Wenezuela znowu zdenominowała swoją walutę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Waluta narodowa Wenezueli, tj. boliwar, była denominowana z 4,18 miliona boliwarów za dolara amerykańskiego do 4,18 boliwara za dolara, z usuniętymi sześcioma zerami z banknotów.

 

Ekonomiści oczekują, że nominał boliwara ułatwi transakcje walutowe. Jest to trzeci nominał wenezuelskiej waluty od 2008 roku, a Bank Centralny Wenezueli ogłosił w komunikacie, że wszystkie ceny w kraju należy podzielić przez 1 mln.

 

Niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Łacińskiej, posiadający wielkie zasoby ropy naftowej, już ósmy rok z rzędu zmaga się z recesją i hiperinflacją, osiągającą 3 000 % w 2020 r. i ponad 9500 % od 2019 r. Eksperci przewidują, że inflacja w Wenezueli wyniesie w tym roku około 1600%. Jeszcze do niedawna obywatele Wenezueli musieli płacić za bochenek chleba 7 banknotami po milion boliwarów.

 

Ktoś kiedyś zażartował, że gdyby komunizm wprowadzono na Saharze to zabrakłoby tam piachu. Na tej samej zasadzie szalony wenezuelski komunizm z czasów Hugo Chaveza i kontynuatora jego szalonej polityki Nicolasa Maduro, doprowadził do spustoszenia gospodarki oraz powszechnej pauperyzacji społęczeństwa w bogatym kraju będącym dużym producentem ropy naftowej. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spte

Wiele osób tu najeżdża na

Wiele osób tu najeżdża na rząd kraju, który nie sie przejąć amerykańskim koncernom naftowym kradnie i wprowadza ludzi w ubóstwo, i korwinowcy zjeżdżają i nalatują na socjalizm. Ale przerwę ten wywód. USA wraz z zachodem nakłada sankcje na wenezuele, kubę, syrie i iran, za to że nie dają swoich surowców sprzedać i banków centralnych. Sankcje państw zacodu wprowadzają te kraje w biede a nie ustrój. Ile jest neokolonii amerykańskich typu filipiny czy haiti albo kolumbia gdzie też nie ma kolorowo a kapitalizm tam panuje

Portret użytkownika ​euklides

Heheheh, przecież na początku

Heheheh, przecież na początku rewolucji wszyscy Chavezowcy byli przekonani, że Wenezueli bez produktów z USA będzie lepiej. A teraz kiedy w kraju leżącym na ropie brakuje ropy zaczęło się klasyczne jojczenie, że to przez naftową stonkę. Ja powiem tyle - daj mi ustalić porządki w kraju takim jak Wenezuela to zrobię go samowystarczalnym, bo jest tam wszystko co do szczęścia potrzebne. Są odcięte od świata wyspy gdzie ludzie żyją jak w raju. Z drugiej strony socjaluchom nawet w całym bloku ZSRR, gdzie połowa zasobów świata należała do demoludów dokuczały sankcje i ni ch... nie potrafią zrozumieć, że nikt nie będzie radośnie zapierdalał na bandę świń przy korycie.

Portret użytkownika Quark

Jak to jest , że władze

Jak to jest , że władze różnych krajów nieustannie powielają cudze błędy gospodarcze (tak jak niegdyś Mao Ze Dong , choć ZSRR ostrzegało go by nie powielał drogi Stalina) doprowadzając swój kraj do ruiny i zapaści ?? Czy tak trudno jest rozejrzeć się po świecie i popatrzeć komu , gdzie i dlaczego żyje się najlepiej ? A potem skopiować , przenieść na swój grunt najlepsze rozwiązania tak by uczynić swój kraj "miodem i mlekiem" płynącym ? Bo mnie się wydaje , że to bardzo proste jest tylko trzeba chcieć ! Kim Dzong Un też jeździł po świecie , studiował , widział jak się na zachodzie żyje i jak dobrze może być a mimo to wolał podtrzymać ten swój "obóz koncentracyjny" zgodnie z tradycją Kimów . 

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Ty to naprawdę jesteś

Ty to naprawdę jesteś naprawdę pocieszny... Państwo aby istnieć musi wyzyskiwać i kontrolować podporządkowanych sobie niewolników. Gdyby państwo oferowało ludziom jakąś wartość to nie byłoby przymusu bycia jego częścią.

Portret użytkownika Quark

Tak ? To teraz powiedz

Tak ? To teraz powiedz wszystkim , kim ty jesteś skoro nie potrafisz wyjść poza swoje ograniczenia i "jedynie słuszne" hasła ? Kim jesteś skoro nie umiesz podejść merytorycznie do tematu bez kuli u nogi jaką jest ten twój anarchizm ? No kim ?

Portret użytkownika ​euklides

A ty nie dostrzegasz, że

A ty nie dostrzegasz, że według ciebie to twoje hasła są jedynie słuszne? Może to ty potrzebujesz wyjść ze swoich ograniczeń? To nie przyszło ci do głowy? No i co jest wreszcie merytorycznego w twojej wypowiedzi? Bo moja zwięźle tłumaczy ci dlaczego państwa popełniają błędy. Dlatego, że są przymusowe i nie ma w związku z tym żadnego mechanizmu, który by te błędy korygował.

Portret użytkownika Quark

A daj mnie spokuj człowieku .

A daj mnie spokuj człowieku .. jakie moje hasła ? Czy ja do czegoś nawołuję ? Zrób se swoje bez przymusowe anty-państwo i daj żyć ludziom normalnie . Jesteś bezrefleksyjnym populistą tylko i tyle są warte te twoje demagogie. Znalazł się "przywódca" mas uciśnionych - rozwalić wszystko a potem się zobaczy .. to twoje rozumowanie . Pojedź sobie do Somalii - tam nie ma rządu , nie ma przymusu państwowego , każdy robi co chce , gdzie chce i jak mu się podoba ale pod warunkiem , że opłaci haracz bandytom , ucieknie przed piratami z maczetami , nie da się zastrzelić za paczkę czipsów i nie złamie nogi na dziurach w drodze bo jest "wolność" i nikt za nic nie odpowiada !

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Po pierwsze w Somalii jest

Po pierwsze w Somalii jest już rząd, po drugie do kryzysu w Somaliii doprowadził rząd (dzięki działaniom rządu brakowało prądu nawet w stolicy), po trzecie w tym krótkim okresie kiedy nie było tam rządu stopa życiowa i bezpieczeństwo Somalijczyków gwałtownie rosły o czym możesz sobie wszędzie poczytać.

Po czwarte po raz kolejny zmieniasz temat kiedy ktoś walnie ci argumentem prosto w twarz.

Portret użytkownika Quark

Nie zmieniam tematu tylko mam

Nie zmieniam tematu tylko mam już dosyć bezsensownej przepychanki , która do niczego nie prowadzi bo wciąż powtarzasz te swoje mantry , choć pozornie zadajesz pytania ale tylko poto by je potem móc bombardować . 

...stopa życiowa i bezpieczeństwo Somalijczyków gwałtownie rosły ... 

 

 No teraz to już "pojechałeś po całości" - rosły ... chyba tylko dochody piratów !

Portret użytkownika ​​​​​euklides

 

 

No teraz to już "pojechałeś po całości" - rosły ... chyba tylko dochody piratów!

Czytałeś? Sprawdź sobie dzbanku jaki następował tam rozwój. Za wiki (w oryginale są źródła) z tłumacza Google (bo nie wiem czy znasz angielski)

"Wobec braku rządowego świadczenia usług i regulacji, prywatni przedsiębiorcy wkroczyli, aby świadczyć usługi telekomunikacyjne i pocztowe.[3] W 2007 r. niektóre części Somalii miały jedne z najlepszych połączeń głosowych w Afryce, z 10 lub więcej konkurującymi firmami gotowymi do podłączenia domu lub biura i zapewnienia krystalicznie czystych usług, w tym międzynarodowych połączeń międzymiastowych, za około 10 dolarów miesięcznie”. Według CIA World Factbook, prywatne firmy telekomunikacyjne „oferują usługi w większości dużych miast” za pośrednictwem technologii bezprzewodowej, pobierając „najniższe międzynarodowe stawki na kontynencie”, [1][27][28] Czas instalacji linii stacjonarnej wyniósł zaledwie trzy dni, podczas gdy w sąsiedniej Kenii listy oczekujących były długie.[15] Z drugiej strony, zaledwie 0,7% populacji Somalii miało dostęp do Internetu w 2006 r., co stanowiło szóstą część penetracji Internetu w Kenii w tym czasie[29] i w 2007 r. Wskaźniki penetracji telefonów komórkowych w Somalii należały do najniższych w Afryce "

Portret użytkownika Namaste

Czy tak trudno jest rozejrzeć

Czy tak trudno jest rozejrzeć się po świecie i popatrzeć komu , gdzie i dlaczego żyje się najlepiej ? A potem skopiować , przenieść na swój grunt najlepsze rozwiązania tak by uczynić swój kraj "miodem i mlekiem" płynącym ? 

Najbogatszym krajem licząc parytet siły nabywczej na osobę, jest Katar. PSN na osobę wynosi tam 130475 dolarów międzynarodowych (dane za rok 2018). Ale Katar swoje bogactwo opiera na wydobyciu ropy i gazu. Jak chcesz skopiować najlepsze rozwiązania, skoro w Polsce nie wydobywa się ani gazu, ani ropy?  A inna rzecz, to ilość ludności. Ludność Kataru to mniej więcej 10% ludności Polski, Jest teoria, że Polska ma wręcz gigantyczne pokłady ropy, ale nawet gdyby doszło do ich wydobycia, to uzyskanie tak wysokiego PSN  na osobę może być niemożliwe ze względu na dziesięciokrotnie wyższą liczbę ludności.  

Samo kopiowanie dobrych rozwiązań jest natomiast ok, ale to nie musi być od krajów, gdzie żyję się najlepiej. Jeszcze 20 lat temu w Ameryce żyło się ludziom bardzo dobrze, ale dziś tylko w Los Angeles jest więcej bezdomnych, niż kiedykolwiek było w Polsce. Więc kopiować tak, ale z głową. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika Quark

Na tym właśnie polega

Na tym właśnie polega sprawowanie władzy , że szuka się możliwie najlepszych rozwiązań do zastosowania w lokalnej gospodarce. I tym się to różni od tego co widzimy dookoła . Zaś posiadanie bogactw naturalnych nie ma NIC wspólnego ze sprawowaniem władzy .  Każdy człowiek wystarczająco rozumny wie , że nie wolno wydawać więcej niż się ma bo to wpędza w długi , że nie można bezkarnie dodrukowywać pieniędzy bo to wywołuje inflację , że podnoszenie podatków nie zapełni kasy państwowej , że trzymanie się ideologii zamiast racjonalności powoduje zapaść , że ekonomia nie polega na "kreatywności" ale na bilansie zysków i strat , że im bardziej gmatwa się przepisy i wszystko usiłuje poddać regulacji to tłamsi się gospodarkę itd. A szukanie rozwiązań na świecie polega na tym , że przygladamy się co , gdzie i w jaki sposób działa najlepiej a potem wprowadzamy to u siebie . Bo niektóre dziedziny gospodarki lepiej funkcjonują jako kapitalistyczne , inne jako bezdochodowe (państwowe) a jeszcze inne jako prywatne sektory - dlatego gospodarka nie może być monolitem ideologicznym , lecz konglomeratem łączącym w sobie najlepsze cechy wszystkich innych w oparciu o zasoby jakie się posiada . 

Japonia nie mając ani obszarów rolniczych ani zasobów naturalnych stała się gospodarką technologiczną przetwarzającą to co wydobywają i konsumują inni . Wenezuela ma zarówno dużo ziemi pod uprawy jak i ropę oraz gaz i inne surowce - brakuje im tylko rządu , który będzie umiał wykorzystać ten potencjał dla dobra całego kraju . Dlatego ich prezydent albo powinien ustąpić ze stanowiska albo uderzyć się w pierś mówiąc "mea kulpa" i pojechać w świat zobaczyć jak to robią inni a potem jak się już "na umie" wrócić i rozpocząć reformy , inwestycje itd. 

Gdy umarł Mao ZeDong , rządy w Chinach przejął DengXiaoping - i co zrobił ? Pojechał w świat (także do USA) i uczył się gospodarki wolnorynkowej , kapitalistycznej i ekonomii zachodu a potem wrócił do swojego kraju i odbudował to co zniszczył Mao , doprowadzając Chiny do rozkwitu dzięki czemu stały się one dziś najpotężniejszą gospodarka świata.

Portret użytkownika Namaste

nie można bezkarnie

nie można bezkarnie dodrukowywać pieniędzy bo to wywołuje inflację , że podnoszenie podatków nie zapełni kasy państwowej 

A jednak większość państw dodrukowuje pieniądze i podnosi podatki. Skoro Ty i ja wiemy, że to się nie sprawdza, to czy rządzący nie wiedzą? Oczywiście, że wiedzą, a skoro tak, to działają przeciwko nam. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika Quark

Pytanie brzmi - dlaczego to

Pytanie brzmi - dlaczego to robią ? Ponieważ są nieodpowiednimi ludźmi do rządzenia - a dlaczego ? Bo nie zostali na te funkcje delegowani przez naród lecz sami się na nie wspięli ! Brak demokracji bezpośredniej prowadzi właśnie do takiej patologii jaką też obserwujemu w parlamencie europejskim . DEMOKRACJA a nie PARTIOKRACJA. 

Strony

Skomentuj