Wenecja Euganejska uznała naród wenecki za mniejszość etniczną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Frans de Wit/CC BY-NC-ND 2.0

Władze we Włoszech zmagają się z wieloma problemami. Podczas niedzielnego referendum, mieszkańcy kraju sprzeciwili się zmianom konstytucyjnym i zgodnie z obietnicą, premier Matteo Renzi podał się do dymisji. Tymczasem Wenecja Euganejska, region administracyjny w północno-wschodniej części kraju, wykonał kolejny krok ku autonomii.

 

Tamtejsza rada regionu przyjęła uchwałę, którą włoskie media zaczęły określać jako "Venexit". Nazwa mówi sama za siebie. Dokument opisuje naród wenecki jako mniejszość etniczą i postuluje wprowadzenie na terenie całego regionu drugiego języka - weneckiego. Będzie on używany np. na tamtejszych tablicach drogowych oraz w nazwach geograficznych, ale będzie także nauczany w szkołach.

 

Zgodnie z przyjętą uchwałą, urzędnicy państwowi, który nie urodzili się na terenie Wenecji Euganejskiej, będą musieli zdać specjalny egzamin, otrzymać świadectwo "weneckości" i wykazać się znajomością tamtejszego języka.

 

Media zwracają uwagę, że mieszkańcy Wenecji Euganejskiej nie czują przywiązania do Rzymu i chcą, aby ich region stał się niezależnym państwem. Przyjęty przez radę regionalną dokument jest kolejnym krokiem ku niezależności i przewiduje również referendum w sprawie uzyskania autonomii. Można spodziewać się, że włoskie władze zrobią wszystko aby do tego nie dopuścić - w identycznej sytuacji jest Katalonia, która próbuje oderwać się od Hiszpanii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika vagabondo

mieszkalem tam 8 lat i w

mieszkalem tam 8 lat i w wielu miejscach,w Neapolu tez twierdza ze nie sa wlochami,w Bolzano tez,Asisi tez,Rzym tez,itp.itd.czyli wychodzi na to ze we wloszech nie ma wlochow,ale jak graja wlosi w pilke to wtedy wszyscy sa wlochami pojebany narod!!!! 

Portret użytkownika Natenczas Wojski

Że w Bolzano (Bozen) nie

Że w Bolzano (Bozen) nie czują się Włochami tylko raczej Niemcami czy Austriakami to nie dziwota, bo to rejon górnej Adygi, dwujęzyczny.I  Ale żeby nawet w Asyżu? Dziwne... Sycylijczycy to chyba też nie Włosi bo nawet język mają inny, jakiś taki gardłowy, do arabskiego podobny mi się wydał. Jak jest na Sardynii to nie wiem bo nie byłem. Cała Italia została posklejana w jedną całość stosunkowo niedawno i stąd pewnie te odmienności. Kiedyś to było Królestwo Sycylii, Królestwo Neapolu i tak dalej... 

Skomentuj