Wenecja czeka na nową wysoką falę powodziową

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W ciągu zeszłego tygodnia doszło do dwóch wielkich powodzi w Wenecji. Według meteorologów, oczekuje się, że w godzinach popołudniowych 17 listopada, historyczne miasto na lagunie zaleje trzecia fala, której wysokość może osiągnąć aż 160 cm.

 

Wygląda na to, że sytuacja powodziowa w Wenecji nie stabilizuje się i miasto może zostać znowu w większości zalane. Najwyższy przypływ wystąpił 12 listopada. Jego wysokość to aż 187 cm, a to oznaczało, że 83% miasta znalazło się pod wodą. W zeszły piątek miasto zostało ponownie zalane falą powodziową o wysokości 154 cm. Wtedy pod wodą znalazło się około 50% zabudowań. 

Niestety dzisiaj najprawdopodobniej dojdzie do tego ponownie. Według burmistrza Luigi Brugnaro, pomimo trudności, miasto jest gotowe do nowego szczytu powodzi. Mimo to zabytki Wenecji z pewnością ucierpią.

Zdjęcie z poprzedniej wielkiej powodzi w Wenecji w 1966 roku

Całkowite straty nie są jeszcze znane, ale szacuje się, że uszkodzenia będą kosztowały około miliarda euro. Władze miasta zaapelowały do społeczeństwa o pomoc prosząc o fundusze do odbudowy miasta. 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj