Według nowego badania istnieje zagrożenie udarem mózgu na skutek krótkotrwałego narażenia na zanieczyszczenia powietrza

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym Neurology sugerują silny związek między krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Zaawansowana metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Jordanii w Ammanie uwzględniała 110 różnorodnych badań, w których dokładnie przeanalizowano ponad 18 milionów przypadków udaru mózgu.

 

Choć wcześniejsze badania naukowe już sugerowały związek pomiędzy długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a wzrostem ryzyka udaru mózgu, niejasności pozostawały w zakresie krótkotrwałej ekspozycji. Dzięki skupieniu się na krótkim okresie pięciu dni, badacze byli w stanie potwierdzić istotny wpływ krótkotrwałego narażenia na zwiększenie ryzyka udaru mózgu.

 

Przeprowadzona analiza uwzględniała różnorodność zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu, ozon, tlenek węgla, dwutlenek siarki oraz cząstki stałe o zróżnicowanej wielkości (PM1, PM2,5 i PM10). Wśród tych cząstek, PM1 odnosi się do zanieczyszczeń o średnicy poniżej 1 mikrona, podczas gdy PM2,5 i PM10 są bardziej związane z cząstkami pochodzącymi ze spalin samochodowych, emisji przemysłowych czy pożarów.

 

Rezultaty badania jednoznacznie wskazują, że osoby wystawione na wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza miały zwiększone ryzyko udaru. Wzrosty w ryzyku były znaczące, w szczególności w przypadku wystawienia na wysokie stężenia dwutlenku azotu (wzrost o 28%), tlenku węgla (o 26%), dwutlenku siarki (o 15%) czy ozonu (o 5%). Analiza cząstek stałych również ukazała niepokojące korelacje - PM1 zwiększało ryzyko o 9%, PM2,5 o 15%, a PM10 o 14%.

 

W kontekście ryzyka śmiertelności wynikającego z udaru, analiza wykazała, że wyższe poziomy zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu czy dwutlenek siarki, skutkowały znacząco większym ryzykiem zgonu.

 

Ahmad Toubasi, główny autor badania, z naciskiem podkreślił potrzebę globalnych działań w zakresie zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Wskazał na silny związek pomiędzy poziomem zanieczyszczenia a ryzykiem udaru oraz konsekwencjami zdrowotnymi takiego stanu w ciągu zaledwie pięciu dni od ekspozycji.

 

Chociaż wyniki dostarczają wartościowego wkładu w dyskusję o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie, istnieje również konieczność uwzględnienia pewnych ograniczeń. Większość badań, które zostały uwzględnione w analizie, pochodziła z krajów o wysokim dochodzie, co sugeruje potrzebę dalszych badań w krajach o średnim i niskim dochodzie.

 

Podkreślenie znaczenia tej metaanalizy polega na zwróceniu uwagi na pilne potrzeby działań w zakresie kontroli zanieczyszczenia powietrza. Zrozumienie skutków zdrowotnych krótkotrwałego narażenia może być kluczowe dla rządów i organizacji dążących do poprawy zdrowia publicznego, a tym samym do zmniejszenia liczby przypadków udarów i ich tragicznych konsekwencji.

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Wtedy nie nazywa się to

Wtedy nie nazywa się to udarem mózgu  a niedotlenieniem mózgu - efekt  ten sam z tym że niedotlenienie  i jego skutki można wyleczyć szybko i trwale  i nie pozostawia to  żadnych  śladów  w samym  mózgu . Udar  mózgu  wygląda podobnie  i  jeśli   ktoś kiedykolwiek spotka się z  osobą  która doznaje    lub jest już w trakcie  są  metody  które  mogą  pomóc   , ale należy być    bystrym   by  zrozumieć problem i szybkim w działaniu .   Życie  sprawdziło na mnie    i bystrość   i szybkość  działania  , stało się  tego roku  w lipcy  kiedy moja  żona doznała  "udaru"  który okazał się    niedotlenieniem  - z czego wyszła   po trzech miesiącach   prawie  bez szwanku . gdyby  ktoś chciał dowiedzieć się więcej np. jak wyglądają  objawy  przed   skutkiem  i co robić w trakcie  i później  , zapraszam na priv   , odpowiem  i doradzę każdemu  każdemu  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika wiktor wektor

Udar a niedotlenienie to dwa

Udar a niedotlenienie to dwa zupełnie różne przypadki dające całkowicie odmienne objawy i NIE DA się tego pomylić. A teraz pytanie: co się stało z Twoim mózgiem że dołączyłeś do grona gamoni nie umiejących się poprawnie wysłowić (na ekranie) i nie zawracających sobie głowy sprawdzeniem wpisu (redagowaniem) przed jego wysłaniem ?

Portret użytkownika Pavulon

Ciekawe, co jeszcze.

Ciekawe, co jeszcze. Odśnieżanie - było, aktywność na świeżym powietrzu - było, prace w ogródku - było, uprawianie sportu - było, oglądanie tv w łóżku - było.... Adminów- puknij się w daniel i nie wklejam pierdół. Znajdują kolejne wytłumaczenia na "naglicę", a Ty to łukasz, jak młody pelikan...

Skomentuj