Wenus nadawałaby się do zamieszkania gdyby nie Jowisz

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszych badań Uniwersytetu Kalifornijskiego, Wenus nie byłaby dziś ognistym piekłem, które znamy obecnie, gdyby Jowisz nie zmienił swojej orbity. Wszystko to, z powodu wczesnych lat istnienia Układu Słonecznego.


Masa Jowisza jest 2,5 razy większa od masy wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym razem wziętych. Z racji tego, może on zakłócać orbity innych planet. Na początku formowania się Jowisza jako planety, znajdował się on znacznie bliżej Słońca. Dopiero miliny lat później odsunął się od niego, w wyniku różnych zjawisk kosmicznych. To właśnie ten ruch wpłynął na orbitę Wenus.


Obserwacje innych układów planetarnych wykazały, że takie migracje planet olbrzymów wkrótce po ich powstaniu mogą być stosunkowo częste. To jeden z wyników nowego badania opublikowanego w Planetary Science Journal. Podczas gdy Wenus mogła stracić trochę wody na wczesnym etapie swojego istnienia, to właśnie ruch Jowisza pchnął ją do obecnego miejsca w Układzie Słonecznym i przypieczętował jej los.


Jedną z interesujących rzeczy na temat dzisiejszej planety Wenus jest jej niemal idealna sferyczna orbita. Zainteresowani tym zagadnieniem badacze, chcieli poznać powód dla takiego stanu. Badacze, stworzyli model, który naśladuje Układ Słoneczny, obliczając położenie wszystkich planet w danym momencie i sposób, w jaki przyciągają się one w różnych kierunkach.


Naukowcy mierzyli, jak orbity poszczególnych planet mieszczą się w zakresie od 0 (całkowicie kołowa) do 1 (zupełnie nie kołowa). Wartość orbity Wenus wynosi obecnie 0,006, co charakteryzuje najbardziej kołową orbitę ze wszystkich planet Układu Słonecznego. Model, pokazuje że kiedy Jowisz znajdował się bliżej Słońca, około miliarda lat temu, Wenus miała ekscentryczność 0,3. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że była wtedy zdatna do podtrzymania życia, a być może nawet zamieszkania.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze niedawno w chmurach nad Wenus odkryto ślad fosforowodoru, który może wskazywać na obecność życia. Zwykle, substancja ta jest wytwarzana przez drobnoustroje. Sęk w tym, że zgodnie z powyższym modelem, te nieuchwytne drobnoustroje musiałyby utrzymywać swoją obecność w chmurach kwasu siarkowego nad Wenus przez około miliard lat. To właśnie wtedy, Wenus miała na swojej powierzchni wodę w stanie ciekłym.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dla nas ludzi, jedynym

Dla nas ludzi, jedynym miejscem które nadaje się do zamieszkania jest bez wątpienia Ziemia ! I Nikt nic lepszego jeszcze nie wymyśłił ! Nie rozumiem tylko jednego.Dlaczego ! Szukamy MY ludzie MIESZKANIA, gdzieś tam w szopie i stodole, kosmosu wrogiego ? NIE DO ZAMIESZKANIA. Zdechniemy tam prędzej bo nie mamy szans ! Dlaczego zmuszją nas do wyprowadzki z luksusów i wygód raju naszego powszechnego na naszej jedynej ZIEMI ? Ziemi należy sie tylko odrobina naszego szacunku i to wsztystko żeby fajnie nam się na niej żyło. Do kolejnej Ziemsko - Kosmicznej katastrofy.Ale na to wpływu nie mamy i mieć nie będziemy ! Ponieważ na Wenus i Marsie też czekało by nas to samo i w dodatku w stodole.

Portret użytkownika Arya

Wenus jest tylko trochę

Wenus jest tylko trochę mniejsza od Ziemi. Nie mogła przylecieć parę tysięcy lat temu jako kometa i wejść na taką orbitę, na jakiej jest, bo po prostu jest za duża. Gdyby przyleciała z otchłani kosmosu, to raczej byłaby bliżej Jowisza. Natomiast być może przyleciała z otchłani kosmosu, ale zanim powstały w naszym układzie słonecznym gazowe giganty, tyle że to zupełnie inny przedział czasowy. Jeśli by tak było, to mogłoby częściowo tłumaczyć, dlaczego Wenus kręci się w przeciwną stronę niż reszta planet.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj