriotyzm

Kategorie: 

Źródło: gazeta-olawa.pl

Politycy od prawa do lewa, a zwłaszcza „ci z prawa”, mają pełne usta frazesów, jeśli chodzi o patriotyzm. W stulecie odzyskania niepodległości przypominanych jest wiele wybitnych postaci, zasłużonych dla kraju, jak i wiele ważnych wydarzeń historycznych.

Każdy Polak to patriota – to wiedzą wszyscy i cały naród to wie. Dużo się o tym mówi. Uroczystości, parady, defilady, ordery, wszystko pięknie, ale jak jest naprawdę? Od dłuższego czasu narasta jednak poważny problem, który jest lekceważony przez złotoustych dysydentów. Na pewno wielu z Was, przechadzając się po cmentarzach, niejednokrotnie  natknęło się na grób z naklejką „do likwidacji”. Może to normalny widok, na jednym z nagrobków, o którym w Gazecie Powiatowej - Wiadomości Oławskie napisał Przemysław Przemysła Pawłowicz, wykuto w kamieniu informację, że to grób kombatanta.

 

„Śpij kolego, w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”. I to jest zapewne istotna część prawdy o polskim patriotyzmie. Można być udekorowanym Virtuti Militari, być bohaterem, ale na cmentarzu wszyscy są równi - w zaleganiu z opłatami. Jeżeli, drogi kombatancie, nie zapłaciłeś za dłuższą „miejscówkę” – to cię „likwidujemy”. Często kombatanci są pochowani w najlepszych lokalizacjach, przy głównej alejce – to również z tego powodu, po upływie 20 lat ktoś sprawnie kupuje „strategiczną” działkę pod swój nowy, piękny grobowiec.

 

Tak dbamy o przeszłość. Chwila nieuwagi, lub niestety, brak bliskich i – koniec, mogiła bohatera zlikwidowana, a epitafium – na wysypisku. W Internecie – dziesiątki przykładów z całej Polski, że tu i tam uratowano grób weterana, że ktoś pomógł, ktoś „załatwił” kolejne 20 lat istnienia grobu, że zebrano pieniądze itd. Niby dobrze, ale jest to po prostu skandal, problem istnieje nadal, nie można tego zaakceptować. To wskazuje, że cały ten „wielki” patriotyzm to jedynie pozory. Weteranami zajmuje się wojsko.

 

Co w tej sprawie robi obecna władza? Dlaczego nie złożono projektu ustawowej regulacji opisywanego problemu? Dlaczego w naszej umiłowanej ojczyźnie nie można zakazać likwidacji mogił weteranów, dlaczego nie wprowadzić zapisu, że groby weteranów są oznakowane i na zawsze zwolnione z opłat oraz chronione prawem – tak jak chronimy wiele innych narodowych wartości. Dla przeciętnej gminy to może być „strata” (opłata za 20 lat grobu) na poziomie kilku tysięcy złotych w okresie kilkudziesięciu lat – a więc znikoma i nie ma o czym pisać. To musi być uregulowane centralnie i musi dotyczyć wszystkich cmentarzy w Polsce (oczywiście, oprócz cmentarzy wojennych). Nie wolno do rozwiązania tego zagadnienia zobowiązywać wyłącznie gmin, pomimo, że one również mogą to rozwiązać w drodze np. uchwały. W tak ważnej sprawie, powinna istnieć jednolite, ogólnopolskie uregulowanie ustawowe. Warto przy tej okazji zwrócić też uwagę na zaniedbane miejsca pochówku naszych weteranów na Wschodzie (Ukraina, Białoruś, Rosja, Łotwa, Litwa i Estonia).

Takich obrazków, jak na wyżej prezentowanych zdjęciu, jest wiele - pisze Pawłowicz. Nieważne, tak samo jest w całej Polsce. Na wielu brakuje informacji, że „tu spoczywa bohater, kombatant, weteran”. Takim też grozi likwidacja. Pod względem państwowej, prawno - organizacyjnej troski o groby bohaterów, daleko nam do typowych światowych standardów.

 

A jak to robią inni? Rodacy chętnie odwiedzają nasze polskie cmentarze żołnierskie na całym świecie. Niby dobrze, wracają do kraju, a tu takie (jak powyżej) nalepki. Warto przyjrzeć się sposobowi poszanowania weteranów np. amerykańskich. W USA obserwujemy społeczeństwo ludzi z całego globu – a ich patriotyzm jest silny, widoczny i zorganizowany, przede wszystkim prawdziwy i jakby mniej polityczny. Amerykanie mają więcej weteranów. Już dawno utworzono tam stanowe nekropolie dla bohaterów wojen. Standardowa procedura jest taka: jeśli rodzina wyrazi zgodę, weteran będzie pochowany z honorami, bliscy otrzymują flagę z trumny, w specjalnym pudełku – łuski z salwy honorowej wraz z certyfikatem honorowym ceremonii, nie muszę dodawać, że taki już grób jest oczywiście już „na zawsze”, a wszystko jest realizowane na koszt państwa, rodzina nie musi martwić się o nagrobek.

 

Grób weterana będzie zadbany i utrzymywany w stanie wzorowym, nawet jeśli bliscy również, dawno odeszli. To zalewie piękny trawnik i długie rzędy białych, jednakowych krzyży, ale taki cmentarz budzi podziw i szacunek, jest powodem do dumy, łagodzi ból i tęsknotę najbliższych. Na opisywanych cmentarzach, leżą obok siebie żołnierze wszystkich amerykańskich wojen, obok sektora kombatantów drugiej wojny, leżą weterani z Korei, Wietnamu, Iraku. Dobrze służyli swojej ojczyźnie, ich prochy są otoczone szacunkiem i nikt ich nie „zlikwiduje”. A my? tacy dumni, waleczni, dlaczego nie możemy podobnie? Na takie wzorce może być za późno, czy dzisiaj pozostaje nam jedynie walka o pojedyncze groby? Nie mam zbyt dużej nadziei, ale likwidacyjne nalepki na epitafiach bohaterów, to nasz polski „patriotyczny” koszmar.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Człowiek nie szanuje żyjącego

Człowiek nie szanuje żyjącego, a martwego ma szanować? To samo jest wnoszone za granicę. Polak Polakowi wilkiem. Najczęściej wilkiem w owczej skórze. To jeśli takie w wzorce wynosimy na zewnątrz,  to jak cokolwiek się może coś zmienić. A zaczyna się to wszystko od początku... Czego uczą cię w domu w szkole, to później wynosisz na zewnątrz "matowe"... Ludzie stają się nieludzcy, wyzbyci z sumień. 

Portret użytkownika Wolnościowiec narodowy 2018

A za to władza zapłaciła 100

A za to władza zapłaciła 100 milionów złotych na cmentarz żydowski, nieprzyjaznego nam narodu odpowiedzialnego za dużą część stalinowskich zbrodni, rewolucję bolszewicką oraz wysuwającego bezpodstawne roszczenia wobec Polski i szkalującego Polaków. Precz ze stronnictwem amerykańsko-żydowskim pisowskim, niech wyjadą do hameryki i nie wracają!

Portret użytkownika goscxl

Przy takiej samej decyzji

Przy takiej samej decyzji likwidacji grobów Żydowskich podniósłby sie taki lament że było by go słychać w Brukseli . Ale groby naszych rodaków można likwidować niczym tak jak utilizuje sie złom.  Dlaczego w innych krajach nikt nawet nie wspomni o likwidacji grobów . Bo to jest symbol i historia życia danego narodu na danym terenie . Cmentarze nie kiedy są częścią miasta, dzielnicy  i NIKOMU to nie przeszkadza. Dlaczego nie można wybudować muru z wnękami przeznaczonymi na małe trumny w których by składano kości po ekshumacji . A część płyty nagrobnej stanowiło by zamkniecie takiej wneki. Czas zmienić myślenie Bo groby i cmentarze to Swiadectwo bytu na tych terenach i przynaleźność do danej kultury, czy państwowości. Likwidacja grobów to też sposób na wyradawianie danej nacji . 

Portret użytkownika euklides

Aha, czyli jak ktoś nie był

Aha, czyli jak ktoś nie był kombatantem to już można go spokojnie wyrzucić na śmietnik. No i niech państwo jeszce ugotuje nam obiad oraz zrobi za darmo zakupy. Najłatwiej obarczać obowiązkami innych poprzez aparat państwowego terroru samemu nic nie robiąc.

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

Tak wlasnie funkcjonuja

Tak wlasnie funkcjonuja kosciolki katolickie, wyje..ka na stojaka! 

Skad kosciol ma ziemie? A no wyludzili jej duzo od umierajacych staruszek, potem taka ziemie pan ksiadz oddaje np. rolnikowi w dzierzawe, a ta w okolicy kosciola to pod cmentarzyk... tam kawalek ziemi na 20 lat dzierzawy kosztuje drogo... A po 20 latkach tej staruszce co przepisala umierajac ta ziemie pan ksiunc przylelepi nalepeczke ,,do likwidacji,,

Przecierz to kloci sie wszystko ze soba, bo z jednej strony platne modlitwy za zmarlych,

potem likwidacja grobu czyli bezczeszczenie zwlok! Czlowiek nie moze miec spokoju nawet po smierci... Ludzie ktorzy walczyli i oddali zycie za polske...

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Nie. Mylisz się strasznie.

Nie. Mylisz się strasznie. Dobrze, że katolicy gniją w trumnach i grobowcach. Oni są zwyczajnie źli i brudni wewnętrznie, do tego większość nawet nie wierzy w Boga, to są naczynia na nieczystości. Ich ''bogiem'' jest pełny brzuch. Właśnie dobrze że gniją w tych kazamatach bo dzięki temu nie zanieczyszczają ziemi. Spalenie jest dobre, ale przechowywanie popiołu to głupota, trzeba robić tak jak największe umysły i nobliści tego świata, popioły rozsypuje się na wysypisku śmieci. Każda inna metoda to zwykłe nadymanie ego. Będziesz tkwił w piekle tak długo jak przyroda lub coś innego nie zniszczy ego kotwicy którą skromnie nazywasz ''zwykły głaz nagrobny'' - a to będzie twój łańcuch. 

Portret użytkownika Eva11

To w jaki sposób się wyrażasz

To w jaki sposób się wyrażasz o Jezusie i Jego matce nie wygląda na szydzenie z wiary w Nich ,a na jakiś wewnętrzny żal...

Wierzysz w nich lecz po swojemu ...

I co takiego złego w pochówku ...Niektórzy nawet monetę kładą na drogę ...

Tak głębiej się zastanawiając jeśli naprawdę uważasz ,,Boga,, za tego jak o nim piszesz to jednak kręcisz ..

Bo przecież Stwórca nie miałby za złe to co ludzie sobie za tradycje objęli ...Nawet zapewnia to przed kim kleją...

Bo wg Ciebie znaczyło by to,że świadomość nadal nie rozwija się i nic ciekawego nie odkrywa nadal ...Że zamiast uczyć się siebie dostaje dowody ,że prowadzi ją ta w coś co nazwać można większą niewiedza....

A sniacy z krzyżem czy innym przedmiotem kultu nie są w jego oczach napewno czymś gorszym....Są też częścią nas ,wszystkiego ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj