Wenezuela wciąż bez energii elektrycznej. Bezprawie zapanowało na ulicach miast

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Gdy wydawało się, że nie może być już gorzej, Wenezuela nagle straciła dostęp do energii elektrycznej. Blackout trwa już piąty dzień i wywołuje coraz większy chaos. W kraju odnotowano nagły wzrost przestępczości.

 

Wszystko zaczęło się w czwartek od awarii w hydroelektrowni Simona Bolivara, która zaspokaja około 70% zapotrzebowania energetycznego Wenezueli. Energii elektrycznej brakuje w większości stanów, w tym również w stolicy.

Rząd zwykle obwinia o takie incydenty wenezuelską opozycję i Stany Zjednoczone. Prezydent Nicolas Maduro powiedział wprost, że awaria pracy hydroelektrowni jest efektem sabotażu. Podczas gdy Wenezuela bardzo powoli próbuje wyjść z obecnego kryzysu, w poniedziałek w godzinach porannych miała miejsce silna eksplozja. Wybuch nastąpił w elektrowni Humboldt w Caracas.

Brak prądu wywołał chaos komunikacyjny, a ludzie coraz częściej napadają na sklepy. Awaria negatywnie wpłynęła na pracę szpitali, w których podobno zmarło już ponad 20 osób. Ludzie mają dość kryzysu i coraz częściej wychodzą protestować na ulice.

 

Tymczasem wenezuelska opozycja widzi w tym szansę na sprowadzenie zagranicznej pomocy humanitarnej. Samozwańczy prezydent Juan Guaidó domaga się również ogłoszenia stanu wyjątkowego. Jego postulaty są raczej ignorowane przez władze, które wciąż mają po swojej stronie armię i niewielką część zwolenników w społeczeństwie.

 

Z przekazów medialnych wynika, że w Wenezueli nie ma nawet odpowiedniego sprzętu i personelu do przeprowadzenia napraw. Jeśli to prawda, kraj może pozostać w ciemności jeszcze przez długi czas. Obecny kryzys energetyczny z pewnością jeszcze bardziej zmniejszy poparcie dla rządu, a gdy wreszcie zbuntuje się armia, w Wenezueli dojdzie do rewolucji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Ja myślę, że trzeba po prostu

Ja myślę, że trzeba po prostu zbudować prawdziwy socjalizm, bo Maduro okazał się kapitalistą, podobnie jak Hitler, Lenin, Pol Pot, Spinelli, Mao Zedong, Balcerowicz, Stalin, Roosevelt, Merkel. Wszyscy ci kapitaliści mieli socjalizm tylko w nazwie.

Portret użytkownika T

"Z przekazów medialnych

"Z przekazów medialnych wynika, że w Wenezueli nie ma nawet odpowiedniego sprzętu i personelu do przeprowadzenia napraw." Pisałem o tym że specjaliści już sie z kraju wynieśli bo za paczke fajek robić nie będą, to mnie fanboje lenina minusowały. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika T

Ach ci amerykanie, w Polsce

Ach ci amerykanie, w Polsce za PRL to stonkę z samolotów zrzucali, w Wenezueli im turbiny wyłączają, rozkręcają się chłopcy. Wszędzie na świecie gdzie by się socjalizm nie pojawił to zawsze jakieś usa, chochliki czy inni spekulanci mu nogę podstawiają i nie może się udac a nowy wspaniały świat był tuż tuż.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Mojeimię44

https://www.google.pl/url?sa

Nie porównuj systemu socjalnego leninowskiego do systemu socjalno- spółdzielczego Wenezueli to praktycznie dwa inne systemy. Poczytaj sobie w jakim stanie była Wenezuela przed Chavezem. 1,8 mln bezdomnych mieszkających w slamsach lub kartonach, ponad 2 mln analfabetów, służba zdrowia praktycznie nie istniała, a Wenezuelskie firmy naftowe, i górnictwo były w rękach amerykańskich korporacji. Chavez wybudował 120 000 mieszkań dla bezdomnych i pozwolił bezdomnym zająć pustostany. Znacjonalizował przemysł naftowy, górnictwo i zaczął finansować firmy spółdzielcze gdzie właścicielem była osoba prywatna ale udział miał też skarb państwa za włożone udziały. 

Ludzie mają małe pojęcie o tym jak wyglądała demokratyczna Wenezuela przed Chavezem i jak Chavez zrobił z niej Raj Ameryki łacińskiej. Nie podobało się demokratom, że z zadupia Ameryki łacińskiej wyrasta liczący się kraj bez udziału USA. Za to zawsze jest kara. Socjalizm- spółdzielczy to socjalizm po ewolucji ( nowoczesny socjalizm). 

Żeby mieć zdanie na temat systemu sprawowania władzy w Wenezueli najpierw trzeba poczytać  o nim ale z prac naukowych a nie z artykułów czy z mediów głównego ścieku. Ja poświęciłem trochę czasu szukając informacji na temat Chaveza, Wenezueli i jej ustroju politycznego dlatego mam prawo się wypowiedzieć. Z chęcią podyskutowałbym z kimś kto ma jakieś argumenty w rękach przeciwko socjalno- spółdzielczej Wenezueli.

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika euklides

"Znacjonalizował przemysł

"Znacjonalizował przemysł naftowy, górnictwo i zaczął finansować firmy spółdzielcze gdzie właścicielem była osoba prywatna ale udział miał też skarb państwa za włożone udziały.  "

"Skarb państwa" czyli Maduro to ten słynny "nacjonał", który nacjonalizuje tak? Smile U nas takim "nacjonałem" jest grupa rządząca PO PiS.

Portret użytkownika euklides

" Nie porównuj systemu

" Nie porównuj systemu socjalnego leninowskiego do systemu socjalno- spółdzielczego Wenezueli to praktycznie dwa inne system '

Tak, pomiędyz tymi systemami jest zasadnicza różnica. W pierwszy nie było prądu i brakowało wszystkiego, a w drugim brakuje wszystkiego i nie ma prądu.

Portret użytkownika T

W Polsce jak by przeciętną

W Polsce jak by przeciętną madkę zapytać czy socjalizm pisowski się udał to zacznie się litania och-ów i ach-ów. Zapytaj ja za parę lat jak przyjdzie rachunek, oczywiscie jak będzie jeszcze kogo zapytać. Wenezuela właśnie otrzymuje rachunek i coś im nie smakuje.

Strony

Skomentuj