Według NASA będziemy mieli 30 minut ostrzeżenia, zanim śmiercionośna burza słoneczna uderzy w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Burze słoneczne, potężne wybuchy energii ze Słońca, od dawna stanowią źródło niepokoju dla naukowców. W wyniku ich działania możliwe jest wystąpienie poważnych zakłóceń w infrastrukturze elektrycznej i komunikacyjnej. W odpowiedzi na to wyzwanie, NASA, wiodąca agencja kosmiczna, wprowadziła innowacyjny system wczesnego ostrzegania, bazujący na modelach sztucznej inteligencji.

 

Fundamentem tego podejścia jest wykorzystanie różnicy w prędkości światła w stosunku do materii słonecznej emitowanej podczas tych burz. Dzięki tej prędkościowej przewadze możliwe jest przewidzenie nadchodzącej burzy z przynajmniej 30-minutowym wyprzedzeniem, co pozwala na podjęcie niezbędnych środków ostrożności.

 

W realizacji tego ambitnego projektu zespół badawczy NASA wykorzystał dane pochodzące z różnych satelitów obserwujących Słońce, w tym z ACE, Wind, IMP-8 oraz Geotail. Choć te instrumenty dostarczają już informacji o rozbłyskach słonecznych mogących prowadzić do burz, kluczowe dla zrozumienia potencjalnego wpływu burzy na Ziemię jest przewidywanie dokładnych skutków takiego zdarzenia.

 

Stąd konieczność włączenia do analizy danych z stacji naziemnych, które w przeszłości odnotowywały skutki wcześniejszych burz słonecznych. Wspomniane dane posłużyły jako materiał szkoleniowy dla modelu głębokiego uczenia się o nazwie DAGGER. W porównaniu z tradycyjnymi algorytmami, DAGGER oferuje znacznie wyższą szybkość oraz dokładność prognoz.

 

Pod kierunkiem Vishala Upendrana z Międzyuczelnianego Centrum Astronomii i Astrofizyki w Indiach, zespół badawczy osiągnął imponujące wyniki. Model DAGGER jest w stanie określić siłę i kierunek nadchodzącej burzy słonecznej w mniej niż sekundę, co więcej, dokonuje prognoz co minutę.

 

Dodatkową innowacją jest zdolność DAGGER do szybkiego prognozowania dla całej powierzchni Ziemi, uwzględniając złożoność obliczeniową związaną z przewidywaniem miejsca uderzenia burzy. To ważne, bowiem połowa Ziemi, strona "nocna", jest chroniona przez masę planety przed bezpośrednimi efektami burzy słonecznej.

 

System ten został entuzjastycznie przyjęty wśród ekspertów. Dr Sarah Gibson z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych podkreśliła potencjał modelu DAGGER w zrewolucjonizowaniu naszej zdolności do ochrony krytycznej infrastruktury.

 

Ostatecznym celem NASA jest ciągłe udoskonalanie i rozszerzanie możliwości tego systemu, aby zapewnić kompleksową ochronę przed nieprzewidywalnymi i potencjalnie niszczycielskimi skutkami burz słonecznych. Wraz z postępami w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz coraz lepszym monitorowaniem aktywności słonecznej, przyszłość w zakresie ochrony przed burzami słonecznymi wydaje się być w dobrych rękach.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

wykorzystanie różnicy w

wykorzystanie różnicy w prędkości światła w stosunku do materii słonecznej emitowanej podczas tych burz. Dzięki tej prędkościowej przewadze możliwe jest przewidzenie nadchodzącej burzy z przynajmniej 30-minutowym wyprzedzeniem.

Dotychczas nałukofce gadały, że materia słoneczna z protuberancji dociera na Ziemię po 2-4 dniach. Skąd nagle dociera w ciągu 30 minut? Biggrin

Od kiedy koronalny wyrzut masy to burza?

Artykuł przedstawia jakieś urojone sukcesy nałukofców i straszy gównoburzami. ROFL

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Tak sobie myślę :

Tak sobie myślę :

01.11.2023, dodajemy jedynki i mamy 32023.

32 0 23 No piękna symetria i na start w nowe życie w sam raz. *biggrin*

A po dalszym sumowaniu 505 i w dziesiątkę : 5+5=10

I co by tu o takim zbiegu okoliczności myśleć, hmmm.....

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika emel

Dlaczego w pierwszym

Dlaczego w pierwszym dodawaniu nie braliśmy roku jako składnika sumy? Jakie są te zasady sumowania? W styczniu był dzień 11.01.2023 dający taką samą sumę. Fascynujące. W poprzednim roku było 01.01.2022, czyli 22022 i co z tego wynikło? Też była symetria. Niesamowity zbieg okoliczności.

 

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Ooo! Widzę wprawne oko

Ooo! Widzę wprawne oko "znaffcy"...*biggrin*

Nie wiem co i gdzie "braliście", nie brałem pod uwagę żadnych zasad sumowania, symetria jest taka jak odliczanie 3,..2,...0...2,...3.., a nie --22022--skojarzyłem po prostu obraz graficzny. Ale widzę , że podjarałeś się niesamowicie, że mogłeś coś w zbliżonego do tematu napisać w przeciwieństwie do całej reszty swojego rozumienia, a właściwie nie rozumienia, że Ziemia nie może być kulą i jakoś nie widzę żadnej logiki w twoim do tej kwestii podejściu.

Czemu tu się nie wykażesz stosem dowodów na kulistość Ziemi, elemelku ? Hm? Temat rozległy, mógłbyś błyszczeć ! Ale czym ty błyszczysz? A no tępotą geometryczną. Przyznaj, zawsze miałeś pałę z geometrii, nie ?*biggrin*

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika spokoluz

Kilka dni temu pisałem , że

Kilka dni temu pisałem , że wkręcają iran w wojnę. Ale ...... czego nie wiesz  !? I czego nie napiszesz !?

To ....

utworzenie następnego frontu w europie przez usrańca aby związać kacapa na terenie europy aby nie mógł wykorzystać swoich militarnych sił na bliskim wschodzie. Chodzi o kontrolę nad zasobami strategicznymi , które tracą usrańcy.

Usrańcy podpalą cały świat w imię tego , że starcą nad tym kontrolę aby nikt inny nie mógł korzystać z tych dóbr natury bez ich kontroli czyli czerpania zysków z POŚREDNICTWA - nic nie robić , zarbiać i mieć kontrolę.

Do tego samego dążą taką samą ścieżką chinole i kacapy bo ...... nie znają innej drogi jak kapitalistyczno-kontrolującej.

Skończy się tak samo jak zawsze - upadkiem hegemona.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Zawieszenie mózgu - nie

Zawieszenie mózgu - nie dziwię się ale zdziwiony jestem przyznaniem sie do tego , że nie ogarnia sią prostych rzeczy.

Użyłem prostych słów i zwrotów zatem najniższy stopień poziomu inteligencji ogarnia przekaz - napisz co Ci zawiesza mózg !?

Hmm ...... Twój mózg napisałaś - i wszystko jasne .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj