Wenecja znowu pod wodą! System umocnień za 7 miliardów euro nie zadziałał

Kategorie: 

Źródło: REUTERS

Każdego roku przed nadejściem zimy dochodzi do zjawiska wywołującego zalanie części Wenecji. Miejscowi nazywają to "aqua alta”, czyli wysoka woda. Jednak w tym roku doszło do tego wyjątkowo wcześnie.Plac św. Marka w Wenecji znalazł się we wtorek pod wodą. Wszystko dlatego, że nowo zainstalowany system ruchomych tam zawiódł.

 

Mieszkańcy Wenecji, ponownie zostali zmuszeni do radzenia sobie z konsekwencjami „aqua alta” lub też poprostu "wysokiej wody".Wielu sklepikarzy blokowało wejścia drewnianymi panelami, aby zapobiec przedostawaniu się wody. Kolejna powódź, nadeszła niedługo po tym gdy władze Wenecji, zainstalowały potężny system przeciwpowodziowy MOSE, mający za cel ochronę miasta podczas aqua alta.

 


System nie zadziałał, ponieważ prognoza pogody, przewidywała znacznie mniejszy wzrost poziomu wody. Projekt MOSE rozpoczął się jeszcze w 2003 roku, jednak dopiero niedawno oddano go do użytku. Z jego budową, wiązały się liczne skandale korupcyjne i opóźnienia, a początkowy koszt szacowany na dwa miliardy euro okazał się sporym niedoszacowaniem. Ostatecznie, kosztował on około siedmiu miliardów euro i jak widać na załączonych obrazkach, jak narazie nie działa on prawidłowo.

 

Eksperci, już od dawna zwracali uwagę, że ostatnio "aqua alta" zdarza się wyjątkowo często. Zjawisko to uległo intensyfikacji w przeciągu ostatnich kilku dekad. Zwykle za jego wystąpienie odpowiada niskie ciśnienie na Morzu Tyrreńskim i silny południowy wiatr, Sirocco.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika mariusx78

Pisałem już dawno temu, że

Pisałem już dawno temu, że Wenecja znajdzie sie pod wodą, lub po prostu się rozkruszy. Ja byłem w Wenecji w 2003 roku, i już wtedy było wyraźnie widać jak erozja tych wszystkich podmokniętych i stojących od dawna w wodzie budynków szybko postępuje.

Skomentuj