Wenezuela rezygnuje z dolara. Międzynarodowe transakcje będą realizowane w euro

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Jak poinformował wiceprezydent Tareck El Aissami, Wenezuela rezygnuje z dolara amerykańskiego, a wszystkie przyszłe transakcje na wenezuelskim rynku walutowym mają być dokonywane w euro. Sankcje wprowadzone przez Waszyngton są zdaniem El Aissamiego  „nielegalne i niezgodne z prawem międzynarodowym”.

Amerykańska „blokada finansowa” Wenezueli wpływa zarówno na sektor publiczny, jak i prywatny w kraju, w tym na farmację i rolnictwo. Wenezuelski system płynnego kursu walutowego, Dicom, będzie bazował na euro, juanie lub jakiejkolwiek innej walucie wymienialnej. Wiceprezydent dodał, że wszystkie prywatne banki w Wenezueli są zobowiązane do używania nowego systemu.

 

Rząd zamierza sprzedać 2 miliardy euro między listopadem a grudniem, aby umożliwić społeczeństwu zakup europejskiej waluty za realne, niespekulacyjne ceny.

Waszyngton nie ukrywa chęci odsunięcia od władzy socjalistycznego prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, którego oskarża się o represje wobec opozycji w tym kraju. Administracja Trumpa mówiła nawet o możliwości przeprowadzenia tzw. „interwencji humanitarnej” w kraju.

 

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje zakazujące handlu nowymi długami i kapitałami wyemitowanymi przez rząd Wenezueli i państwową spółkę naftową PDVSA. Departament Skarbu wprowadził również restrykcje przeciwko głównym urzędnikom państwowym w Wenezueli. Maduro znalazł się na czarnej liście.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl