Według NIK polskie służby kupiły z naruszeniem prawa system do powszechnej inwigilacji Polaków

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli trafili na dziwną fakturę opłaconą przez CBA. Opiewa ona na 33 miliony złotych i wszystko wskazuje na to, że to opłata za korzystanie z platformy informatycznej Pegasus, umożliwiającej włamanie na dowolny komputer lub telefon.

 

Nabycie oprogramowania inwigilującego internautów i użytkowników smartfonów określono na fakturze jako „Zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości”. Oczywiście nie wiadomo oficjalnie co było przedmiotem zamówienia, ale nieoficjalnie wiele wskazuje na pozyskanie wspomnianego Pegasusa.

 

Kontrowersyjny system pozwala na włamanie się do dowolnego komputera i smartfona. Urzędnicy zyskają tym samym dostęp do takich informacji jak adresy przeglądanych stron czy zawartość skrzynki mailowej, albo znajdujące się na urządzeniu zdjęcia. Oznacza to również, że niebezpieczne są dane z serwisów społecznościowych.

Szokujące jest to, że dzięki temu oprogramowaniu, kupionemu przez polską firmę od dostawców z Francji i Izraela, będzie możliwe przeglądanie zawartości naszych komputerów i telefonów bez zgody sądu czy nawet bez asysty operatora internetu lub telefonii. Po prostu agenci wejdą gdzie chcą, zbiorą dowolne dane na kogokolwiek i potem będzie można próbować niszczyć ludzi w sądach, które oficjalnie przyjmują już dowody zdobyte w sposób nielegalny.

 

Kontrowersje wzbudza też sposób w jaki sfinansowano zakup systemu Pegasus, dla polskich służb. Pomogło w tym Ministerstwo Sprawiedliwości, które ofiarowało CBA specjalną dotację w wysokości 25 mln złotych. Inspektorzy NIK analizują właśnie czy przesuniecie środków z tak zwanego Funduszu Sprawiedliwości, było legalne.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Informacje, które znalazłam w

Informacje, które znalazłam w internecie - Organizacja Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto poinformowała, że w Polsce wykorzystywane jest rozwiązanie Pegasus Spyware. Jest to oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę NSO Group. Analiza danych była prowadzona przez 2 lata od sierpnia 2016 r. do sierpnia bieżącego roku. Pegasus to profesjonalny pakiet spyware na smartfony.

https://gsmonline.pl/artykuly/pegasus-spyware-w-polsce-co-robic-kto-korzysta

Citizen Lab twierdzi, że do użycia oprogramowania Pegasus dochodziło w ostatnich 2 latach w 45 państwach – także w Polsce. Citizen Labs nie podaje, kto w naszym kraju korzysta z oprogramowania Pegasus i w jakim celu. Mogą to być działania bezprawne lub działania polskich służb.

O NSO można przeczytać na Wiki, że jest to izraelska firma działająca w cyberprzestrzeni. Czy kogoś to zdziwiło?

Portret użytkownika nomag

Pegasus to exploit, który

Pegasus to exploit, który bazuje na nieupublicznionych aczkolwiek znanych firmom wydającym oprogramowanie, błędach w oprogramowaniu, które umożliwiają włamanie na urzadzenia na platformach android i windows. Aby zadziałał, trzeba go zainstalować klikając na zaifekowany link przesłany pocztą lub na spreparowanej stronie internetowej. Następuje cicha instalacja a antywirusy go nie wykrywają. Od tego momętu operatorzy Pegasusa mają pełny dostęp do zawartości naszych urzadzeń. Trzeba uważać na co się klika. Najczęstrza dystrybucja pocztą emailową.

Portret użytkownika Inv

Ich system działa już od

Ich system działa już od momentu wprowadzenia "ustawy antyterrorystycznej". Skąd wiem? Bo od tamtego czasu pastwią się nad moją osobą wymyślając pseudo-dowody próbujac usprawiedliwić swoją CHORĄ zabawę moją żekomą winą. Bliżej im do UB albo SS niż do demokratycznych służb.

Strony

Skomentuj