Według nowej teorii woda dostaje się do wnętrza Ziemi. Czy poziom oceanów może opadać?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo ustalili, że cały czas woda przesącza się przez skorupę ziemską, do płaszcza czyli do wnętrza Ziemi. Dzieje się to zwłaszcza tam gdzie dochodzi do zderzeń podmorskich płyt tektonicznych. Część tej wody pozostaje uwięziony, ale duże jej ilości wydostają się z powrotem na powierzchnię za pomocą  podwodnych wulkanów i kominów hydrotermalnych.

 

Jednak nie jest to idealnie zbalansowany system. Naukowcy sądzą, że obecnie o wiele więcej wody dostaje się do płaszcza Ziemi niż z niej wypływa. Ten cykl jest tylko jednym z elementów, który określają, czy poziom światowych oceanów wzrośnie czy spadnie .

 

Nowe badanie pokazuje, że przesiąkanie do wnętrza Ziemi jest istotniejsze niż wcześniej sądzono. Poprzez modelowanie strumieni w głębokim obiegu wody w ciągu ostatnich 230 milionów lat, autorzy badania stwierdzili, że były momenty w historii Ziemi, kiedy olbrzymia ilość wody tonęła w płaszczu co odgrywało dominującą rolę w dla poziomu morza. 

 

W tamtych czasach, gdy rozdzielał się superkontynent Pangea, przesiąkanie powodowało spadek poziomu wody aż o 130 metrów. Rozpad Pangei wiązał się z  bardzo szybkimi ruchami płyt tektonicznych w obrębie stref subdukcji.

Badacze z Uniwersytecie w Oslo sądzą, że doprowadziło to wtedy do okresu dużego transportu wody pod ziemię, co wiązało się ze spadkiem poziomu morza. To trochę tak jakby ktoś wtedy otworzył korek w dnie oceanu.

 

Norwescy eksperci szybko donieśli, że niestety, wszystkie te miliardy litrów wody morskiej wlewającej się pod płaszcz i tak nie mogą nas uratować od globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Ich zdaniem przesiąkanie może obniżyć poziom wody w perspektywie setek milionów lat, a dzisiejsze zmiany klimatyczne powodujące rzekomo roczny wzrost poziomu morza o 3,2 mm nie zostaną zrekompensowane transportem wody do wnętrza Ziemi.

Przynajmniej kiedy po kolejnej dekadzie straszenia, okaże się, że poziom oceanów nie wzrósł o tyle o ile wieszczyli to hiobowo dzisiejsi uczeni, znajdzie się zgrabne wytłumaczenie dla tego, że obserwuje się coś innego niż się przepowiadało.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

pomogę wam od razu. zanikają

pomogę wam od razu. zanikają składowe pierwiastki chemiczne. które jesteście w stanie przyporawdzić do poprzedniego stanu bytu. to jest żmudny proces przywracania. A samym, zasiewaniem chmur, nie uzdrowicie planety, a ją zniszczycie. Już pisze dlaczego. Ingerencja w naturalny proces powstawania pierwiastków, idzie w parze zrozregulowanym zachowaniem się natury. Co to znaczy, a znaczy to że, nastąpią zmiany klimatu, katastrofy klimatyczne. wszystko to, gdzie "jest ingerencja, dodawanie zmodyfiej ilości pierwiasktów".

Portret użytkownika ttteis77

 kiedys, nie bylo ludzi. nie

 kiedys, nie bylo ludzi. nie bylo tego wszystkiego z czym ludzie przyszli.  proces jest odnawialny. Ale, rozj*****ali ludzie ekosystem,i ten poces przestal byc samoodnawialny. innymi slowy, MACIE WSZYSCY PRZ*********BANE!

Portret użytkownika ttteis77

ooo, bardzo sie ciesze z tego

ooo, bardzo sie ciesze z tego ze ktos to zauwazyl... . a wiecie dlaczego wyplywa czesc wessanej wody?, znacie ten cykl. woda para, potem braknie na planecie wody, a w trackie jej znikania, trzesienia ziemi. no bo w koncu cos musi wypelnic pusta przestrzen prawda?. zycze udanego konca swiata. to tylko kwestia czasu.  nic nie mozecie z tym zrobic.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Woda pod wpływem wysokiego

Woda pod wpływem wysokiego ciśnienia zmienia swój stan skupienia. Zobaczmy zatem jakie ciśnienia panują na dnie oceanów? Jeśli woda naukowcom się gdzieś tam wlewa, to podejrzewam że szybko przestaje być w ciekłym stanie skupienia. Moim zdaniem pisanina o takich sprawach jest jak słuchanie pierdnięć koszernego wielbłąda. Niby fajnie jest ale komu to potrzebne do życia? Wielbłądowi oczywiście jest potrzebne ujście gazów.

Portret użytkownika minoduesp

Potrzebna nie potrzebna

Potrzebna nie potrzebna ,zawsze lepiej wiedzieć co się dzieje i co "w trawie piszczy" niż być nieświadomym , choćby po to by znowu nie powstawały kolejne mity o "karze boskiej" czy innych "smokach". 

Portret użytkownika minoduesp

Ależ może , jeśli przyjąć że

Ależ może , jeśli przyjąć że nasza planeta wciąż się rozszerza (zwieksza swą średnicę) poprzez wypływ lawy na stykach płyt ,co skutkuje oddalaniem się kontynentów i powstawaniem pustych przestrzeni pod powierzchnią ,to na wiekszej powierzchni zewnetrznej poziom wody musi się zmniejszać .

Strony

Skomentuj