Według WHO uzależnienie od gier to zaburzenie psychiczne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia zrównała właśnie uzależnienie od gier do destrukcyjnych uzależnień od alkoholu, narkotyków i hazardu. W najnowszej edycji klasyfikacji chorób, którą opublikowała organizacja WHO, umieszczono nowe zaburzenie psychiczne, jakim jest niekontrolowane granie.

 

Już pod koniec zeszłego roku dowiedzieliśmy się, że Światowa Organizacja Zdrowia może uznać nawyk grania za chorobę psychiczną. Tak też się stało. Choć dla wielu psychologów i psychiatrów brzmi to niedorzecznie, część graczy może teraz zostać uznanych za chorych i potrzebujących specjalistycznej pomocy psychiatrycznej.

 

Organizacja uznaje konkretnych graczy za chorych psychicznie, jeśli gry wywierają destrukcyjny wpływ na ich życie osobiste, rodzinne, społeczne, edukacyjne lub zawodowe i utrudniają im funkcjonowanie. Według WHO, można mówić o zaburzeniu psychicznym, gdy dana osoba nie potrafi kontrolować czasu przeznaczanego na gry i uznaje granie za priorytet, nawet jeśli wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami, np. zdrowotnymi.

 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że jeśli wzorzec zachowań oraz niszczące efekty grania utrzymują się przez co najmniej 12 miesięcy to dany gracz powinien zostać uznany za chorego psychicznie, nadającego się do leczenia. Dotyczy do wszystkich gier – komputerowych, internetowych, konsolowych oraz na smartfony.

 

Wielu specjalistów skrytykowało organizację za wpisanie uzależnień od gier na listę zaburzeń psychicznych. Samo ustalenie, czy dana osoba jest chora i powinna pójść na „odwyk”, może okazać się bardzo trudne. Z pewnością wielu graczy poczuje się pokrzywdzonych przez decyzję WHO, a część osób może niesłusznie zostać uznanych za chorych psychicznie. co może wręcz zniszczyć ich życie prywatne, społeczne lub zawodowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Heniek

Ja byłbym daleki od opinii,

Ja byłbym daleki od opinii, że uzależnienie od gier to zaburzenie psychiczne… choć zdaję sobie sprawę z tego , że uzależnienie od Internetu to poważny problem. W Warszawie działa profesjonalna klinika leczenia uzależnień Vita Libera https://vitalibera.pl/poradnik/uzaleznienie-od-internetu/, która zajmuje się tego typu problemami.. Celem ośrodka jest bezpośrednia i pośrednia pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim we wszystkim, co jest konieczne do wspierania trwałego, długoterminowego powrotu do zdrowia.

Portret użytkownika Kwazar

Uzależnienie od gier to

Uzależnienie od gier to zaburzenie psychiczne dlatego, że nie skupiasz przez to uwagi na NASZYM SZAMBIE ! Nie interesuje cię NASZE WIDZENIE ŚWIATA ??? Chcesz mieć swój własny świat ??? Do którego mógłbyś bezpiecznie uciec od NASZEGO SZAMBA ? TO WŁAŚNIE Dlatego ! JESTEŚ CHORY PSYCHICZNIE Tak uważamy !!! Nasze SZAMBO jest tym o czym marzysz tylko tego jeszcze tego nie wiesz.Inaczej jesteś zaburzony psychicznie.

Portret użytkownika nel35

Niektórzy Azjaci tak

Niektórzy Azjaci tak skutecznie izolowali się od tego szamba, że "zagrali" się na śmierć lub doprowadzili do śmierci swoje kilkunastomiesięczne dzieci, zostawiając je bez opieki przez całą dobę (bo sami byli w salonie gier).

Portret użytkownika inzynier magister

a najbogatsi

a najbogatsi mająuzależnmienie od pieniędzy ! "Dziś Izraelem rządzą Żydzi, którzy mentalnie wyrośli w cywilizacji rosyjskiej. Wiktor Jerofiejew, współczesny rosyjski pisarz twierdzi, że Rosjanie nie znoszą dobrego traktowania, że od dobrego traktowania „psują się jak kiełbasa na słońcu”. A rząd polski starał się przez lata traktować  współczesnych izraelskich Żydów o rosyjskiej mentalności dobrze. I popsuli się jak kiełbasa na słońcu, czyli uznali, że wobec Polaków wolno im już wszystko. To właśnie Litwacy, tacy jak ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, odpowiadają dziś za politykę Izraela. Trzeba ich traktować zatem tak, jak należy traktować Rosjan. Twardo i bez zbędnej kurtuazji. Innego języka nigdy nie zrozumieją.Druga sprawa – obserwując rozwój sytuacji w stosunkach polsko-żydowskich, coraz bardziej zaczynam wierzyć w to, że Polska rzeczywiście jest szykowana do roli państwa, które czy tego chce czy nie, będzie płacić Izraelowi haracz za niemieckie ludobójstwo, co potwierdza przyjęta w ubiegłym roku przez Kongres USA i podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Trumpa ustawa 447.Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, jeśli nie zasypiemy świata faktami opartymi na wynikach rzetelnie przeprowadzonych badań historycznych, jeśli pozwolimy, aby świat nadal karmił się kłamstwami Jana Tomasza Grossa, Engelking , Libionki i Grabowskiego, to nasze dzieci i wnuki przez następne dziesięciolecia będą pracowały na Żydów."

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Strony

Skomentuj