Wenecja znowu znalazła się pod wodą

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Każdego roku przed nadejściem zimy dochodzi do zjawiska wywołującego zalanie części Wenecji. Miejscowi nazywają to "aqua alto”, czyli wysoka woda. Jednak w tym roku doszło do tego wyjątkowo wcześnie.

 

Turyści, którzy przybyli do słynnego włoskiego miasta zamiast romantycznych uniesień musieli założyć wysokie gumowe buty, aby w ogóle być się w stanie przemieszczać po ulicach. Ostatnio Wenecja jest zalewana tak często, że mieszkańcy po prostu się do tego przyzwyczaili.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że w mieście tym nawet gdy nie ma powodzi głównym środkiem transportu są gondole i łodzie, pojawienie się większej ilości wody nie powoduje zupełnego paraliżu. Władze starają się tez reagować na tego typu zdarzenia budując tymczasowe mosty.

 

Eksperci zwracają uwagę, że ostatnio "aqua alto" zdarza się wyjątkowo często. Zjawisko to uległo intensyfikacji w przeciągu ostatnich kilku dekad. Zwykle za jego wystąpienie odpowiada niskie ciśnienie na Morzu Tyrreńskim i silny południowy wiatr, Sirocco. Tym razem jednak wysoka woda wydaje się być wywołana potężnymi falami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj