Wenezuela rozmieści wojsko na ulicach miast

Kategorie: 

Źródło: Cancillería del Ecuador/CC BY-SA 2.0

Wenezuela przygotowuje się na zapowiadane przez opozycję wielkie protesty. Prezydent Nicolas Maduro nakazał rozmieszczenie wojsk na ulicach miast aby "bronić rewolucji boliwariańskiej".

 

Przez ostatnie tygodnie w kraju organizowano liczne demonstracje, na których często dochodziło do zamieszek. Niebezpieczenie zrobiło się szczególnie w ostatnim czasie, gdy Maduro chciał aby Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości przejął uprawnienia kontrolowanego przez opozycję parlamentu. Sejm został oskarżony o ignorowanie nakazów sądowych. Jednak przychylny władzom Sąd Najwyższy zareagował na silny sprzeciw zarówno w kraju jak i za granicą i odrzucił decyzję prezydenta.

 

Proamerykańska opozycja nie świętowała zbyt długo. Jeden z liderów, gubernator stanu Miranda Henrique Capriles Radonski, otrzymał od rządu zakaz startowania w wyborach na okres 15 lat. Polityk miał prowokować do zamieszek i jest podobno związany z wielkim skandalem korupcyjnym w Brazylii. Dla opozycji jest to cios, ponieważ Radonski to jeden z największych przeciwników Maduro a podczas ostatnich wyborów prezydenckich w 2013 roku przegrał jedynie niewielką ilością głosów.

 

W środę 19 kwietnia w Wenezueli mają odbyć się gigantyczne protesty. W związku z tym, Nicolas Maduro nakazał rozmieszczenie wojsk na ulicach miast. Opozycjoniści wielokrotnie namawiali armię do przyłączenia się do buntu, lecz Minister Obrony zapewnił prezydenta o "bezwarunkowej lojalności". Niewykluczone, że jutro może dojść do licznych prowokacji, które w najgorszym przypadku doprowadzą do wojny domowej.

 

Źródła:

https://www.yahoo.com/news/maduro-orders-venezuela-army-streets-151331802.html

http://www.aljazeera.com/news/2017/04/venezuelan-army-vows-loyalty-embattled-president-170...

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

Tylko przypomnę, że od jakiś

Tylko przypomnę, że od jakiś 10 lat ussa macza swój ryj oficjlnie destabilizując tam każdy rząd opłacanymi grupami typu kod i zwykłymi ścierwami z cia zabijającymi i szantażującymi każdego kto nie działa po myśli amerykańskich koncernów.

Skomentuj