Węgiel kosztuje nawet 3500 zł za tonę! Cena gazu jest nie do ustalenia. Przyszła zima jawi się jako koszmar

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przyszła zima może być trudna pod wieloma względami. Już teraz ceny paliw kopalnych szybują w przestworzach a wszyscy wiemy, że będzie tylko drożej. Poziomy jakie osiągają ceny węglas, gazu i innych paliw, są horrendalne. Mimo to zimą z pewnością będzie drożej niż teraz.

 

A jest ekstremalnie drogo. Tona tzw "ekogroszku" czyli węgla o małej frakcji, do popularnych automatycznych kotłów, kosztuje już 3500 zł za tonę! Jeszcze w zeszłym roku dało się kupić dobry ekogroszek za 800-1300 zł. Skoro wkrótce mamy lato, a tona ekogroszku podrożała trzykrotnie, to zimą chyba będzie się płaciło 5000 zł za tonę. Tak wysokie ceny spowodują, że Polacy zaczną palić czym popadnie. Na skutek decyzji polityków niektórzy po prostu nie będą w stanie się ogrzać. Jeśli zima będzie mroźna może dojść do wielu tragedii.

 

Widząc co się dzieje z ceną węgla, aktywnie zwalczanego przez ideologię klimatyczną  UE, wielu Polaków postanowiło ogrzewać dom paląc drewnem. Jednak ten surowiec też ostatnio podrożał minimum trzykrotnie. Metr bukowiny to koszt nawet 350 zł. Opalanie domu drewnem to wykonalne zadanie, ale każdy kto się go podejmuje musi się zmienić w palacza i drwala. 

 

Ciekawą alternatywą dla powyższych paliw jest gaz. Przy tak horrendalnych cenach węgla gaz, mimo, że drożeje, nadal się opłaca. Jednak jego zależność od sytuacji geopolitycznej i zdarzeń losowych, czyni gaz paliwem nieprzewidywalnym. Oznacza to, że poziom cen na to paliwo jest po prostu znany tylko w krókim okresie czasu i może szybko drożeć, a nawet może dochodzić do jego niedoborów, czego też wykluczyć nie można. Poleganie zatem tylko na ogrzewaniu gazowym jest obecnie bardzo ryzykowne.

 

Podobną niewiadomą są ceny prądu, który jest "paliwem" dla coraz większej ilości gospodarstw domowych. Elektryczność zasila te wszystkie pompy ciepła. Bez prądu nie będzie ciepło, a zakładanie, że prąd będzie zawsze, jest bardziej ryzykowne niż podobne założenie w przypadku gazu. Ceny prądu, zwłaszcza w Polsce, będą tylko rosnąć z powodu ideologii klimatycznej UE. Na dodatek w Polsce nie ma skąd wziąć prądu w zimie. Większość użytkowników pomp ciepła montuje je z fotowoltaiką na dachu. Do kwietnia tego roku istniało prawo dające rzekomo 15 lat gwarancji , że dany prosument wyprodukuje dużo zmiennej energii w lecie i prawie nic zimą, ale swój dom z tej "nadwyżki" będzie grzał pompą ciepła, bo przecież "prąd ma za darmo", nie licząc raty za panele.

 

Problem w tym, że im więcej takich pomp będzie działało zimą, przy poziomie polskiej infrastruktury i możliwościach produkcyjnych naszych elektrowni, tym większe prawdopodobieństwo licznych przerw w dostawach elektryczności, a zasilenie pompy ciepła z własnych paneli PV jest mrzonką bez potężnego magazynu energii. Jeśli kogoś nie stać na kolejne 100 tysięcy złotych w bateriach, powinien pomyśleć o alternatywnym źródle ciepła na wypadek wielu dni bez prądu przy mroźnej pogodzie.

 

Polska jest niestety krajem zimnym i mimo ideologicznego zadęcia, sezon grzewczy trwa od września do maja, albo się marznie. Polska jest też krajem z największymi zasobami węgla w całej UE, a okazuje się, że cena wskazuje iż nie ma węgla, nie ma drewna, mimo, że jedna czwarta powierzchni kraju to lasy w których trwa masowa wycinka na export. Czy Polacy zrozumieją wreszcie w jakiej znaleźli się sytuacji? Lepiej dobrze wygrzać kości tego lata, bo jak przyjdzie zima to zacznie się płacz.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Suweren

Kupujcie bezpośrednio w

Kupujcie bezpośrednio w kopalniach, zamiast nabijać kabzy lichwiarzom i ścierwo_pośrednikom. W kopalni tona węgla kosztuje 500 zł. Smile

PS

To pokolenie przepadnie prędzej czy później z bardzo prostej przyczyny - w ogóle nie używa swoich móżdżków, a co gorsza nigdy nie potrafili wyciągać nauki i wniosków, które przekazywali im dziadkowie, a może też rodzice, którzy żyli w komunie i doskonale znali sztukę przetrwania oraz nie ulegania jakimkolwiek zakazom, nakazom grupki totalnie popierdolonych obłąkańców, którym wydawało się, że są nieśmiertelni i wszechmogący bez umiaru...

Portret użytkownika r.abin

PGE, przysłało mi

PGE, przysłało mi zawiadomienie że koszty "walki z klimatem" stanowią ponad 60% rachunku. A walka klasowa (w miarę postępu) - zaostrza się (napisał Karol Marks czy Lenin). Pamiętajmy: "kto z klimatem wojuje - ten z głodu zginie"

Portret użytkownika Lommo

Nie budowano od prawie 30 lat

Nie budowano od prawie 30 lat nowych kopalni , a te co są to faktycznie często ryją już tak głęboko że nie dość że jest to niebezpieczne z powodu wysokiego zametanowania, to jeszcze ludzie robiąc bez koszuli spływają potem. Uruchomienie nowych kopalni to oprócz odejścia od doktryny likwidacji górnictwa wymaga jeszcze dużych nakładów finansowych i czasu. A do tego polskie kopalnie zasadniczo nie produkują węgla grubego dla odbiorców indywidualnych , to tylko przy uruchamianiu nowych ścian. Ciepłownie przedstawiały się na węgiel z Rosji i Donbasu bo był po prostu lepszy techniczne , taka prawda , mała ilość żużla właściwie wcale żużla nie było a popiołu te niewiele. Jeśli chodzi o drewno opałowe to sprzedawcy sami nie mogą zdobyć zadowalającej ich ilości i to nie tylko atrakcyjnych asortymentów jak twarde grube drewno. Ale brakuje dosłownie wszystkiego, u leśników podobno są listy kolejkowe nawet na gałęziówke. A czubów w ogóle już nie prowadzą bo od razu przerabiają na zrębki i do elektrowni. Import węgla zza morza to mrzonki cenowo- logistyczne. Mam za to rozwiązanie: w związku z oczekiwaną krytyczna sytuacją opałową niech rząd i zwłaszcza te durne samorządy zdejmą blokadę na palenie indywidualne węglem brunatnym. Parę lat temu składy węgla prowadziły rewelacyjny węgiel brunatny z Czech. A kopalnie węgla brunatnego w Polsce też prowadziły sprzedaż indywidualną, pamiętam z 10 lat temu zima mrozila i się przeciągała to mój ojciec kupił ciężarówkę brunatnego. Oglądałem ten węgiel to wiadomo tam jest cały asortyment wymiarowy od miału do kawałów na 0.5 metra ,tego grubego węgla w tej masie jest jednak zdecydowana przewaga.

Portret użytkownika dial a bottle oakville

After Hours Liquor Delivery

After Hours Liquor Delivery

Whatever yokur alcohol, we've ccompiled a mega-list of our favorites,
soo you may enjoy a great beerage from the comfort of your own home.
Whether it's gin, wine, vodka, tequila, or a delicious craft beer, we deliver
after hours liquor for yor convenience during this uncertain time.
It's worth noting that, as the demand for online deliveries develops, certain delivery times mayy be longer than advertised, and that, of course, deliveries
and stock are subject to availability. Still, if you have
to remain iin this weekend, you'll want to do it in style.

All services of our alcohol delivery

- AFTER HOURS LIQUOR DELIVERY
- AFTER HOURS ALCOHOL DELIVERY
- LATE NIGHT ALCOHOL DELIVERY
- 24 HOUR LIQUOR DELIVERY
- AFTER HOURS ALCOHOL
- AFTER HOURS BEER DELIVERY
- ALCOHOLAFTER HOURS NEAR ME
- 24 HOUR ALCOHOL DELIVERY
- ALL NIGHT ALCOHOL DELIVERY
- 24 HOUR ALCOHOL DELIVERY NEAR ME
- 24 HOUR BOTTLE DELIVERY
- 24 HOUR LIQUOR DELIVERY NEAR ME
- LIQUOR STORE TORONTO 24 HOURS
- 24 HOUR DRINK DELIVERY

LOOKING FOR LIQUOR STORE DELIVERY IN TORONTO AFTER HOURS?

When liquor sores in Toronto are closed, After Hours Liquor Delivery ccan deliver
Whatever, Wherever, and Whenever, 24 hours a day, 7 days a week.

With its unique network, After Hours Liquor Delivery can transport any sort of liquor, wine, alcohol, beer, smirnoff
vodka, whisky, quickly and reliably.

dial a bottle oakville

Portret użytkownika Foliasz szur płasko ziemca tak mnie nazywano Ci którzy do te

9 stron bojkotu trolli kłócą

9 stron bojkotu trolli kłócą się między sobą robiąc offtopic o szprycach jeden napisał że to wina 500 + aha.  Za ceny węgla możemy obarczać każdego który nie zrobił nic w obronie interesu narodowego tak samo elektrownie które przez dekady brały ruski węgiel bo był złotówkę tańszy , a kiedy ceny poszybowały w górę "Polskie elektrownie S.A) przypomniały sobie o tanim Polskim węglu elektrownie ceny wywindowały w czasie kryzysu covid więc kopalnie nie zarobią jak by to się mogło wydawać(Ruskie kopalnie tak teraz cenami łatają dziury kiedy sprzedawali węgiel po zaniżonych cenach ) Polskie kopalnie powinny wypiąć się na te spółki elektrownia S.A postawić je w tej samej sytuacji co one postawiły kopalnie w Polsce ale atak trolli nie próżnował ludzie wypisywali po co Polsce wydobycie jak można kupić tańszy Ruski węgiel, mieli problemy ze Polska dopłaca do węgla ale żaden troll o najniższych cenach energii nie pisał tylko o dopłatach do węgla wtedy winny górnik a nie elektrownia S.A 

Elo zieloni z Niemiec piszą że zatrzymanie niemieckiej elektrowni janschwade" uderzyło by w niemiecki kapitał jak i PKB również Ci sami zieloni piszą o turowie że zagraża ekologi i Bóg wie jeszcze co, nie biorąc pod uwagę naszych interesów wręcz na siłę nam tu sprowadzają obciążenie dla naszych elektrowni 

 

Każdy kto uległ narracji "marmurowych schodów obtajka " jest sam sobie szkodnikiem bo tak samo uległ narracji "dopłat do Polskiego węgla" 

 

 

Portret użytkownika Q

Ceny podskoczyły a raczej

Ceny podskoczyły a raczej poszybowały do góry , bo zamiast kadry zarządzajacej krajem mamy "władze" .. czyli polityków którzy uprawiają politykę bo tylko to potrafią . Jak nazwać obrażenie się na Putina i rezygnację z dostaw gazu czy ropy z Rosji ? - polityką.
Nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego , ma za to polityczne tyle że mnie , (nas) to nie obchodzi (!) bo my chcemy mieć tani opał i paliwa a nie "poczucie dobrze spełnionego obowiązku". Węgiel mamy swój , należy on do CAŁEGO narodu , powinien więc kosztować jedynie tyle by pokryć koszty jego wydobycia i transportu. Dlaczego tona węgla zdrożała 4 krotnie ?? , bo co węgla zabrakło w kopalniach ? Nie , oni sobie wymyślili że w ten sposób szybciej nas zmuszą do rezygnacji z jego używania . Nowego Porządku Świata im się zachciało SZUBRAWCOM I ZŁODZIEJOM ! Mówią nam , że ropa i gaz finasowały rosyjską wojnę na Ukrainie BZDURA ! Rosja ma swoje fabryki uzbrojenia i niczego nie muszą kupować za granicą - gdzie więc tu te "finansowanie" ? My tracimy ale Rosja nie .. bo ich gaz , węgiel i ropę z pocałowaniem ręki kupią Chiny , Indie i pozostałe kraje Azji. Wojna na Ukrainie to tylko pretekst do zaciskania pasa nam .. w ramach wykuwania nowego ładu światowego. Pamiętacie takiego pana jak Fidel Castro ? Trzeba wziąć z niego przykład i zrobić porządek z tymi , którzy chcą zrobić porządek z nami !

Portret użytkownika Janusz55

Człowiek szybko się

Człowiek szybko się odzwyczaja od produktów! W 2022 odzwyczaiłem się od węgla, mięsa, żółtego sera, benzyny, nowych produktów tv, srajfonów itp. Przestałem chodzić do sklepów. Jestem na etapie odzwyczajania się od prądu. Czarno widzę ten dobrobyt w XXI wieku. Cukier na przetwory kupiłem już w marcu. PRL to była potęga!

Strony

Skomentuj