Według naukowców gorzka czekolada pomaga na depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Panuje powszechne przekonanie, że zły nastrój można zwalczyć gorzką czekoladą. Teraz naukowcy przeprowadzili badanie, które potwierdza ten związek i uznaje czekoladę jako środek pomocy w walce z zaburzeniami nastroju.

 

Zespół badawczy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, Uniwersytetu w Calgary oraz służby zdrowia w kanadyjskiej Albercie przeanalizował dane 13 626 dorosłych osób, pochodzące z amerykańskiego Narodowego Przeglądu Zdrowia i Żywienia. Spożycie czekolady przez uczestników zostało ocenione na podstawie wyników z wypełnionych kwestionariuszy, które oceniają objawy depresji.

 

Jednak naukowcy wzięli również pod uwagę szereg innych czynników, takie jak wykształcenie, dochód w gospodarstwie domowym, aktywność fizyczną, palenie tytoniu i przewlekłe problemy zdrowotne. Jest to pierwsze badanie, które sprawdza zależność między rodzajem spożywanej czekolady a depresją.

Wykazano, że osoby, które w ciągu 48 godzin zjadły gorzką czekoladę miały aż o 70% niższe ryzyko wystąpienia znaczących klinicznie objawów depresji w porównaniu do uczestników, którzy w ogóle nie jedli czekolady. Ponadto, 25% badanych, którzy spożywali największe ilości dowolnej czekolady, rzadziej zgłaszali objawy depresyjne. Jednak podczas tej analizy nie znaleziono żadnych wyraźnych korelacji między spożyciem czekolady innej niż gorzka, a znaczącymi klinicznie objawami depresji.

 

Czekolada zawiera wiele składników psychoaktywnych, które wywołują uczucie euforii, a także fenyloetyloaminę, która reguluje nastrój. Gorzka czekolada ma wyższe stężenie flawonoidów i antyoksydantów, które hamują stany zapalne. Jednak naukowcy wciąż nie wiedzą, jaki jest związek przyczynowy – czy czekolada poprawia nastrój, czy może to depresja sprawia, że osoby niechętnie sięgają po czekoladę, dlatego potrzebne są dalsze badania.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj