Kategorie:
Jak poinformował wiceprezydent Tareck El Aissami, Wenezuela rezygnuje z dolara amerykańskiego, a wszystkie przyszłe transakcje na wenezuelskim rynku walutowym mają być dokonywane w euro. Sankcje wprowadzone przez Waszyngton są zdaniem El Aissamiego „nielegalne i niezgodne z prawem międzynarodowym”.
Amerykańska „blokada finansowa” Wenezueli wpływa zarówno na sektor publiczny, jak i prywatny w kraju, w tym na farmację i rolnictwo. Wenezuelski system płynnego kursu walutowego, Dicom, będzie bazował na euro, juanie lub jakiejkolwiek innej walucie wymienialnej. Wiceprezydent dodał, że wszystkie prywatne banki w Wenezueli są zobowiązane do używania nowego systemu.
Rząd zamierza sprzedać 2 miliardy euro między listopadem a grudniem, aby umożliwić społeczeństwu zakup europejskiej waluty za realne, niespekulacyjne ceny.
Waszyngton nie ukrywa chęci odsunięcia od władzy socjalistycznego prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, którego oskarża się o represje wobec opozycji w tym kraju. Administracja Trumpa mówiła nawet o możliwości przeprowadzenia tzw. „interwencji humanitarnej” w kraju.
W ubiegłym roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje zakazujące handlu nowymi długami i kapitałami wyemitowanymi przez rząd Wenezueli i państwową spółkę naftową PDVSA. Departament Skarbu wprowadził również restrykcje przeciwko głównym urzędnikom państwowym w Wenezueli. Maduro znalazł się na czarnej liście.
#ANUNCIO || Vicepresidente Sectorial de Economía @TareckPSUV: Todas las transacciones del mercado nacional, incluyendo las subastas de @dicomve, van a estar referenciadas con euro, yuanes o cualquier otra moneda convertible. #RegionesEstratégicasProductivas pic.twitter.com/jVYeoM4Aj3
— Vicepresidencia Vzla (@ViceVenezuela) 16 października 2018
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |