Wenecja znalazła się pod wodą kolejny raz w tym roku

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Historyczne miasto przywykło już do częstych powodzi. Aktualne zalanie jest spowodowane przez zjawisko "aqua alta”, czyli przez wysoki poziom wody spowodowany większym niż zwykle przypływem.

 

Fale przypływu są znacznie większe nie tylko w okolicach wschodniego wybrzeża USA gdzie rozpędza je dodatkowo huragan. Splot pewnych okoliczności takich jak faza księżyca i czas przypływu spowodował, że oddziaływanie grawitacyjne Księżyca jest większe. To właśnie z tego powodu oraz specyficznych warunków atmosferycznych zalało ulice Wenecji.

Poziom wody przekroczył metr ponad poziom średnio obserwowany. Oznacza to poważne utrudnienia dla ruchu turystycznego w obrębie miasta. Zalany jest charakterystyczny Plac Świętego Marka gdzie woda sięga około pół metra. Wtorek był już czwartym dniem wysokiej fali przypływu a władze twierdzą, że podobnie będzie we środę. W sumie zalane jest 37 % miasta, mimo to odbyl sie tam wczoraj cykliczny maraton.

Meteorolodzy twierdzą, że poziom wody jeszcze wzrośnie o około 40 centymetrów osiągając 1,4 metra ponad średnią wieloletnia. Wzrost poziomu morza spodziewany jest aż do późnego wieczoru dnia dzisiejszego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

raczej nie żyją tak od

raczej nie żyją tak od wieków... notoryczne zalewanie Wenecji z tego co kojarze zaczeło się jakoś w XXw. (chyba, że się pomyliłem i od XIXw.) jak dodać do tego osiadanie miasta i podnoszenie się poziomu wody to nieciekawie widzę przyszłość tego pięknego miasta.

Skomentuj