Według prognoz naukowców, Amazonia może wkrótce stać się pustynią

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Największy las deszczowy na świecie znajduje się w dorzeczu Amazonki i zajmuje łączny obszar 5,5 miliona metrów kwadratowych. Niegdyś kwitnący las, pełen różnorodnych roślin i zwierząt, zaczął umierać około 1970 roku. Obecne prognozy sugerują, że w tym tempie las deszczowy niedługo zamieni się w pustynię. Rozczarowująca prognoza została opublikowana w czasopiśmie naukowym Nature Communications. 

 

Według naukowców przyczyną znikania lasów deszczowych Amazonii będzie globalne ocieplenie i szkody dla środowiska przez człowieka. Jeszcze w latach '70, około 20% ogromnego lasu deszczowego zostało zniszczone. Ludzie ścinali tamtejsze drzewa w celu produkcji desek, oleju palmowego czy też aby ułatwić sprzedaż schwytanych zwierząt. Zresztą, ludzkość niszczy lasy nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio. Temperatura powietrza na naszej planecie stopniowo rośnie, w wyniku czego często występują pożary lasów. Szczególnie mocno pamiętany w tym względzie jest rok 2019, kiedy pożar ogarnął lasy Syberii i Australii, wpływając również na lasy tropikalne Amazonki.

Jeśli lasy amazońskie zostaną zniszczone po 50 latach, wiele zwierząt może utracić swoje naturalne siedliska. Na przykład kapibary, które są uważane za największe gryzonie dorastające do 70 kilogramów, mogą zniknąć z powierzchni naszej planety. Jedynie czasami można je znaleźć na terytorium Ameryki Południowej, ale nadal większość tych gryzoni woli ciepłe i wilgotne otoczenie Amazonki.

 

W lasach Amazonii można również spotkać jaguary, które są uważane za trzeciego co do wielkości przedstawiciela rodziny kotów po lwach i tygrysach. Żyją one również w Ameryce Południowej, ale ludzie nie pozwalają im tam funkcjonować w pokoju. Dlatego też większość drapieżnych kotów, woli żyć w gęstych lasach Amazonii, gdzie ludzie nie mogą na nie polować. Jeśli jednak znikną lasy deszczowe, jaguary utracą swoje siedlisko. Staną się bezbronne przed łowcami i mogą wkrótce wyginąć.

Ponadto z powodu niszczenia lasów amazońskich mogą wyginąć czarne kajmany. Te niebezpieczne drapieżniki były już na skraju wyginięcia w latach siedemdziesiątych, ponieważ aktywnie polowano na nie z powodu mięsa i drogiej skóry. Na szczęście z czasem ich populacja powróciła do stabilnego stanu, ale teraz ich życie również może być zagrożone. Lasy amazońskie to nie tylko zielone płuca Ziemi, ale i dom dla wielu tysięcy gatunków zwierząt. Jeśli postępujący proces jego niszczenia nie zostanie przerwany lub chociażby spowolniony, katastrofa jaka nas czeka wydaje się trudna do przewidzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj