Wenezuela znowu zdenominowała swoją walutę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Waluta narodowa Wenezueli, tj. boliwar, była denominowana z 4,18 miliona boliwarów za dolara amerykańskiego do 4,18 boliwara za dolara, z usuniętymi sześcioma zerami z banknotów.

 

Ekonomiści oczekują, że nominał boliwara ułatwi transakcje walutowe. Jest to trzeci nominał wenezuelskiej waluty od 2008 roku, a Bank Centralny Wenezueli ogłosił w komunikacie, że wszystkie ceny w kraju należy podzielić przez 1 mln.

 

Niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Łacińskiej, posiadający wielkie zasoby ropy naftowej, już ósmy rok z rzędu zmaga się z recesją i hiperinflacją, osiągającą 3 000 % w 2020 r. i ponad 9500 % od 2019 r. Eksperci przewidują, że inflacja w Wenezueli wyniesie w tym roku około 1600%. Jeszcze do niedawna obywatele Wenezueli musieli płacić za bochenek chleba 7 banknotami po milion boliwarów.

 

Ktoś kiedyś zażartował, że gdyby komunizm wprowadzono na Saharze to zabrakłoby tam piachu. Na tej samej zasadzie szalony wenezuelski komunizm z czasów Hugo Chaveza i kontynuatora jego szalonej polityki Nicolasa Maduro, doprowadził do spustoszenia gospodarki oraz powszechnej pauperyzacji społęczeństwa w bogatym kraju będącym dużym producentem ropy naftowej. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spte

Wiele osób tu najeżdża na

Wiele osób tu najeżdża na rząd kraju, który nie sie przejąć amerykańskim koncernom naftowym kradnie i wprowadza ludzi w ubóstwo, i korwinowcy zjeżdżają i nalatują na socjalizm. Ale przerwę ten wywód. USA wraz z zachodem nakłada sankcje na wenezuele, kubę, syrie i iran, za to że nie dają swoich surowców sprzedać i banków centralnych. Sankcje państw zacodu wprowadzają te kraje w biede a nie ustrój. Ile jest neokolonii amerykańskich typu filipiny czy haiti albo kolumbia gdzie też nie ma kolorowo a kapitalizm tam panuje

Portret użytkownika ​euklides

Heheheh, przecież na początku

Heheheh, przecież na początku rewolucji wszyscy Chavezowcy byli przekonani, że Wenezueli bez produktów z USA będzie lepiej. A teraz kiedy w kraju leżącym na ropie brakuje ropy zaczęło się klasyczne jojczenie, że to przez naftową stonkę. Ja powiem tyle - daj mi ustalić porządki w kraju takim jak Wenezuela to zrobię go samowystarczalnym, bo jest tam wszystko co do szczęścia potrzebne. Są odcięte od świata wyspy gdzie ludzie żyją jak w raju. Z drugiej strony socjaluchom nawet w całym bloku ZSRR, gdzie połowa zasobów świata należała do demoludów dokuczały sankcje i ni ch... nie potrafią zrozumieć, że nikt nie będzie radośnie zapierdalał na bandę świń przy korycie.

Portret użytkownika Quark

Jak to jest , że władze

Jak to jest , że władze różnych krajów nieustannie powielają cudze błędy gospodarcze (tak jak niegdyś Mao Ze Dong , choć ZSRR ostrzegało go by nie powielał drogi Stalina) doprowadzając swój kraj do ruiny i zapaści ?? Czy tak trudno jest rozejrzeć się po świecie i popatrzeć komu , gdzie i dlaczego żyje się najlepiej ? A potem skopiować , przenieść na swój grunt najlepsze rozwiązania tak by uczynić swój kraj "miodem i mlekiem" płynącym ? Bo mnie się wydaje , że to bardzo proste jest tylko trzeba chcieć ! Kim Dzong Un też jeździł po świecie , studiował , widział jak się na zachodzie żyje i jak dobrze może być a mimo to wolał podtrzymać ten swój "obóz koncentracyjny" zgodnie z tradycją Kimów . 

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Ty to naprawdę jesteś

Ty to naprawdę jesteś naprawdę pocieszny... Państwo aby istnieć musi wyzyskiwać i kontrolować podporządkowanych sobie niewolników. Gdyby państwo oferowało ludziom jakąś wartość to nie byłoby przymusu bycia jego częścią.

Portret użytkownika Quark

Tak ? To teraz powiedz

Tak ? To teraz powiedz wszystkim , kim ty jesteś skoro nie potrafisz wyjść poza swoje ograniczenia i "jedynie słuszne" hasła ? Kim jesteś skoro nie umiesz podejść merytorycznie do tematu bez kuli u nogi jaką jest ten twój anarchizm ? No kim ?

Portret użytkownika ​euklides

A ty nie dostrzegasz, że

A ty nie dostrzegasz, że według ciebie to twoje hasła są jedynie słuszne? Może to ty potrzebujesz wyjść ze swoich ograniczeń? To nie przyszło ci do głowy? No i co jest wreszcie merytorycznego w twojej wypowiedzi? Bo moja zwięźle tłumaczy ci dlaczego państwa popełniają błędy. Dlatego, że są przymusowe i nie ma w związku z tym żadnego mechanizmu, który by te błędy korygował.

Portret użytkownika Quark

A daj mnie spokuj człowieku .

A daj mnie spokuj człowieku .. jakie moje hasła ? Czy ja do czegoś nawołuję ? Zrób se swoje bez przymusowe anty-państwo i daj żyć ludziom normalnie . Jesteś bezrefleksyjnym populistą tylko i tyle są warte te twoje demagogie. Znalazł się "przywódca" mas uciśnionych - rozwalić wszystko a potem się zobaczy .. to twoje rozumowanie . Pojedź sobie do Somalii - tam nie ma rządu , nie ma przymusu państwowego , każdy robi co chce , gdzie chce i jak mu się podoba ale pod warunkiem , że opłaci haracz bandytom , ucieknie przed piratami z maczetami , nie da się zastrzelić za paczkę czipsów i nie złamie nogi na dziurach w drodze bo jest "wolność" i nikt za nic nie odpowiada !

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Po pierwsze w Somalii jest

Po pierwsze w Somalii jest już rząd, po drugie do kryzysu w Somaliii doprowadził rząd (dzięki działaniom rządu brakowało prądu nawet w stolicy), po trzecie w tym krótkim okresie kiedy nie było tam rządu stopa życiowa i bezpieczeństwo Somalijczyków gwałtownie rosły o czym możesz sobie wszędzie poczytać.

Po czwarte po raz kolejny zmieniasz temat kiedy ktoś walnie ci argumentem prosto w twarz.

Portret użytkownika Quark

Nie zmieniam tematu tylko mam

Nie zmieniam tematu tylko mam już dosyć bezsensownej przepychanki , która do niczego nie prowadzi bo wciąż powtarzasz te swoje mantry , choć pozornie zadajesz pytania ale tylko poto by je potem móc bombardować . 

...stopa życiowa i bezpieczeństwo Somalijczyków gwałtownie rosły ... 

 

 No teraz to już "pojechałeś po całości" - rosły ... chyba tylko dochody piratów !

Strony

Skomentuj